Bir bara gittiğinizde

Bara Gittiğinizde YAPMAMANIZ GEREKEN 6 Şey!

Bara gittiğinizde yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler vardır. Bunlar genellikle bilinmeyen fakat kesinlikle dikkat edilmesi gereken kurallardır.

Genellikle yeni arkadaşlar edindiğinizde ya da bir kız arkadaşınız ile akşam vakit geçirmek istediğinizde “Nereye gitsek?” diye sorarsınız. Eğer akşam saatlerinde dışarı çıkıyorsanız, gidebileceğiniz en mantıklı ve eğlenceli yerlerden biri de bardır.

Barlar, enerjik ve zevkli müzikler ile size pozitif bir enerji verirken, bir şeyler içerek kafanızdakileri atmanıza, güzel vakit geçirmenize yardımcı olur. Eğer barda yapılmaması gerekenler ya da barda nasıl davranılır bilirseniz, sizin için çok daha iyi olacaktır.


 Bir bara gittiğinizde yapmanız gerekenlerin yazılı olduğu bir liste yoktur elbette. Fakat bir bara gittiğinizde yapmamanız gerekenleri bilmeniz, çevrenizin size saygı duymasını ve sizi bu konuda çok daha kültürlü görmesini sağlamasının yanı sıra, çok daha güzel vakit geçirebilirsiniz. 

Bara gittiğinde ne yapılır sorusunun cevabı sadece barda ne içilir konusundan  ibaret değildir, bu yüzden tüm konuları tek tek okumalı ve bu şekilde hareket etmeniz önemlidir.


Barda Nereye Oturulur
Barda Nereye Oturulur

1- Bara Girdiğinizde Hemen İlk Bulduğunuz Yere Oturmayın!

Bir bara gittiğinde ne yapılır bilmek için öncelikli olarak ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin bir bara gittiniz, kapıdan içeri girdiğinizde ilk işiniz hemen gidip oturmak olmasın. Önce etrafı bir süzün, tanıdığınız var mı ya da ortam nasıl? Hızlı bir analiz edin. Ardından gözünüze en konforlu gelen yere oturun.

Konfordan kasıt sadece koltuk rahatlığı değil. Aynı zamanda çok ortada olmayan, kıyı köşede de kalmamış, mekana hakim ama ayak altı olmayan bir yer bulun. Böylece gece boyu çok daha rahat hissedeceksiniz.

Oku:   Ucuz Şarap Önerisi İle Sizi Şaşırtacak Bilgiler 2019
Barda İçki İstemek
Barda İçki İstemek

2- İlk İşiniz İçki İstemek Olmasın

Barda nasıl davranılır sorularını sıklıkla duyarsınız. Barda yapılmaması gerekenler listesinin en büyük yanlışlarından bir tanesi de oturur oturmaz içki istemektir. Bir çok kişi bu hataya düşer. Eğer varsa bir menü isteyin, menüde o bara özel bir içki varsa ondan isteyebilir ya da farklı çeşitlere göz atabilirsiniz.

Eğer menü yoksa da garsondan kafanızdaki içkiler hakkında bilgi alın. Örneğin “Singapur Siling yapıyor musunuz?” gibi. Böylece kafanızda istediğiniz içki tam olarak oturacak ve çok daha mantıklı bir karar alabileceksiniz.

Barda Kavga,
Barda Kavga,

3- Kaba Tavırlardan Uzak Durun

Genellikle insanlar bara gittiklerinde çok gereksiz bir şekilde gerginleşirler. Sanki her an yan masadaki biri size laf atıp elinde şişeyle yanınıza gelecek gibi sert ve yenilmez bir tavır sergilemeye çalışılır. Fakat bu oldukça yanlıştır.

Eğer nezih bir bara gidiyorsanız zaten kolay kolay bu tür olaylar ile karşılaşmazsınız. barda nasıl davranılır konusu en dikkat edilmesi gereken konulardandır. Her ne olursa olsun garsonlara, orada çalışanlara ya da müşterilere kaba tavırlar sergilemek size gösterilen hizmetin kalitesini çok fazla düşürür.

Bunun yanı sıra çevredeki insanlar size mağaradan yeni çıkmış biri gibi bakarlar. Barda yapılmaması gerekenler içindeki önemli şeylerden bir tanesi de budur.

Barmen - Barmaid
Barmen – Barmaid

4- Mümkünse Barmen İle İletişime Geçin

Eğer bar deskinde oturuyorsanız ya da barmene yakın bir masada oturuyorsanız, kalkın ve barmen ile bire bir iletişime geçin. Özellikle de içkilerden çok fazla anlamıyorsanız, size bu konuda çok yardımcı olacaktır. 

Barda ne içilir bilmiyorsanız, barmenden fikir almanız yeterli. Barmen ile yapacağınız ufak bir sohbet ya da fikir almak, barmende bir görev bilinci doğurur ve size en güzel lezzeti sunmaya çalışır.

Oku:   İtalyan Mafyası Gıda Dağıtarak Adam Topluyor

Böylece normalde çok kötü servis edilecek bir içki bile barmen tarafından özel olarak hazırlanır ve önce göz zevkine sonra ise damağınıza hitap eder. barda nasıl davranılır bilmek, size çok şey kazandırır.

Barda İçki Seçimi
Barda İçki Seçimi

5- İçkilerden Anlamıyorsanız İşi Ustasına Bırakın

Barda ne içilir bilmiyorsanız ya da içkiler ile aranız pek yoksa, ihtiyacınız olan tek şey işi ustasına bırakmaktır. Garson sizden sipariş almaya geldiğinde aklınızda bir içki yoksa “ Barmen alkollü özel bir şeyler hazırlasın “ demeniz yeterlidir. Böylece barmen, en başarılı olduğu kokteyli size hazırlayacaktır. 

Barda nasıl davranılır bilmek size sadece saygınlık kazandırmaz, aynı zamanda güzel içecekler de kazandırır. Barda yapılmaması gerekenler kategorisinin başında da bilmediğiniz halde içki sipariş etmek yer alır. Çoğu insan ismini dahi okuyamadığı içkiyi sipariş etmeye çalışır ve sonu hüsran olur. Eğer içkilerden çok anlamıyorsanız, zorlamanın pek bir alemi yoktur.

Barda Sarhoş Olmak
Barda Sarhoş Olmak

6- Sarhoş Olmayın!

Sarhoş olmak kimi zaman eğlenceli olabilir. Fakat unutmamanız gereken şey, sarhoş olduğunuz anlar, en rezil ve kontrolsüz olacağınız anlardır. Çakır keyif adı verilen limite kadar içki içmeniz kabul edilebilir fakat sarhoş olup kontrolü kaybedecek ve yürüyemeyecek hale gelmeniz, sizi insanların gözünde bitirir.


Siz siz olun bara gittiğinizde sarhoş olacak kadar çok içmeyin. Barda yapılmaması gerekenler sizin saygınlığınızın korunmasında önemli roller oynar. Eğer kontrolsüz bir hale gelecek kadar sarhoş olursanız, elinizdeki tüm saygınlık bir anda gider.

 Barda nasıl davranılır bilmeniz çok önemlidir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz taktirde hem iyi bir duruşa sahip olacaksınız hem de çok daha keyifli vakit geçirebileceksiniz. Bu teknikler sayesinde gerçek bar ve içki kültürünü yavaş yavaş kabullenebileceksiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir