Baileys Likör

Baileys Likör – Baileys Irısh Cream Likörü Hakkında Her Şey 2019

Baileys İrlanda viskisi ile kremanın buluşmasından meydana gelmiş tatlı bir likör çeşitidir Baileys Likörü. Piyasada bir çok yan sanayisi bulunan viski-krema karışımı likörün orijinal tadıdır Baileys likör. Özellikle kadınların tercih ettiği (muhtemelen şekerli tadından dolayı) bir barda bulunması gereken en önemli içkilerin başında gelir. Bu yazıda ise Baileys Irısh Cream likörüne dair her şeyi bulacaksınız.

Alkol oranı: 17 %
İçecek Tipi: Likör
Menşei: İrlanda
0 ile 25 derece arasında saklanmalıdır.

Baileys’in hikayesi 1974 yılında Dublin’de başladı. David Dand (Şu an Baileys’in babası olarak bilinen adam) ileri görüşlü bir insandı. Değişik düşünceleri kendisine bu likörü yaratmakta ilham kaynağı oldu. En sonunda Baileys’i birkaç arkadaşıyla birlikte İrlanda’nın en lezzetli 2 içeceğini (Yoğun taze krema ve en iyi viskiyi) karıştırarak çılgınca bir içecek ortaya koydu. Bu karışımı Baileys’in ilk versiyonu olarak sayabiliriz. Üstelik bu ilk Baileys’i sıradan bir mutfak mikseri ile yapmıştı ve bu karışım elbette çok lezzetliydi.Viski  ve Kremayı aynı şişede buluşturma fikri oldukça sıra dışıydı ve çevredekiler tarafından oldukça yadırgandı. Fakat David’in grubu bu fikirden asla pes etmedi. 3 yıl süren denemelerinin ardından sonunda muhteşem bir buluşa imza atan bu grup günümüzün Baileys ürününü sonunda üretmeyi başardı. İlk dönemlerinde elbette dünyaca tanınmadı fakat kendi çevrelerinde oldukça sevildi. Hatta bir çok kişinin favori içeceği haline geldi.

Baileys İnekleri
Irısh cream likör nasıl üretilir

Baileys Likör Nasıl Üretilir? Baileys Likörü Üretim Süreci

Baileys birbiri ile uyumlu birinci sınıf kremaların, 3 kez damıtılmış viski ile buluşmasından oluşur. Her yıl İrlanda’daki Çiftçi aileler tarafından 38.000 inekten220 milyon litre taze krema elde edilerek meydana getiriliyor. Bu inekler İrlanda’da Baileys Bayanları olarak biliniyor. Her yıl bu ineklerin  İrlanda’nın en güzel otlaklarında otlatılması için 300 gün harcanıyor.  Bu sırada İrlandanın tertemiz havasını soluyan ineklere aynı zamanda en sevdikleri müzikler dinletiliyorMutlu inekler eşittir lezzetli kremalar olarak anlatıyorlar bu durumu. Böylece baileys’in kremalarını daha sonrasında leziz çikolata aromaları ile buluşturuyorlar. Ayrıca baileys’in bu süreci dondurma yapımından esinlenilerek yapıldığı söyleniyor.

Oku:   Irlanda Viskisi / Irısh Whiskey Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2019
Baileys tadı nasıl
Cream Likör tadı nasıl

Baileys Likör ünün Tadı Nasıl? Baileys Tadımı

Baileys’in içerisinde krema, işlemiş süt, doğal ve yapay aromalar ile İrlanda viskisi bulunuyor. Kokladığınızda birazdan içeceğiniz şeyin çikolatalı süt gibi bir şey olmasını bekliyorsanız biraz yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü bu içecek oldukça da sert. Fakat sütün ve kremanın karakterinden ödün verilmeden yapılmış bir sertlik söz konusu. Yani içerken keşke biraz daha hafif ya da sert olsaydı demeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Baileys Nasıl İçilir
Irısh Cream Nasıl İçilir?

Baileys Irish Cream Nasıl Servis Edilir? Nasıl İçilir?

Baileys, kullanımı çok zor olan bir içki değildir aslında. Baileys sıklıkla martini bardağında kırık buz ile birlikte servis edilir. Fakat özellikle de kokteyllerde lezzetini  hissedebilirsiniz.  Ayrıca görseldeki gibi de kokteyl yapmanız da mümkün

Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Baileys Irısh Cream Likörü hakkında her şey, Baileys likörü hikayesi, Baileys likörü nasıl içilir?, Baileys likörü nasıl servis edilir?, Baileys in tadı nasıl?, Baileys nasıl üretiliyor?, 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir