Alkolün Zararları

Alkolün Zararları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler – 2019

Alkol, uzun bir süredir tüketilen içeceklerdendir. Özellikle de dayanıklı olup geç bozulması sebebiyle, yüz yıllardır insanlar alkol kullanmayı tercih etmiştir. Çoğu zaman alkolün zararları konusunda bir haber şekilde tüketmeye devam ederken, alkol de bizi tüketmeye, bir çok konuda zarar vermeye devam ediyor.

Alkolün pek çok konuda bize zararı var, bu yüzden de alkolün zararları saymakla bitmez fakat aynı zamanda alkol ile ilgili bir çok yanlış bilinen şey de var.


Alkolün Vücuda Etkileri

Alkol bir nevi toplumsal ve kişisel zararlara yol açan insan düşmanı bir alışkanlıktır.

Ama şunu unutmamak lazım; Alkol aslında kişinin dostudur. Fakat hain bir dost. Nasıl ki sevdiğiniz bir dostunuza kendinizi fazla kaptırırsanız, onunla herşeyi paylaşırsanız, hayatınızın en önemli yerine koyarsanız sizi altüst eder, sizi berbat ve sevimsiz duruma sokar. Alkol de öyledir.

Haftada 1-2 gece bir iki kadeh içmek elbette ki insana çok büyük ölçüde zarar vermez. Hatta şarap gibi içkilerden bir iki kadeh içmenin sağlıklı olduğu bile söylenir. Ya da çalışmadan önce 1 şişe biranın zihin açması gibi bazı efsaneler de var. Fakat kendinizi fazla kaptırır her gün her gece Sarhoş olacak kadar içerseniz. Bu elbet size, sağlığınıza ve topluma zararlı hale gelecektir.

Alkolün Zararları Hakkında Yanlış Bilinenler

Alkol hakkında söylenen pek çok şey var. Bunların çok büyük bir kısmının kulaktan dolma, yanlış şeyler olduğunu da söylemek çok önemlidir. Çoğunlukla alkolün zararsız olduğu söylenen konular, tam tersi bir şekilde alkolün zararlı bir içecek olduğunu ortaya çıkartıyor.

Oku:   Yeni Rakı Fiyatları 2020 GÜNCEL Fiyat Listesi

1. Alkol İçtiğinizde Kaliteli Uyuyamazsınız

İnsanlar, alkol aldıklarında daha rahat uykuya daldıklarını, böylece uykularından çok daha fazla verim aldıklarını söyler. Fakat bu tam olarak doğru sayılmaz.

Alkol aldığınızda uykuya dalma süreniz, düşünceleriniz yoğunlaşamadığı için çok daha hızlı olur. “Sızıp kalmak” dediğimiz, hiç olmayacak kadar hızlı bir şekilde uyuya kalma konusu da alkol ile doğrudan ilgilidir.

Alkol her ne kadar çabuk bir şekilde sizin uykuya dalmanıza yardımcı olsa da uyku kalitenizi çok ciddi anlamda düşürür. Bu da 12 saat bile uyusanız, uykunuzu tam olarak alamamanıza sebep olur. Alkolün zararları, bu konuda kalıcı olmasa da gün boyunca halsiz ve yorgun hissetmenize yol açar.

2. Cinsel Sorunlara Yol Açar

Genellikle alkol tükettiğinizde karşı cins ile iletişiminiz çok daha kolay oluyor. Bunun temelinde, alkolün düşüncelerinizi daha basit bir hale getirmesi ve bunun sonucu olarak, kaygılarınızı azaltması yer alır.

Fakat alkol, bedeninizin tam olarak olması gerektiği gibi çalışmamasına sebebiyet verebiliyor. Bu da size doğru bir cinsel ilişki konusunda büyük engel oluyor. İnsanlar arasında doğru olduğu sanılan, alkolün cinsel ilişkilerde işinizi kolaylaştırma konusu da yanlış bilgiler arasında yer alıyor.

Alkolün Zararları Konusunda Liste Başlıca Şu Şekilde

  • Göz kısmına giden sinir hücrelerine zarar vererek zamanla körleşme, göz bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir.
  • Kalpte ritim bozukluğu vs. gibi kalp sorunlarına da neden olur.
  • Baş ağrısına da sebep olur, ağızda kuruluk yapar, vücutta aşırı derecede su kaybına sebep olur. Bu da vücudumuz için en gerekli şeyden yöne eksiklik çekmemiz anlamına gelir.
  • Alkol donma olayını hızlandırır. Alkol alan kişi vücudunda bir sıcaklık hisseder fakat bu sıcaklık sadece histen ibarettir, Aslında bu durum vücudun hızla ısı kaybettiğinin işaretidir.
  • Alkol kullanan insanlarda sıkça rastlanan şeylerden biri uyku bozukluğu sorunu. Düzenli uyusalar da uzun süre uyusalar da yorgunluk, halsizliklere rastlanmakta.
  • Kanser riskini de arttırmakta üstüne olmayan alkol, yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine de sebep olmakta.
  • Kadınlar da adet düzensizliği, erkeklerde ise iktidarsızlık, anne karnındaki bebeklerde ise ciddi anlamda fiziki ve zihinsel sorunlara yol açmakta.
  • Yaralanmalarda vb. Kan pıhtılaşmasını önlediği için, böyle bir durumda aşırı kan kaybına sebep olabilmektedir.
Oku:   Likör Nedir? En bilindik likör çeşitleri

daha sayılamayacak kadar çok zararları var alkolün. Biz her ne kadar tanıtsak ta şunu bilin ki alkol Gerçek Dost değildir. İçecekseniz için. Fakat bunun farkında olarak için. Alkollü araç kullanımları binlerce çocuğun, bebeğin ve suçsuz insanların canlarına mal olmuştur.


Böyle bir sorumlulukla bir insanın yaşaması gerçekten zorluklar içinde olacaktır. Bu nedenle siz siz olun biraz bile alkol alsanız direksiyon başından uzak durun. İnsan canı üç beş şişeye sığacak kadar değersiz değildir.

Sizin canınızdan çok karşıdan yavaşça gelen o suçsuz insanları düşünün. ” Bu kadar nasihat sıkıcı oluyor bunun farkındayım bunun için üzgünüm ama bu yazımızla bir can bile kurtulsa buna gerçekten değer


2 Replies to “Alkolün Zararları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler – 2019”

    1. Amacımız içki kültürünü öğretmek ve insanların bilinçlenmesini sağlamaktır. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir