BeyazŞarap

Beyaz Şarap Çabuk Sarhoş Eder Mi? Alkol Oranı Ve Kalorisi

Beyaz şarap, beyaz üzümlerden yapılan, üzüm kabukları, sıkma işleminden hemen sonra şarap üretiminden ayrılan ve böylece saf beyaz rengi elde edebildiğimiz şaraplardır. Kırmızı şaraplara göre daha hafif, rose şaraplara göre daha az aromaya sahip, tüketebileceğiniz en sade ama bir o kadar da leziz bir içecektir beyaz şarap.


Beyaz Şarabın Alkol Oranı Nedir?

Beyaz şarap %8 ile %15 arasında değişen bir alkol oranına sahiptir. Genellikle alkol oranı beyaz şaraplarda %11-14 bandında seyreder. Votka, rakı gibi %40 alkol oranında seyreden içkilere göre oldukça düşük alkol oranına sahip olan beyaz şarap çabuk sarhoş eder mi? sorularını da beraberinde getiriyor. 

 

Beyaz Şarabın Kalorisi Nedir? Kilo Yapar Mı?

1 kadeh beyaz şarap (ortalama 120-130 ml ) aşağı yukarı 100 kaloridir. Kırmızı şarap ile aralarında çok ciddi bir kalori farkı olmasa da ufak bir farkla beyaz şaraplar daha kalorilidir. 

Bkz: 1 kadeh Kırmızı Şarap 85 kalori civarındadır.


Yüksel kalori, yüksek alkol oranı olarak düşünülemez, aralarında bir ilişki vardır elbette fakat doğrudan bir ilişki söz konusu değildir. Yani çok yüksek alkol oranına sahip bir içkinin çok yüksek kalorisi olmayabiliyor fakat alkolün vücuttaki olumsuz etkileri tabi ki baki kalıyor.


Beyaz Şarap Çabuk Sarhoş Eder Mi?

Beyaz şarap, diğer içkilere göre nispeten tatlılık oranı yüksek bir içkidir. Tatlı içkiler, kana daha hızlı karışır ve sizi çok daha hızlı sarhoş eder. Alkol oranı %12 civarında olsa da şeker oranı düşük, %40 alkol oranlı bir içki ile kıyaslandığında neredeyse aynı hızda etki gösterirler. Eğer çabuk sarhoş olmak istemiyorsanız, Sek ya da Dömi Sek beyaz şarapları tüketebilirsiniz Bu şaraplarda şeker oranı oldukça düşüktür, böylece kana daha yavaş karışır ve daha geç ve daha düşük etki gösterir.


Oku:   Soğuk Algınlığı İçin 3 Sihirli Bitki Çayı İksiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir