Bar ile ilgili bazı soru ve cevaplar


1- Alkol Nedir?

bu konuda bin bir türlü sitelerde binlerce farklı tanım vardır. Fakat biz bu işin 2 yönünü ele alacağız.
Bu yollar a- kimyasal tanımı b- Basit tanımı

a-Kimyasal Alkol nedir tanımı

Karbon, oksijen ve hidrojen atomlarının birleşmesinden oluşan kimyasal sıvı.

b-Basit Alkol nedir tanımı

Her meyvenin sebzenin içinde şeker bulunur. Bu şeker fermantasyon, mayalanma ve damıtma yolu ile bir fiziksel ve kimyasal tepkimeye tabi tutularak alkole/gaza dönüştürülür. Bu maddeye alkol denir.

2- Bartender Kimdir?

Barmen, Çeşitli alkollü, alkolsüz içecekleri ve bunların yanı sıra aperatif yiyecekleri belirli bir hız ve el becerisi ile hazırlayan ve bunlarla ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip kişidir. Erkek bartenderlere Barmen Kadınlara ise Barmain denir. Bartender ise unisex olarak genel bir adlamadır. Barmen öncelikle misafirlerle kesinlikle samimi ortam kurmasını becerebilen, bara sahip çıkacak, sarhoşluk seviyesine gelmiş misafirlerle ilgilenebilecek ve doğru kararları verebilecek düzeyde olgunluğa sahip olmakla beraber, kesinlikle panik yapmayacak, ne olursa olsun işine konsantre olabilecek bir insan olmalıdır. Bazı zamanlar barın deskine oturan kişi hüzünlü bir adam olabilir; sadece içip gitmek isteyebilir konuşmaktan nefret edebilir. Bu gibi durumlarda barmeninde ona bu şekilde yaklaşması misafiri sıkmaması, eğer misafir de birşeyler paylaşmak istiyorsa yeterince dinlemesi ve gerekli şekilde davranması gereklidir. Bir barmen aslında bir barın Cumhurbaşkanı gibidir. Barı yönetmekte, siparişlerin nasıl gideceğine karar vermede, içeceklerin düzeninde söz sahibi olmakla beraber açıklama yapması gereken bir kuruluda olur. Bu konuda çok dikkatli olmalı haddi aşmadan uygun yollarla patronuna, müdür veya şefine sadık ve saygılı olmalıdır.
Ayrıca barmenlerin;

  • Barın düzenini koruma,
  • Misafirden ya da garsondan içki siparişi alma hazırlayıp sunma
  • bardaki alkollü ve alkolsüz içki stoklarını kontrol etme
  • dolapların doluluğunu temizliğini sağlama
  • müşteri ile iyi ve güler yüzlü ilişki kurabilen
  • yabancı dil bilmek ve esprili, sıcakkanlı olması
Oku:   Whiskey ve Whisky Arasındaki Fark

gibi sorumlulukları vardır.


3- Bar istasyonu nedir?

Barmenin çalışma alanında olan servis esnasında en çok kullanacağı içeceklerin şişelerinin bulunduğu genellikle ortada bardaktan dökülebilecek vs. sıvıların akmamasını sağlaması için bar mat in olduğu barmenin hızlı çalışabileceği alandır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir