Bar Ekipmanları na genel bakış 2019

Bar ekipmanları, bir barmenin bilmesi gereken en önemli şeylerdir. Özellikle de içki ve içecekler ile ilgilenen insanlar tarafından bilinmesi gereken araçlardır bunlar.

Bar Ekipmanları Nerede Satılır?

Genellikle bar ekipmanlarını, bar işletmeleri toptancıdan alır. Fakat siz de internet üzerindeki pek çok siteden bar ekipmanlarına göz atabilir, ihtiyacınız olan en uygun ekipmanı kolayca kapınıza kadar getirtebilirsiniz. Bu ekipmanların genellikle çok pahalı şeyler olduğunu da söylemem gerekir.

Bu siteyi keşfettiğimde gerçekten çok hoşuma gitmişti. İçerisinde istemeyeceğiniz kadar çeşitte bar ekipmanları satılıyor. Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız.


Bar Ekipmanları nın En Önemlisi : Shaker (Karıştırıcı)

Shaker-Karıştırıcı
Shaker-Karıştırıcı

Shaker, bar ekipmanları içindeki en önemli araçtır. Genellikle paslanmaz çelikten yapılır. 2 ve ya 3 parçalı olanları vardır. Küçük kapak, süzgeci olan orta kısım ve alt kısımdan oluşan üç parçalı standart shaker dan başka (sağdaki resim), bir de iki parçalı “Boston Shaker” vardır(soldaki resim). Boston Shaker lar 2 eşit parçadan oluşur ve daha büyükçedir. Shaker iyi karışması gereken içkilerin çalkalandığı karıştırma kabıdır. İçine daima buz konularak kullanılır. Asla gazlı içecekler koyulmaz. Kokteyl hazırlarken içerisine bir kaç parça buz atarak içeceğin iyice karışması için kullanılır.

Oku:   Şişe çevirme ile ilgili bilgiler. 2019

Bir Diğer Önemli Bar Ekipmanları ndan Mixing Glass ( Karıştırma Bardağı )

Mixing Glass
Mixing Glass

 Genellikle camdan yapılan, genişçe bardaklardır. Shaker gibi çalkalama gerektirmeyen, geniş bir kapta karıştırmanın yeterli olduğu kokteyller mixing glass ta hazırlanır. Bardağın içine konulan içkiler birkaç parça buz ile birlikte bar kaşığı ile karıştırılarak bardağa süzülür.

Blender

Blender
Blender

Taze meyvelerle  ve ya buzun parçalanması gereken kokteyllerin yapımında blenderlar  kullanılır. Bazense sheker ın küçük kaldığı,  ikiden fazla siparişin çıkarılması gereken yoğun zamanlarda kullanılır ki – barmen için pratikliktir – yapılan kokteylin rengi, köpüğü vb. shaker da yapılandan farklı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kapağın ortasında çıkan plastik ölçek benzeri kısım; evet ölçektir:)Ayrıca bu kısımdan karışan içeceğin içine eklemek istediğiniz şurup meyve ilavesi vb. yapabilirsiniz. En çok kaybedilen kısım da budur, dikkat etmek gerekir. Makine  üst haznesi tam olarak oturmadan çalıştırmaya, tam olarak durmadan üst hazneyi çıkartmaya kalkmayın. Burada bulunan veya üst haznenin altında bulunan  plastik dişleri sıyırabilirsiniz. Bu da en çok yaşanan sıkıntılardan biridir. Makinelerde motor kısmına kolay kolay bir şey olmazken üst hazne çok çabuk yıpranabilmektedir. Bu kısım parçalarının fiyatı makinenin yenisinin fiyatına yakındır.  (Bu arızalarla çok karşılaştığım için uzun tuttum, kusura bakmayın)

Bar için en çok tercih edilen marka Hamilton Beach’tir.

Bar Mixer

BarMixer
BarMixer

Özellikle milk shake, ice coffe vb. sütlü – kremalı içeceklerin karıştırılmasında kullanılır. İyi bir karışım, hoş bir köpük elde edilir.

Strainer (Süzgeç)

Bar Süzgeci
Bar Süzgeci

Çelik içki süzgeçi. Kokteyli süzmek için kullanılır. Özellikle kendinden süzgeci olmayan Boston shaker da ve kremalı içeceklerin köpüklerini ayırmada yardımcıdır.

Bar Ekipmanları nın Makyaj Fırçası: Glass Rimmer

Bar Rimmer
Bar Rimmer

Ice crusher (buz kırma aletleri)

Ice Crusher
Ice Crusher

Buz kırma makineleri kollu ve ya elektrikli olabilir. Pek çok çeşidi mevcuttur.

Stopper

Bar Stopper
Bar Stopper

Bazı gazlı içecekler ile şarapların ve şampanyaların açıldıktan sonra hava almasını önlemek için üretilmiş şişe tıpalarıdır.

Jigger

Jigger - Bar Ekipmanları ölçüm aleti
Jigger - Bar Ekipmanları ölçüm aleti

İki taraflı içki ölçeğidir. Büyük tarafı 4 ve ya 5 cl’dir,  diğer tarafı da yarısı kadar. İşletmenizin belirleyeceği standarda göre 4 cl ya da 5 cl olanından tercih etmelisiniz.

Muddler

Muddler

Mojito ve Caipirinha gibi ezilerek ( smash ) yapılan kokteyllerde kullanılan havan elidir.

Bar Caddy

Bar Caddy
Bar Caddy

Barda belirli bölgelere koyularak küçük istasyonlar kurulmasını sağlayan kutulardır. İçine peçete, coaster, pipet, karıştırma çubuğu, kibrit gibi malzemeler koyulur.

Pourer

Bar Pourer
Bar Pourer

Şişe ağızlarına takılarak sıvının daha muntazam ve dengeli dökülmesini sağlayan aparatlardır.

Polikarbon Pourerlar

Polikarbon
Polikarbon

Barda kullanılan meyve sularının vb. koyulduğu saklama kaplarıdır. Kendi özel kapakları ve dökücü aparatı vardır. Pet şişelere doldurulması sakıncalı olan taze meyve suları bu kaplarda muhafaza edilmelidir

Garnitür kabı ( Condiment box -condiment dispenser ) 

Bar Mat ( Mat ) : Büyükleri istasyonda, küçükleri ise servis alanında veya shaker vb. suyunun süzülmesi gereken malzemelerin dizildiği yerlerde kullanılan, plastik ekipmanlardır. Mojito yaparken etrafa saçılıp gıcık eden kırık buzlar için çözümdür.

Bar bıçağı ( Bar knife ) –lazerli olmamalı-

Rende ( Grater ) 

Bar Kaşığı ( Bar Spoon ): Mixing glass ın ve bardağın içindeki içeceği rahatlıkla karıştırabilecek uzunluktadır. Arkasında düz kısım olan modelleri, mojitodaki nane ve lime limon gibi  ezilmesi gereken ürünler için kullanılır. 

Buz Kovası (Ice Bucket) –  Buz Maşası (Ice Tong)

Buz Küreği

Citrus Zester  ( Stripper  ): Portakal ya da limonun kabuğunun peel olarak soyulmasında kullanılan alettir.

Parizyen Kaşık  ( Parisian Spoon )

Karıştırma Çubuğu (Stirrer)

Kürdan Çeşitleri

Bardak Altlığı (Coaster – Doley) 

Oku:   Bar Sokağı

Açacak (Bottle Opener) 

Tirbuşon  (  imla kılavuzundaki yazılışıdır  )

Kesim Tahtası ( Cutting Board )

Limon Sıkacağı – Lemon Squeezer

(Punch) Bowl : 

Katı Meyve Sıkacağı  ( Juicer ) : İyi bir marka tercih edilmeli! Kötü markaların yoğun kullanımda motorları yandığı gibi, meyvenin suyunu çıkarmaktan ziyade posa çıkartıyor, verim düşüyor. Ayrıca en fazla temizlik esnasında parçaları zarar gördüğünden kolay temizlenebilir olanları tercih edilmeli.

Saklama Sapları (Storage box)  – Değişik boy ve ebatlarda –

Buz Makinesi ( Ice Machine) 

Narenciye Sıkacağı ( Citrus Juicer )

Karlama Makinesi  ( Frozen Machine ) 

Çerez Makinesi

Espresso Makinesi

Kahve Öğütücüsü ( Coffee Grinder )

Filtre Kahve Makinesi 

Türk Kahvesi Makinesi

Çay Kazanı ve ya Semaver

Süt Köpürtme Potu  ( Coffee Pitcher  )

Poşet Çay Kutusu  (  Tea Box )

Fincan Isıtıcı ( Cup Heater )

Su Isıtıcısı – Kettle

Bira Kulesi ve Serpantin 

Premix Kule – Serpantin – Tank

Post Mix Makinesi ve Sistemi

Şarap Kovası-Ayağı ve Şarap Sepeti

Humidor

Puro Makası (Cigar Cutter & Punch)

Puro Küllüğü

Puro Kibriti (Cigar Matches)

Tezgah Altı Dolap

Bar Ice Bin

Bulaşık Makinesi

Peçetelik

Kibrit

Tuz – Karabiber Değirmeni

Çöp Kovaları  

Tarih etiket makinesi

Takım çantası 

Sümen

Tip Kutusu

Tepsi

Streç Folyo

Şamdan  

İlk Yardım Dolabı

Temizlik bezleri  

Paspas, Süpürge, Faraş


Islak Zemin Yazısı  

 

buz kırma makinesi, bar malzemeleri, bar ekipmanları, bar ve içecekler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir