BeyazŞarapSarhoş

Beyaz Şarap Çabuk Sarhoş Eder Mi? Kaç Derecede İçilir?

Beyaz şarap, beyaz üzümlerden yapılan, üzüm kabukları, sıkma işleminden hemen sonra şarap üretiminden ayrılan ve böylece saf beyaz rengi elde edebildiğimiz şaraplardır. Kırmızı şaraplara göre daha hafif, rose şaraplara göre daha az aromaya sahip, tüketebileceğiniz en sade ama bir o kadar da leziz bir içecektir beyaz şarap.

Beyaz şarap, %11-14 arasında bir alkol oranına sahiptir genellikle. Bu da sizin kulağınıza düşük gelebilir. Alkol oranı, o içkinin sizi ne kadar sürede sarhoş edeceği ile doğrudan ilişkili değildir. Alkol oranının olayı genellikle, ne kadar çok sarhoş edeceği ile ilgilidir.  

Bildiğiniz gibi her alkollü içkide bir miktar şeker vardır. Bu şeker içki çeşidine göre değişebilmekte. Peki şekerin konumuzla ne ilgisi var? Alkol dediğimiz şey aslında, meyvelerin içindeki şekerin, belirli işlemlerden geçirilmesiyle üretilen bir üründür. Yani yediğiniz elmanın şekeri, potansiyel bir alkol malzemesidir. Fakat konumuzla bunun da bir ilgisi yok. 

Bir içki ne kadar şekerliyse, o içki kana o kadar çabuk karışır. Bir içki kana ne kadar çabuk karışırsa o kadar hızlı sarhoş eder. Yani şekerli, düşük alkol oranlı bir içki, şeker oranı az, yüksek alkollü bir içkiden çok daha hızlı sarhoş edebilir.

Beyaz Şarap Kaç Derecede İçilir?

Beyaz şarapların kaç derecede içilmesi gerektiğini, şu tabloya bakarak öğrenebilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir