Irısh ViskiLikörViski

Baileys Irısh Cream Likörü3 min read

Okuma Süresi: 2 Dakika

Baileys İrlanda viskisi ile kremanın buluşmasından meydana gelmiş tatlı bir likör çeşitidir. Piyasada bir çok yan sanayisi bulunan viski-krema karışımı likörün orijinal tadıdır Baileys.

Alkol oranı: 17 %
İçecek Tipi: Likör
Menşei: İrlanda
0 ile 25 derece arasında saklanmalıdır.

 

Baileys’in Hikayesi

Baileys’in hikayesi 1974 yılında Dublin’de başladı. David Dand (Şu an Baileys’in babası olarak bilinen adam) ileri görüşlü bir insandı. Değişik düşünceleri kendisine bu likörü yaratmakta ilham kaynağı oldu. En sonunda Baileys’i birkaç arkadaşıyla birlikte İrlanda’nın en lezzetli 2 içeceğini (Yoğun taze krema ve en iyi viskiyi) karıştırarak çılgınca bir içecek ortaya koydu. Bu karışımı Baileys’in ilk versiyonu olarak sayabiliriz. Üstelik bu ilk Baileys’i sıradan bir mutfak mikseri ile yapmıştı ve bu karışım elbette çok lezzetliydi.Viski  ve Kremayı aynı şişede buluşturma fikri oldukça sıra dışıydı ve çevredekiler tarafından oldukça yadırgandı. Fakat David’in grubu bu fikirden asla pes etmedi. 3 yıl süren denemelerinin ardından sonunda muhteşem bir buluşa imza atan bu grup günümüzün Baileys ürününü sonunda üretmeyi başardı. İlk dönemlerinde elbette dünyaca tanınmadı fakat kendi çevrelerinde oldukça sevildi. Hatta bir çok kişinin favori içeceği haline geldi.

 

Baileys’in Üretiliş Süreci

Baileys birbiri ile uyumlu birinci sınıf kremaların, 3 kez damıtılmış viski ile buluşmasından oluşur. Her yıl İrlanda’daki Çiftçi aileler tarafından 38.000 inekten 220 milyon litre taze krema elde edilerek meydana getiriliyor. Bu inekler İrlanda’da Baileys Bayanları olarak biliniyor. Her yıl bu ineklerin  İrlanda’nın en güzel otlaklarında otlatılması için 300 gün harcanıyor.  Bu sırada İrlandanın tertemiz havasını soluyan ineklere aynı zamanda en sevdikleri müzikler dinletiliyor. Mutlu inekler eşittir lezzetli kremalar olarak anlatıyorlar bu durumu. Böylece baileys’in kremalarını daha sonrasında leziz çikolata aromaları ile buluşturuyorlar. Ayrıca baileys’in bu süreci dondurma yapımından esinlenilerek yapıldığı söyleniyor.

 

Baileys’in Tadımı

baileys tadımı

Baileys’in içerisinde krema, işlemiş süt, doğal ve yapay aromalar ile İrlanda viskisi bulunuyor. Kokladığınızda birazdan içeceğiniz şeyin çikolatalı süt gibi bir şey olmasını bekliyorsanız biraz yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü bu içecek oldukça da sert. Fakat sütün ve kremanın karakterinden ödün verilmeden yapılmış bir sertlik söz konusu. Yani içerken keşke biraz daha hafif ya da sert olsaydı demeyeceğinize emin olabilirsiniz.

 

Baileys’in Servis Şekli

Baileys sıklıkla martini bardağında kırık buz ile birlikte servis edilir. Fakat özellikle de kokteyllerde lezzetini doyasıya hissedebilirsiniz.  Ayrıca görseldeki gibi de kokteyl yapmanız oldukça hoş bir tada sahip olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir