alkolsüz bira

Alkolsüz bira nedir? Özellikleri nelerdir?

 

Alkolsüz bira’yı ilk duyduğunuzda muhtemelen şaşırmışsınızdır. Alkolsüz bira mı olur diye. Fakat oluyor. Özel bir muameleden geçen bu içecek tamamen alkolsüz. Üstelik tadı da standart birayı aratmayacak cinsten. Özellikle bir ortamda boş boş durmak yerine içilebilecek ideal içeceklerden biri olma şansını yüksek tutuyor. Ne yazık ki ülkemizde bu biralar pek bulunabilir değil. Bu  Arz-talep olayından mı kaynaklanıyor yoksa bizimkilerin mi işine gelmiyor bilemedik.

non alcoholic beer ile ilgili görsel sonucu

Bir kısma göre gereksiz ürün olarak tanıtılırken ( yoğurtsuz ayran, susuz limonata gibi tabirler ile) bir kısmı ise bunu müthiş bir içecek olarak görüyor. Gereksiz olduğu yorumunu yapanların genellikle henüz tatmadıkları da göz önünde bulundurulmalı.

 


Alkolsüz Bira Nasıl Üretiliyor?

Tamam böyle bir bira var. İçinde alkol de yok. Anladık ta nasıl yapıyorlar bu birayı? Birlikte öğrenelim.  Aslında bunu yapmalarını sağlayan en önemli unsur alkolün erken buharlaşma özelliği. Öyle ki alkol diğer sıvılara göre daha hızlı buharlaşmaya başlar. Size Alkolsüz birayı nasıl yaptıklarını şöyle bir örnek ile açıklayalım. Herhangi bir tencereye 2 şişe birayı döküyorlar, ısıtıyorlar. Kaynama noktasına yakın bir vakitte ısıyı biraz sabit tutuyorlar. Böylece alkol çoktan uçmuş oluyor. Daha sonra birayı soğutuyorlar. (Bazı şişelemelerde aroma katıyorlar. Bunun için aromatik şuruplar eklenerek tat veriliyor.) Sonrasında ise (Karbondioksit cinsi) Bir madde ekleyerek biranın köpürebilir hale gelmesi sağlanıp şişeleniyor. Sonrasında ise alıcılara ulaşıyor.

 

Alkolsüz bira göbek yapar mı?

Aslında bakarsanız alkolsüz birada da tıpkı standart bira gibi kalori vardır. Dolayısı ile göbek de yapar kilo da aldırır. Sadece sarhoş etmez.

Oku:   Kav nedir? Şarap kavı hakkında her şey. Şaraplar yıllandırılmak için nasıl bir ortama ihtiyaç duyarlar?

Malt içeceği Nedir? Alkolsüz bira ile farkları nelerdir?

Aralarında hiçbir fark yoktur. Alkolsüz bira dediğimiz şeyin asıl ismi malt içeceğidir. Alkolsüz bira tabiri biraz halk dilidir. Orijinal adı Malt içeceğidir.

 

Alkolsüz bira gerçekten alkolsüz müdür?

Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 nisbetinde etil alkol bulunan biranın, etil alkol oranının vakumla azaltılmasıdır İçerisinde kesinlikle %1-1,5 nisbetinde etil alkol bulunur.

(Gıda Bilimi ve Teknolojisi AÜ Ziraat Fak Teksir No: 113, s173, Ankara, 1983)

Kısacası tam olarak alkolsüz değildir. Sadece en aza indirilmiş alkole sahiptir.

O zaman bu tür içeceklerde alkol oranı yazılması gerekmez mi?


Yasal olarak böyle bir zorunluluk yoktur. Çünkü;

‘Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve
Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği’nin 5. maddesinin y/3 fıkrası “Bileşimindeki alkol miktarı hacmen % 1,2’yi geçmeyen” ürünlerin etiketine alkolün varlığını yazmayı zorunluluk olmaktan çıkarıyor.

Bira hacmen alkol miktarlarına göre dörde ayrılır:


Ürün Adı  % Hacmen Alkol (20 ºC)
Alkolsüz bira ≤ 0,5 alkol içerir
Düşük Alkollü Bira >  0,5     ≤ 3 alkol içerir
Bira >  3        ≤ 6 alkol içerir
Yüksek Alkollü Bira >  6        ≤ 10 alkol içerir

 

 

 

4 Replies to “Alkolsüz bira nedir? Özellikleri nelerdir?”

  1. Bu bilgiler için çok teşekkürler.
    Ama mesela bitburger markasının %0.0içeren bira sında da alkol Var midir..Yada mesela cola da hep olduğu söylenir..var midir
    Ve aramalı olanları nereden bulabilirim

    1. İçinde şeker olan her şeyin belirli işlemlerden geçerek alkol olması gibi bir olay vardır, böylece doğadaki neredeyse her şey potansiyel alkoldür :). %0 alkol yazan biraları üretmek iki şekilde mümkündür.Ya biranın alkol oranını % 0,8 gibi.minimum tutacaksınız ya da yapacağınız şekerli bir içeceğe yalnızca biraya benzemesi için aroma katacaksınız ki bu da kimyasal olarak bir bira sayılamaz. Çünkü bira dediğimiz şey arpanın çeşitli işlemlerden geçirilerek içindeki şekerin alkole dönüşmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir