/Alkolun zararları nelerdir

Alkolun zararları nelerdir

Okuma Süresi: 2 Dakika

Alkolün Vücüda zararları nelerdir?

Alkol bir nevi toplumsal ve kişisel zararlara yol açan insan düşmanı bir alışkanlıktır.

Ama şunu unutmamak lazım; Alkol aslında kişinin dostudur. Fakat hain bir dost. Nasıl ki sevdiğiniz bir dostunuza kendinizi fazla kaptırırsanız, onunla herşeyi paylaşırsanız, hayatınızın en önemli yerine koyarsanız sizi altüst eder, sizi berbat ve sevimsiz duruma sokar. Alkol de öyledir. Haftada 1-2 gece bir iki kadeh içmek elbette ki insana büyük ölçüde zarar vermez. Hatta şarap gibi içkilerden bir iki kadeh içmek sağlıklıdır bile. Ya da çalışmadan önce 1 şişe biranın zihin açması gibi. Fakat kendinizi fazla kaptırır her gün her gece Sarhoş olacak kadar içerseniz. Bu elbet size, sağlığınıza ve topluma zararlı hale gelecektir. Aslında şu sözü unutmayın.

İçki sarhoş olunmak için değil, hayattan tat almak için vardır.

Alkolün vücuda zararlarına göz atacak olursak maddeler halinde inceleyelim derim.

  • Göz kısmına giden sinir hücrelerine zarar vererek zamanla körleşme, göz bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir.
  • Kalpte ritim bozukluğu vs. gibi kalp sorunlarına da neden olur.
  • Baş ağrısına da sebep olur, ağızda kuruluk yapar, vücutta aşırı derecede su kaybına sebep olur. Bu da vücudumuz için en gerekli şeyden yöne eksiklik çekmemiz anlamına gelir.
  • Alkol donma olayını hızlandırır. Alkol alan kişi vücudunda bir sıcaklık hisseder fakat bu sıcaklık sadece histen ibarettir, Aslında bu durum vücudun hızla ısı kaybettiğinin işaretidir.
  • Alkol kullanan insanlarda sıkça rastlanan şeylerden biri uyku bozukluğu sorunu. Düzenli uyusalar da uzun süre uyusalar da yorgunluk, halsizliklere rastlanmakta.
  • Kanser riskini de arttırmakta üstüne olmayan alkol, yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine de sebep olmakta.
  • Kadınlar da adet düzensizliği, erkeklerde ise iktidarsızlık, anne karnındaki bebeklerde ise ciddi anlamda fiziki ve zihinsel sorunlara yol açmakta.
  • Yaralanmalarda vb. Kan pıhtılaşmasını önlediği için, böyle bir durumda aşırı kan kaybına sebep olabilmektedir.

 

daha sayılamayacak kadar çok zararları var bu zehrin. Biz her ne kadar tanıtsak ta şunu bilin ki alkol Gerçek Dost değildir. İçecekseniz için. Lakin bunun farkında olarak için. Alkollü araç kullanımları binlerce çocuğun, bebeğin ve suçsuz insanların canlarına mal olmuş, sakat bırakmıştır. Böyle bir sorumlulukla bir insanın yaşaması gerçekten zorluklar içinde olacaktır. Bu nedenle siz siz olun biraz bile alkol alsanız direksiyon başından uzak durun. İnsan canı üç beş şişeye sığacak kadar değersiz değildir. Sizin canınızdan çok karşıdan yavaşça gelen o suçsuz insanları düşünün. ” Bu kadar nasihat sıkıcı oluyor bunun farkındayım bunun için hepinizden özür dilerim ama bu yazımızla bir can bile kurtulsa buna gerçekten değer 🙂 ”

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...