Beyaz Sarap

Beyaz Şarap Nedir? Beyaz Şarapla Yenilecek En Güzel 8 Şey!

Beyaz şarap, beyaz üzümlerden yapılan, üzüm kabukları, sıkma işleminden hemen sonra şarap üretiminden ayrılan ve böylece saf beyaz rengi elde edebildiğimiz şaraplardır. Kırmızı şaraplara göre daha hafif, rose şaraplara göre daha az aromaya sahip, tüketebileceğiniz en sade ama bir o kadar da leziz bir içecektir Beyaz şarap.

Beyaz şarap, soğuk içilen bir içki türüdür. Bu nedenle beyaz şarabı genellikle yazın tercih ederiz. Yaz sıcağında ılık bir kırmızı şarap düşüncesi korkunç geliyor. Fakat buzdolabından çıkmış soğuk bir şarap öyle mi? Buzdolabından çıkmış demişken fazla da abartmamak lazım. Aksi taktirde içerisindeki aromalardan hiçbir şey alamazsınız. 

 

Beyaz Şarabı bir sahilde(Pek tercih etmesem de) içebilirsiniz. Daha çok yemeklerin yanında özellikle yaz günü tercih edebileceğiniz güzel bir içecektir. 

Beyaz şarabın da tıpkı kırmızı şarap gibi farklı sıkalalarda çeşitleri vardır.  Fakat bu çeşitliliğin mahsulü kırmızı şarabınki kadar belirgin değildir. Marketten alacağınız 20-30 TL değerindeki beyaz şaraplar da içerken sizi rahatsız etmez. Tabi 200-300 TL’lik beyaz şaraplar daha kadife bir dokuya sahip, daha uyumlu ve belirgin aromasıyla kendini gösterir fakat şaraptan çok anlamayan biri için bu ayrıntı 10 katı fiyat farkına değmez.

Beyaz Şarap Ne İle İçilir?

2. Istakoz, Yengeç ve Karides

Deniz mahsullerinin beyaz şarap ile uyumundan ne kadar bahsetsek azdır. Fakat ıstakoz, yengeç veya karides, beyaz şarap ile yenilebilecek en muhteşem lezzetler diyebiliriz. Bu 3 şeyin yanında sauvignon blanc ya da Riesling şarapları muhteşem uyumu yakalamanıza yardımcı olur.

3. Salata Ve Aperatifler

Bunu tahmin yoluyla bile düşünebilirsiniz ki beyaz şarap asitli ve hafif tadıyla, salata ve aperatif yiyeceklerinizin yanına çok yakışacak bir içecektir. Böylece sizi lezzetiyle büyüleyecektir

4. Hafif Peynir

Küflenmiş ya da ezine peyniri gibi güçlü peynirlerden uzak durmak şartıyla, chardonnay şarabı, bir peynir ile içmek size inanılmaz bir keyif verecektir. Peynirin içkilerle çok uyumlu bir yiyecek olduğunu, o rakı sofralarından hatırlarsınız. Şarap ile uyumunu da denemek isterseniz kesinlikle tavsiye ederim

5. Balık

Fırınlanmış, ızgaralanmış bir balık, beyaz şarap ile en güzel giden yiyeceklerdendir. Özellikle de chardonnay ya da sauvignon blanc gibi şaraplar yapısı nedeniyle, balık için çok uygun lezzetlerdir. 

6. Sushi

Sushi de beyaz şarap ile yenilebilecek alternatiflerdendir. Tavsiye edilir!

7. Tatlılar

Beyaz şarabı, tatlılarınızın yanında kesinlikle tüketebilirsiniz. Özellikle de tatlılık oranı yüksek tatlılar ile çok güzel uyum yakalayabiliyor beyaz şaraplar.

8. Meyve ve Sebzeler

Tüm beyaz şaraplara uyum sağlayabilen en iyi alternatifler meyveler ve sebzelerdir. Özellikle şarabın hammaddesi olan üzüm, beyaz şarap ile birlikte kesinlikle tercih edilebilir. Bunun haricinde ise Meyve ya da sebze salatalarınız ile birlikte beyaz şarabınızı afiyetle yudumlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir