Amerikan Viski

Amerikan Viski Markaları Ve Fiyatları 2019

Viski konusu açıldığında akıllara ilk gelen isim şüphesiz Amerikalılardır. Amerikan viski çeşitleri, dünyadaki en başarılı viskilere ev sahipliği yapmış bir tarihe sahip. Bir bara gittiğinizde bar display bölümünde göreceğiniz viskilerin çok büyük bir kısmı Amerika’dan çıkma olacaktır.


Amerikan viski Nedir?

Amerikan viski markaları, diğer ülkelerde üretilen markalara göre pek çok farklılığı üzerinde taşıyan viskilerdir. Bunlardan en önemlisi viski yapımında kullanılan ana maddeye karar veren Amerika yasalarıdır.

Amerika yasaları diyor ki; Viski üretiminde, Amerika’da bulunan yüksek oranda mısırın tüketilebilmesi, ithalatın azalması için viskinin en az %51 kısmı mısırdan üretilmelidir. Genellikle viskiler, arpa maltı kullanılarak üretilirlerken, Amerika’nın koyduğu bu kural ile birlikte Amerikan viski markaları, bilindik viski tadından bambaşka bir tatta ürünler üretmeye başladı.

Amerika viski Konusunda Nasıl Bu Kadar Başarılı?

Bu viskilerin dünya pazarında bu kadar başarılı olmasını pek çok faktöre borçlu aslında. Tabi bunu böyle açıklamak yeterli değil. Öncelikle bilinmelidir ki, Amerikalılar dünyada çok fazla yer gezmiş ve dünyadaki gidilmeyen pek çok yere giderek oralarda bulunan materyalleri ülkelerine getirerek farklı lezzetler, farklı makineler üretmeyi başarmıştır.

Bu viski türlerinin, diğerlerinden daha başarılı olmasının temel sebeplerinden bir tanesini de bu çok çeşitliliklerin birleşimi olarak adlandırabiliriz. Bunun yanı sıra Amerika, çok uzun zamandır içkiler ile arası yakın bir ülkedir. Amerikalılar, tarihleri boyunca hep içki ile var olmuştur. Bu da zamanla muhteşem viskiler üretmelerine ön ayak olmuştur.

Amerika’nın viski konusunda bu kadar başarılı olmasının bir başka nedeni de elbette ki tüketimdir. Amerika’da içki tüketimi yeterince fazladır. Bu da içki üreticileri için bir kapı ve motivasyon olmuştur hep. Böylece hep daha iyi, daha kaliteli ve daha farklı tatlar yaratmayı denemiş ve çoğunlukla başarılı olmuşturlar.

Oku:   Viski Nedir? Kaç çeşit viski vardır ve üretiliş aşamaları.

Amerikan viski markaları

Amerikan viski markaları denilince akıllara elbette dünyanın en iyi Tennessee çeşidi olan Jack Daniel’s gelecektir.  Fakat bilinmelidir ki Tennessee viski, bir başka Amerikan çeşidi olarak anılan bourbon viski çeşidinden biraz daha farklı bir tada ve üretilişe sahiptir.

Jack Daniel’s gibi markaların da içinde bulunduğu Tennessee viski çeşitleri üretilirken kömürden geçirilerek çok daha pürüssüz hale getirilir. Bunun sonucu olarak da içerken is kokusu hissedilir.

Bulliet Bourbon gibi bilindik Amerikan viski çeşitlerinin de içinde bulunduğu Bourbon viski çeşitlerinde ise kömürden geçirme işlemi uygulanmaz. Bu da viski aromasını çok daha fazla hissetmenize yardımcı olur. Yine de her iki çeşitte de hatta Amerika’da üretilen tüm viski çeşitlerinde geçerli olan eşit bir şey vardır. O da elbette mısırdan üretilmeleridir.

İçeriğindeki %51 oranındaki mısır ile birlikte, alışılmışın dışında bir lezzete ev sahipliği yapar ve Amerikan viski markaları denilince akla, mısır ile üretilmiş viskiler gelir.

Amerika viski fiyatları


Amerikan viski fiyatları da tıpkı diğer içki fiyatları gibi sürekli olarak değişebilmektedir. O yüzden sayısal bir fiyat vermek yanlış olacaktır. Fakat diğer viski çeşitleri ile kıyaslandığında bu viskiler daha uygun fiyatlı olarak öne çıkıyor. Amerika viski fiyatları bu kadar uygun fiyatlı olunca da en çok tercih edilen markalar Amerika viski fiyatları ile bütünleşiyor.

Kuzey Kıbrıs Viski Fiyatları 2019 Güncel

Kıbrıs viski fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız linke tıklayarak ilgili adrese giderek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’ta satılan pek çok içki çeşidinin fiyatını da öğrenmiş olacaksınız


Kuzey Kıbrıs Viski Fiyatları 2019 Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir