Dom perignon şampanya

Dom Perignon Şampanya

 Dom perignon, dünyanın en ünlü ve ağızlara layık köpüklü şarabı. Fransa’nın dünyaya mirası niteliğindeki bu şarap; kalitenin, ihtişamın ve gösterişin şişe bulmuş hali de diyebiliriz. Kaliteli restoranların vazgeçilmezi elitliğin simgesi olan bu şampanyayı tatmadan ölmemenizi şiddetle tavsiye edilir.

 


Dom Perignon İsmi Nereden Geliyor? Pierre Perignon Kimdir?

Şampanyanın ismi aslında kaşifinden geliyor. Sayın Pierre perignon beyden. Dom Perignon ismi “D.O.M(ulu tanrı) aynı zamanda(peder)” anlamındaki kısaltma kalıp ile üreticisinin ismini “Perignon” alarak muhteşem  “Dom Perignon” ismine kavuşur.

 

İlk tadış

Kaşifi pierre perignon bu şampanyayı ilk içişinin ardından bağırarak “Çabuk gelin! Yıldızları içiyorum” demiştir. Pierre Perignon’un o an yaşadığı heyecanı siz de tahmin edebiliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Ayrıca Pierre Perignon’un şişe kapağı yerine mantar kullanma fikrini de ilk bulan kişi olduğu düşünülmektedir.

 


Nasıl Yapılıyor?


Dom Perignon şampanyalarının yapımında %60 Chardonnay ile %40 Pinot Noir üzümleri yer alır ve En iyi bağbozumu(mahsul) anlamına gelen Vintage damgasına sahiptir. Bu şampanyanın ideal kıvama gelmesi en az 12 ay beklemesi ile son bulur.

 

Ayrıca Bir başka üretimi olan Dom Perignon Rose’un etiketi diğer Dom perignon şampanyaların neredeyse 2 katı fiyatındadır. (güncel fiyatı 1490 TL)


Oku:   Alkol Çeşitleri Nelerdir? Yediğiniz Meyvede Alkol Olduğunu Biliyor Musunuz? 2019

One Reply to “Dom Perignon Şampanya”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir