Alkol

Alkol Nedir? Nasıl Üretilir?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Alkol Nedir? 

Alkol, meyve ve sebzelerin içerisindeki şekerden üretilen bir kimyasaldır. Sarhoş edici özelliği vardır. İnsan bedeni açısından oldukça sağlıksız kabul edilen ve islam dinince yasaklanmış bir şeydir. Tarih boyunca insanların en çok ilgisini ve talebini çekmiş içeceklerin üretiminde kullanılmıştır. Şarap, viski, votka içerlerinde alkol bulundurulan içeceklerdir.

 

Alkol Nasıl Üretilir?

Öncelikle bilmeniz gereken iki kimyasal bilgi vardır. Alkolün kaynama noktası etil alkol 78,5 °C iken suyun kaynama noktası 100 °C ‘dir. Böylece alkol ve diğer sıvıların birleşik olduğu bir kabı ısıtarak alkolün sudan daha hızlı kaynaması ve buharlaşması sağlanır. Böylece su hâlâ kabın içindeyken alkol çoktan kaynamaya başlamış olur ve buharlaşma yöntemi ile alkolü üstte tutarak ayırmış oluruz. Buhar halindeki alkolü farklı bir kaba geçirdikten sonra ise yoğunlaşma yöntemi ile damla damla tekrar sıvı hale geçirebiliriz. Bu işlemin sonunda diğer kapta hiç alkol kalmamış ve 2. Kabımızda ise saf alkol elde etmiş olacağız. Bu işlemin sonrasında oldukça yüksek dereceye sahip olan saf alkole su ve çeşitli sıvılar eklenerek alkol derecesi içilebilir seviyeye (yüzde 50 – 20 arasına) düşürülür.

 

Karbon, oksijen ve hidrojen atomlarının birleşmesinden oluşan kimyasal sıvı.
Alkol genellikle mayalanmış ürünlerin damıtılmasıyla elde edilir.

Alkol üretimi
Alkol üretimi

Ayrıca bilmeniz gereken; 

Özellikle 2016 yılına kadar oldukça revaçta olan bir konu da sahte içki konusuydu. İnsanlar farkında olmadan sahte içki içiyor ve bu geçici ve ya kalıcı körlüğe, çeşitli psikolojik ve sağlık açısından sıkıntılara sebep veriyordu. Başka bir yazımızda bundan uzun uzun bahsettik ama, kısaca;

*Gerçek İçki Etil alkolden üretilir.

*Sahte içkiler daha ucuz olması sebebi ile Metil alkol ile üretilirler.

 

-Alkol aşırıya kaçınıldığında insanın bedenine ciddi hasarlar verebilir. İnsanlar kendilerine hakim olabilecek kadar içmelidirler. Bunu destekliyoruz.  Ancak alkol sadece sarhoş olmak için kullanılmadığında çok daha güzeldir. alkol alınırken alınan aromalar dünya da nadir rastlanırlar. Bu nedenle alkolü alırken sadece sarhoş olmaya değil zevkini çıkarmaya da özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir