BeyazŞarap3

Beyaz Şarap Çeşitleri

Beyaz şarap, beyaz üzümlerin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilen, alkollü bir içkidir. Şaraplar, kendi içlerinde renklerine göre vs. ayrılırken, bu ayrılan çeşitlerin de kendi içinde çeşitliliği vardır. Bu makalede sizlere beyaz şarabın kendi içindeki çeşitliliğinden bahsedeceğiz

Beyaz şaraplar, içerdikleri şeker oranına göre, bir çeşitliliğe sahiptir. Böylece damak tadımıza en uygun şarabı bulabiliriz. Nasıl ki sade kahve içen birisi şekerli kahve içmekte zorlanıyorsa, aynı şekilde şeker oranı yüksek bir şarabı içerken de rahat hissetmeyeceklerdir. Bu nedenle şarap seçerken, siz ve ya partnerinizin şeker sevip sevmediğini, ya da çayı kaç şekerli içtiğini de hesaba katmanız, size en uygun şarabı bulmakta oldukça yararlı olacaktır. Şaraplar, tatlılık oranlarına göre kendi içlerinde 3’e ayrılır.

1- SEK (DRY) Beyaz Şarap

2-Yarı-Tatlı (Dömi-Sek) / (Half-Sweet) Beyaz Şarap

3- Tatlı (Sweet) Beyaz Şarap

Şaraptaki Şeker Oranı Neyi İfade Ediyor?

Şaraptaki şeker oranının düşük ya da yüksek olması sadece damak tadıyla ilgili değildir tabi ki de. Şeker oranı yüksek içkiler, kana daha hızlı karışır. Böylece sizi çok daha hızlı sarhoş eder. Özellikle tatlılık oranı yüksek içkileri içtiğinizde, size olumsuz etkileri çok daha fazla olur. Tatlı içkileri içtiğinizde şunlar meydana gelir;

  • Çok daha hızlı sarhoş olursunuz.
  • Düşük alkol oranına rağmen, sarhoşluk hissini, diğer içkilere göre çok daha fazla hissedersiniz.
  • Mide bulantısına sebep olan içkiler de tatlı içkilerdir.
  • Ertesi sabah kalktığınızda güne lanet ederek başlarsınız çünkü başınızda ve midenizde çok daha fazla ağrı, halsizlik ve rahatsızlık hissedersiniz.
  • Etkisinden, tatlılık oranı düşük içkilere kıyasla çok daha geç ve zor çıkarsınız
Oku:   Kışın Kilo Vermek İsteyenlere 7 Kanıtlanmış İpucu

SEK (DRY) Beyaz Şarap

Yine kahve örneğinden devam edelim. Herkesin bir tarzı ve damak tadı vardır. Sek şaraplar da, şekeri ve tatlı içecekleri pek sevmeyen insanlar için idealdir.  Şarabı içerken, daha çok ferahlık hissedebileceğiniz, mide bulantısı, baş ağrısı gibi olumsuz şeyleri minimum derecede yaşayacağınız bir şaraptır Sek şaraplar. Özellikle tatillerde, toplantı öncesi bu şarap çeşidini tüketmek, şekerli şaraplara göre çok daha mantıklı olacaktır.

Yarı Tatlı (Dömi-Sek) Beyaz Şarap

Kabul etmeliyiz ki şekeri çok fazla sevmesek de tamamen şekersiz şeyler de bize çok keyif vermeyebiliyor. Bu şarap çeşidi tam olarak bu konuda bir ilaç gibi. Ne şekersiz, sade bir tada sahip ne de çok şekerli. Tam bu ikisinin arasında duran, size muhteşem zevkler yaşatabilen lezzet. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları az da olsa hissedersiniz fakat  bu çok daha hafif hissettirir. Aşırıya kaçmadan tükettiğinizde sizi büyüleyecek lezzetlere ev sahipliği eder yarı tatlı şaraplar.

Tatlı (Sweet) Beyaz Şarap

Tatlı şarabı çok fazla açıklamaya gerek yok sanırım. Az önce bahsettiğim tüm olumsuz etkilere sahip fakat özellikle kadınların en çok tercih ettiği, leziz şaraplara sahip olan şarap çeşidi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir