Ayran Nedir? Nasıl Yapılır?

Ayran Nedir?

ayran nasıl yapılır?
ayran nasıl yapılır?

Ayran, yıllardan beridir var olan milli içeceğimiz kategorisinde yerini koruyan alkolsüz, asitsiz, sağlığa ve bedene faydalı hoş bir yoğurt içerikli içecektir. Özellikle yıl boyu içilebilen mucizevi bir içecektir. Yazın buz gibi içildiğinde insanı derinden ferahlatacak, aynı zamanda; asitli içeceklerin verdiği zararlar bir köşe de dursun bize yoğurttan gelen sağlığı sunacaktır. Yoğurdun faydalarını anlatmaya kalkarsak eminim tüm sayfayı doldurup taşacaktır. Fakat ayran denince aklımıza tabi ki sağlık gelmeli. Ciddi bir bakış açısı ile bakarsak ayran bizim milli içeceğimizdir. Farklı ülkelerde yaşamış turistlerin geldiğinde görünce hayretler sunduğu  “sulu yoğurt mu içiyorsunuz? “ Dediği  ama aynı zamanda içilince vazgeçilemeyen bir içecektir kendisi. Aslında bakarsanız yemeklerin yanında en güzel giden içecek ayrandır. Özellikle bir dönerin yanında ayrandan daha iyi yakışan bir içecek olduğunu zannetmiyorum. Bil hassa döner sanki ayranın yanında yenecek bir yemek olarak yaratılmış gibi. Ayranın bir diğer güzel özelliği de tıpkı çay gibi yaz kış içilebilmesi ve güzel etkilerde bulunabilmesi. Mesela kışın soğukta içebileceğiniz soğuk içecek sayısı sınırlıdır. Bunun sebebi içinizi daha da soğutmasını istemezsiniz. Aynı zamanda kola gibi gazlı içecekler ılık da içilmezler. Fakat ayran çok soğuk olmasa bile çok leziz bir şekilde içilebilme özelliğine de sahiptir.


Ayran Nasıl Yapılır?

ayran nasıl yapılır?
ayran nasıl yapılır?

Ayranı içecek kişi sayısına göre yapılması gerekmektedir. Biz yaklaşık 5 kişilik bir ailenin herkesin 2 şer bardak içeceği şekilde reçetesini yazdık

  • 8 Bardak Su
  • 10 (dolu)yemek kaşığı yoğurt
  • 7 çay kaşığı tuz

Hepsini derin bir kaba veya sığabileceği bir sürahiye koyarak; kaşıkla, blender ile ya da çalkalayarak karıştırın. Bol köpüklü bir şekilde bardaklara dökerek servis edin.

Oku:   Yüzünüzdeki tüm sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulmak ister misiniz?

 

Midedeki ağrıyı vs. gidermesi için soda ekleyin

Eğer mideniz ağrıyorsa veya mideden kaynaklı herhangi bir sıkıntınız var ise ya da ayranı daha sert içmek istiyorsanız, aynı tarifle yaptığınız ayranı bardağın ¾ ünü doldurun kalan ¼ üne ise soda ekleyin. Fakat ayran soda ile bekletilmemelidir. Soda eklendikten sonra kısa sürede içmelidir. Çünkü soda ayranın tadına ekşilik ve bozulmuşluk hissiyatı vermektedir.


ayran nasıl yapılır?
ayran nasıl yapılır?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir