alkol içki nedir

Alkol Nedir? Alkol Hakkındaki Tüm Detaylar 2019

Alkol, meyve ve sebzelerin içerisindeki şekerden üretilen bir kimyasaldır. Fakat incelediğimizde pek çok enteresan bilgi bizi bekliyor. İnsan bedeni açısından oldukça sağlıksız kabul edilen ve islam dinince yasaklanmış bir içecek türüdür. Alkol Nedir sorusunu soran ilk insanlar bizler değiliz tabi. Tarih boyunca insanların en çok ilgisini ve talebini çekmiş içeceklerin üretiminde kullanılmıştır. Şarap, viski, votka içerlerinde alkol bulundurulan içeceklerdir diyebiliriz.

Wikipedia Alkol Konulu Detaylar İçin Tıklayınız.


Alkol Nedir / Alkol Nasıl Üretilir?

Öncelikle bilmeniz gereken iki kimyasal bilgi vardır. Alkolün kaynama noktası etil alkol 78,5 °C iken suyun kaynama noktası 100 °C ‘dir. Böylece alkol ve diğer sıvıların birleşik olduğu bir kabı ısıtarak alkolün sudan daha hızlı kaynaması ve buharlaşması sağlanır. Böylece su hâlâ kabın içindeyken alkol çoktan kaynamaya başlamış olur ve buharlaşma yöntemi ile alkolü üstte tutarak ayırmış oluruz. Buhar halindeki alkolü farklı bir kaba geçirdikten sonra ise yoğunlaşma yöntemi ile damla damla tekrar sıvı hale geçirebiliriz. Bu işlemin sonunda diğer kapta hiç alkol kalmamış ve 2. Kabımızda ise saf alkol elde etmiş olacağız. Bu işlemin sonrasında oldukça yüksek dereceye sahip olan saf alkole su ve çeşitli sıvılar eklenerek alkol derecesi içilebilir seviyeye (yüzde 50 – 20 arasına) düşürülür. Alkol genellikle mayalanmış ürünlerin damıtılmasıyla elde edilir. Karbon, Oksijen ve Hidrojenin birleşimiyle oluşan kimyasal bir sıvıdır.

Alkol Nedir İçki Nedir

Alkol ve İçki Çeşitleri

CH3OH


Alkol Nedir / Sahte İçki Ve İçkinin Zararları Konusu

Özellikle 2016 yılına kadar oldukça revaçta olan bir konu da sahte içki konusuydu. İnsanlar farkında olmadan sahte içki içiyor ve bu geçici ve ya kalıcı körlüğe, çeşitli psikolojik ve sağlık açısından sıkıntılara sebep veriyordu. Başka bir yazımızda bundan uzun uzun bahsettik ama kısaca;

*Gerçek İçki Etil alkolden üretilir.

*Sahte içkiler daha ucuz olması sebebi ile Metil alkol ile üretilirler.

-Alkol aşırıya kaçınıldığında insanın bedenine ciddi hasarlar verebilir. İnsanlar kendilerine hakim olabilecek kadar içmelidirler. Bunu destekliyoruz.  Ancak alkol sadece sarhoş olmak için kullanıldığında çok daha kötüdür. Alkolü sadece sarhoş olmak için kullanmak, size zevk değil kötü bir ruh hali verir. Bu nedenle alkolü alırken sadece sarhoş olmaya çalışmamalısınız.

İçkinin zararları saymakla bitmezken bir de sahte içkinin zararlarını düşündüğümüzde oldukça korkutucu bir sonuç göz önüne geliyor. Bu yüzden içkinin zararlarını ele alırken,  sahte içkinin ölümcül yanlarını da düşünmemiz gerekir.


Fillerin İçkisi Amarula isimli makaleye gitmek için tıklayınız.

Etiketler

içkinin zararları, alkol çeşitleri, alkolün zararları, etil alkol organik mi, etil alkolün damıtılması kimyasal mı, metil alkol formülü, alkol, alkol nedir?


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir