3 Dakikada Buzlu Çay

3 Dakikada Hazırlanan Serinletici Buzlu Çay Tarifi

Yaz günleri geldiğinde evde sıcaktan bunalırken bir çok içecek denemişsinizdir. İlk başta evde soğuk bir içecek hazırlamak çok zor gibi gözükür. Akıllara evde hazırlanabilecek soğuk içecek olarak sadece limonata geldiğini varsayarsak evde soğuk çay yapımı ile ilgili vizyonumuz ne yazık ki yeterince gelişmiş değil.

Evde soğuk çay, sanıldığının aksine çok kolay ve lezzetli bir şekilde hazırlanabiliyor. Düşünüldüğü gibi karmaşık fabrika makinelerine ihtiyaç duyulmadan basit bir şekilde yapılabilir soğuk çay. Evde yapabileceğiniz içecekler arasında hem size farklı bir hava katacak hem de o sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatacak soğuk çay yapımı;

Evde Soğuk Çay Fiyatı
Evde Soğuk Çay Fiyatı

Soğuk çay yapımı Ucuz Mu?

Evde soğuk çay yapma fikri ilk başta kulağa çekici gelse de marketlerdeki soğuk çay fiyatlarının ucuzluğunu gördükten sonra “Buna değer mi?” diyebilirsiniz. Fakat çok basit ve uygun fiyatlı malzemeler ile sürahilerle yapacağınız soğuk çay, hem çok uygun fiyatlı hem de özgün bir lezzet ile partilerinizde, toplantılarınızda, evde yiyeceğiniz akşam yemeğinizin yanında lezzetli bir Aperitif olabilir.

Evde soğuk çay içmek için markete gidip sıra bekleyip bir de üzerine para vermek istemiyorsanız da evde soğuk çay yapabilirsiniz. Soğuk çayı evde hazırlamak sanıldığının aksine çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Evde soğuk çay yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • ¼ çay bardağı demlenmiş çay
  • Aroma katması için kullanacağınız meyve suyu (şeftali, mango suyu olabilir)
  • Soda
  • 2 şeker kaşığı toz şeker
  • Buz

Evde soğuk çay yapımı

Evde soğuk çayınızı hazırlamak için öncelikle tüm gerekli malzemeleri toplamanız gerekiyor. Daha kolay ve hızlı çalışabilmek için gerekli malzemelerin tümünü bir yere dizin.

Oku:   Yumurta Olmadan Kek ve Kurabiye Nasıl Hazırlanır

Önceden demlediğiniz çayı, çay bardağının çeyreğine gelene kadar doldurun. Dikkat etmeniz gereken nokta, çay bardağına doldurduğunuz çay, direkt olarak dem olmamalı. İçilebilecek kadar sulandırılmış olmalıdır.

Büyük bir bardağı, birkaç parça buz ile doldurun. İçerisine soğuttuğunuz demlenmiş çayı dökün. Demlenmiş çayın yeterince soğumuş olması gerekiyor yoksa istediğiniz tadı bulamayabilirsiniz.

Önceden sıcak su ile erittiğiniz 2 şeker kaşığı toz şekeri de bardağınıza doldurun ve karıştırın. Ardından aroma için kullanacağınız meyve suyunu, bardağın yarısından biraz azı kadar doldurun.

Geriye kalan boşluğu soda ya da maden suyu ile doldurduktan sonra evde soğuk çay hazır!

Kendi fikrinizi hayata geçirin
Kendi fikrinizi hayata geçirin

Farklı Lezzetler Deneyin

Evde soğuk çay denemeniz ne kadar iyi geçeceğine göre, farklı lezzetler denemek isteyebilirsiniz. Evde kendi içeceğinizi yapmanızın en büyük avantajlarından birisi de şekerini, aromasını, asidini kendinizin ayarlayabiliyor olmanızdır. Örneğin marketten aldığınız bir kolayı içerken “Keşke daha asitli olsa” ya da “Şekeri daha az olsa iyi olurdu” dediyseniz, evde hazırlayacağınız içeceklerde bunu ayarlamak sizin elinizde.

Soğuk çayınız için marketten çeşitli aromalar alarak deneyebilirsiniz. Örneğin vanilya aromalı soğuk çayı ilk deneyen siz olmak istemez misiniz? Üstelik bu aromaları diğer tatlılarınız ile de deneyerek tatlınız ve soğuk çayınızda aynı uyumu yakalayabilirsiniz.

Soğuk Çay Yapımında Meyveler Kullanın
Soğuk Çay Yapımında Meyveler Kullanın

Bahçenizde yetişen bir meyveyi de soğuk çayınıza katarak çok daha değişik bir lezzet elde edebilir böylece içecekten aldığınız keyfi doruklara çıkartabilirsiniz. Evde içecek hazırlamak bir süre sonra en eğlenceli aktivitelerden biri haline gelecektir. Özellikle sıcak yaz günlerinde sizi ferahlatacak, fazla para harcamaktan kurtaracak ve arkadaşlarınıza ikram ettiğinizde şaşkınlıklarını gizleyemeyecekler.

Üstelik bu tür içecekleri hazırlamak sanıldığının aksine çok kolay ve hızlı. Lezzetli bir akşam yemeğinin yanında nefis bir ev yapımı soğuk çay içmek, kesinlikle etkileyici olacaktır. Hem sağlıklı hem lezzetli içeceğinizin keyfini çıkartın!


Oku:   İçilebilecek En güzel 5 Kokteyl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir