Alkol Çeşitleri

Alkol Çeşitleri Nelerdir? Yediğiniz Meyvede Alkol Olduğunu Biliyor Musunuz? 2019

Alkol çeşitleri, pek çok farklı anlamda çeşitliliğe ayrılabilmektedir. Sahte içkinin bu kadar yaygın olmasının temelinde de bu çeşitlilik yer alıyor. Eğer alkol çeşitleri hakkında yeterli bilgi edinirseniz, günlük hayatta içkilerin üretimi, sahte içkilerin anlaşılması konusunda pek çok bilgi de edinmiş olursunuz.

Sürekli karşılaştığımız kimyasal 2 tip alkol vardır. Bunlardan bir tanesi Etil alkol, bir diğeri ise metil alkoldür. Aralarındaki en büyük fark Etil alkolün günlük hayatta kullanılan içkilerin içinde olması, metil alkolün ise sahte içkilerde kullanılması. Dolayısı ile sağlığa çok zararlı olması. Sahte içki ve gerçek içki arasındaki farkı fark edebilmek çok kolay değildir. Bu yüzden alacağınız yere güvenmeniz hatta gerekirse içkiyi yanınızda açtırmanız önemlidir.

Peki Neden Metil Alkol Kullanılıyor? Metil Ve Etil Alkol Çeşitleri

Sağlığa bu kadar zararlı olduğu halde neden metil alkol kullanılarak sahte içki üretilip satılıyor? Bunun cevabı yine maddiyata dayanıyor. Metil alkol üretimi, etil alkole oranla kat ve kat daha az  maliyetlidir. Etil alkolden içki üretebilmek için çok iyi planlanmış, kaliteli üretim tesisleri gerekirken, metil alkolden içki üretmek çok daha basit ve ucuzdur. Bu yüzden insanların hayatını hiçe sayıp metil alkolden içki üretiyorlar. Üstelik 2019 yılında bile buna devam edecek kadar insan düşmanları var.


Sahte İçki İçmemek İçin Ne Yapmalı

Alkol Çeşitleri, Üretiliş Şeklinde Göre İkiye Ayrılır

Üretiliş şeklini ele aldığımızda alkol çeşitleri ikiye ayrılır.

Alkol Çeşitleri - Bira
Alkol Çeşitleri - Bira

1. Fermantasyon İle Üretilen İçki Çeşitleri

Fermantasyon yolu ile meyvelerdeki şekerin belirli işlemler ile alkole dönüşmesiyle oluşan içkilerdir bu içki çeşitleri . İçinde şeker bulunan her meyveden alkol üretilebilir. Dolayısı ile yediğiniz her meyvede potansiyel bir miktar alkol bulunur. Fakat bu alkol şeker halindedir. Alkole dönüşmesi için fermantasyona ihtiyaç duyar. Şarap, bira gibi içkiler bu yöntem ile üretilir.

2. Damıtma Yoluyla Üretilen İçki Çeşitleri

Bu yöntem, bir karışım halinde duran sıvının kaynatılarak, alkolünün önce buhar haline gelip yukarı çekilmesine, daha sonra belirli boru hatlarından geçip yoğunlaşma formülü kullanılarak akıtılmasıyla elde edilen içki çeşitleridir. Votka, rakı gibi alkol oranı arttırılmış içkiler bu kategoride değerlendirilebilir.


Wikipedia alkol içeriği

Bar Sokağı- Alkol Nedir? Alkol hakkındaki tüm detaylar


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir