Kırmızı şarap tam olarak nedir? Gizli Şarap Önerileri!

güzel kırmızı şarap

Kırmızı şarap, kırmızı üzümden yapılan bir tür alkollü içkidir.  Kırmızı şaraba kırmızı rengini veren şey ise beyaz şaraplardan farklı olarak üzüm suyunun fermantasyonundan sonra kabuklarının içinde kalması ve kabuklarındaki kırmızı rengi sıvıya geçmesidir.  Bu sırada aroma ve baharatlar da eklenerek şarap ile bütünleşmesi sağlanabilir.

Romantik filmlerden, Kötü adamların viskisi varsa bizim de kırmızı şarabımız var diyen elit aktörlerin bize empoze ettiği bir duruşu var doğrusu. Aynı zamanda siyah saçlı, beyaz tenli güzel bir kadının mumun titreyen ışığıyla aydınlanan bir odada kadehi baş ve serçe parmaklarıyla tutarak dudaklarına götürmesi ve yavaşça şarabın dudaklarından geçmesi kadar da çekici bir şey olmadığını savunuyorum. İşte böyle düşünce ve hayaller bizim için kırmızı şarabı bambaşka bir pozisyona sokuyor.

Eğer sevgiliniz ile romantik bir akşam yemeği yemek istiyorsanız, sevgililer gününüzü kutlamak ya da ona ertesi gün sürekli aklına gelecek güzel bir gece bırakmak istiyorsanız, bunun için kırmızı şaraba ihtiyacınız var. Çünkü kırmızı şarap diğer tüm içkilerden farklıdır. Bir kadınla viski içemezsiniz, fazla serttir. Bir kadınla votka içemezsiniz, fazla sıradandır. Bir kadınla likör içmeye kalkarsanız kusarak geceyi mahvetme oranını oldukça yüksek görüyorum. İşte bu yüzden kırmızı şarap bizim için tam anlamıyla bir kurtarıcı.

şarap ve kadın
şarap ve kadın

 Ayrıca şarap ciddi bir tarihe sahip.

Şarabın tarihi M.Ö.  3.000 li yıllara dek uzanır. Bazı Araştırmacıların bulgularına göre düzenli üzüm ekimi-biçimi yıllardan M.Ö. 7000 yılına dek geriye gittiğini söylemekte. Ama kişisel fikrim üzümün lezzetini keşfeder etmez şarap yapmadıkları yanındadır.

Eski Mısır’da duvarlarda şarap figürlerine rastlanmıştır ve  hatta şarap listeleri dahi bulunmuştur. Mısırlıların ilk üzüm bağları, üreticileri, bağbozumu ve şarap etiketleri hakkında kayıt tuttukları görülmektedir. Babilliler ise şarap dükkanlarının işletilmesi üzerine ilk kanunları çıkaran topluluk olmuştur.

M.Ö. 2700 yıllarına ait olduğu düşünülen Sümerlere ait yazılarda tanrıça Gestin “Ana asma kökü”, tanrı Pa-Gestin-dug “İyi asma” ve onun karısı Nin-Kasi “Sarhoş Eden Meyve” karşımıza çıkmaktadır. Eski Mısırda ise Osiris’in “Şarap Tanrısı” olmasına rağmen, şarap hakkında “tanrı Horus’un gözyaşı” veya “güneş tanrısı Ra’nın teri” gibi tanımlara da rastlanmaktadır.

Şarap tarihi hakkında daha fazlası için buraya bakabilirsiniz.

 

Kırmızı şarabın yapımından daha önceki makalelerimizde uzunca bahsettik. Şuradan bakabilirsiniz;

BARTON & GUESTIER SARAP KOLEKSIYONU

 

Kırmızı şaraplar ile hangi yemek iyi gider?

Kırmızı şaraplar genellikle kırmızı et ile iyi bir deneyim sunarlar. Hafif bir aromaya sahip kırmızı şaraplar, nispeten baharatsız kuzu, dana etleri ile dolgun ve ya baharatlı kırmızı şaraplar ile baharatlı dana etleri iyi bir izlenim sunmaktadır.

En sevilen kırmızı şaraplar ise;

  • KAVAKLIDERE SELECTION ÖKÜZGÖZÜ-BOĞAZKERE
  • BARTON & GUESTIER BEAUJOLAİS – VİLLAGES
  • SARAFIN SHIRAZ
  • SARAFIN CABERNET SAUVINGNON
  • BARTON & GUESTIER BORDEAUX

Olmuştur.

Bu sitede ise şaraplar ve yemekeler ile ilgili daha detaylı bir anlatımı mevcuttur.

http://www.adcogida.com.tr/SarapYemekUyumu.aspx

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*