Barmen ne demek Barmen Ne İş Yapar?

Barmen, barda, sıcak – soğuk, alkollü – alkolsüz içecek servisi yapan, çeşitli kokteylleri hazırlayıp müşteriye servis eden kişidir. Barmen genel olarak bar içerisinde düzeni, tertibi ve bar yönetimini yapan çalışandır.

İngilizcedeki Bartender kelimesinden gelen Barmen, Türkiye’de hem kadın hem de erkek için kullanılsa da aslında Barmen, erkek Bartender için kullanılır. Kadın Bartender için ise Barmaid kullanılmalıdır. İşin aslı böyle olsa da Barmen kime denir denildiğinde kadın-erkek ayırmaksızın barda içki servisi yapan kişi olarak akıllara kazınmış ve Türkiye’de ayrılmadan hem erkek hem kadın için kullanılır.


Barmenlerin Görevleri Nelerdir? Barmenler Ne İş Yapar?

 • Barmenler, barın düzeninden, temizliğinden sorumludur. Bar ortamı, en hijyenik olması gereken yerlerden biridir. Bu nedenle titiz çalışmayı becerebilmelidir.
 • Gelen kokteyl siparişlerini hazırlar. İçki karışımlarını, içki servislerini reçeteye uygun yapar.
 • Müşterilerden gelen siparişleri en hızlı şekilde hazırlar. Bar deskine oturan müşteriler bir şey sorduğunda yanıt verir ve konuşmak isteyen müşteriler ile muhabbet eder
 • Bardaki içkilerin tazeliğinden de sorumludur. Bardaki içkilerin son kullanım tarihine hakim olmalı, son kullanım tarihi geçen içkileri kullanmamalıdır.
 • Barmen, aynı zamanda bar şefi sayılır. Bir barda şef bulunmuyorsa barın sorumluluğu barmendedir. Bu aşamada garsonların yönlendirilmesi, temizlik çalışanlarının görevlendirilmesi gibi konulardan da barmen sorumludur.

İyi Bir Barmen Nasıl Olmalıdır?

İyi bir barmen nasıl olmalı
 • Barmenler içki hazırlamak ve sunmak ile yükümlüdür. Bu konuda hem el becerisine hem tecrübeye sahip olmaları gerekir.
 • Güzel kokteyller ortaya çıkartmak için kokteyl reçetelerine hakim olmalı, bir reçeteden direkt olarak kokteyl hazırlayabilmelidir.
 • Bardaki her şeye hakim olmalıdır. İçkilerin yerlerini gözü kapalı bir şekilde bulabilmelidir. Bu, çalışma hızını arttıran en önemli faktördür.
 • Sabırlı olması gerekir. Özellikle barda muhatap olacağı müşteriler alkollü insanlar olacağı için sabır, en önemli faktörlerin başında gelir.
 • İyi bir psikolojik yeteneğe sahip olmalıdır. Öyle ki insanlar çoğu zaman barmenle muhabbet etmek için bara giderler. İyi bir barmen, konuşma yeteneği de iyi olan barmendir.
Oku:   4. Kuzey Kıbrıs Bartender Kokteyl Yarışması

Barmen Olmak İçin Neler Gereklidir?

Barmen kimdir, Barmen nedir

Barmen olmak isteyen biri, adım adım nasıl kendini geliştirerek barmen olur burada anlatacağız. Özellikle barmenliğe heveslenen, bu işi yapmaya karar veren kişilerin bu adımları tek tek takip etmesi gerekir. Eğer bir barda, otelde çalışma imkanınız varsa bu süreçte çalışmanız, sizi en iyi geliştirecek şeylerden biridir.

 • Barmen olmak için ilk olarak içkileri tanımanız gerekiyor. Bu site, sizin için en ideal sitedir. Özellikle içkileri tanımanız, viski nedir?, Vermut Nedir?, Alkol nedir? Bilmeniz gerekir. Bunun için bu sitede yer alan bu bilgileri mutlaka öğrenmeniz gerekir. Aynı zamanda sayfanın altına yararlı linkler bırakacağız, oradan da takip edebilirsiniz.
 • Barmen, kokteyllere hakim olmalıdır. Her barmenin en az 5 kokteyl bilmesi gerekir. Bilmediği kokteylleri direkt olarak reçeteden hazırlayabilmelidir. Bunun için cl nedir ml ile farklı nedir bilmeniz gerekir.
 • Barmenler, içkilerin kimyasını bilmelidir. Hangi içki hangi koşullarda saklanmalı, nasıl servis edilmeli, bilmelisiniz. Her içkinin servisi farklıdır. Örneğin viski nasıl içilir iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.
 • Miksoloji eğitimi alırsanız sizin için oldukça yararlı olur. Miksoloji eğitiminin ardından bar ve içkilere çok daha fazla hakim olursunuz. Aynı zamanda eğitim sonunda verilen belge sayesinde daha kolay iş bulursunuz.

Barmen kime denir, barmen ne demek, barmen ne iş yapar


One Reply to “Barmen ne demek Barmen Ne İş Yapar?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir