Bitki çayları ve faydaları

Sevgili okurlar bu yazımızda sizlere biraz olsun bitki çaylarından, onların bize verdiği faydalar ve zararlardan bahsetmek istedim. Aslında bu tür çayların gerçekten faydaları say say bitmez ama herbirinin ayrıca zararları olduğunu biliyor muydunuz? Gelin tek tek inceleyelim bizim altın bitki çaylarımızı 🙂


 Papatya Çayının faydaları ve zararları

papatya çayının faydaları- barsokağı

Bitki çayı denince çoğunlukla akla ilk gelen çaydır kendileri. Bunun sebebi güzel bir tadı olmasının yanı sıra bitki çayının sağlayabileceği bütün inceliklere sahip. Özellikle yatmadan önce içilmesi rahat uyumanıza, gün içinde tüketilmesi stres azaltmaya ve rahatlamaya yaramaktadır. Ayrıca bitki çayı cilt içinde oldukça faydalıdır. Cilt döküntülerine, kaşıntılara vb. birçok şeye ciddi anlamda fayda sağladığı gözlemlenmiştir. İçilerek içten tedavi sağlandığı halde alerjik olan yerlerimize sürerekte kaşıntıyı, dökülmeyi önleyebiliriz. Sert ve bel ağrılarını hafifletmeye, krampları ve kas ağrılarını gidermeye de birebir faydalıdır. Ancak fazla tüketildiği taktirde aşırı uyku yaratacaktır. Bu da başlı başına bir sorundur. İnsana yorgunluk ve halsizlik verir ve işlevselliği azaltır. Papatya çayı en çok çeşitli faydaları olan çaydır.

 

Yeşil Çayın faydaları ve zararları

yeşil çayın faydaları -barsokağı

Yeşil çay, bilinen en eski çaylardandır. MÖ. 3bin yılına kadar uzanır ilk kullanıldığı tarih. Zaten bitki çayı denilince de akla ilk gelen görüntü yeşil çay konulmuş bir fincan görüntüsüdür. Yeşil çayın faydaları da papatya çayı kadar vardır. Kilo verilmesine yardımcı olur metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güzel bir antioksidandır. Kanser riskini azaltır, kalp sağlığını ve kolestrolü düzenler, kan basıncını düşürür. Diş çürükleri için faydalıdır, diş eti sağlığına fayda sağlar.  Yeşil çayın ise bazı ilaçlara karşı yan etki gösterdiği gözlemlenmiş başka da bir yan etkisini bulamamışlardır.

Oku:   3 Dakikada Hazırlanan Serinletici Buzlu Çay Tarifi

 


Rezene Çayının faydaları ve zararları

rezene çayının faydaları -barsokağı


Akdenize özgü bir bitki olan rezene bitkisinden yapılır. Birçok hastalığa iyi gelmektedir. Toksinleri atmaya yardımcı olur.  Safra üretimine yardımcı olur. Anne sütünü arttırdığı duyumu vardır. Göz sağlığını iyileştirir. Mide gazının atılmasını sağlar, öksürüğe de iyi gelmektedir. Bağırsakları temizler ve iştahı bastırır ve en önemli özelliklerinden birisi ise vitamin ve mineral bakımından çok zengindir.

 

Zencefil çayının faydaları ve zararları

zencifil.fw

Zencefil çayı hafif sert baharat tadına sahip, içerken iyileşme hissini bize kazandıran güzel bir bitki çayıdır. Faydaları saymakla bitmemekle birlikte özet geçecek olursak, boğazı temizlemeye yardımcı olur, sindirimi hızlandırır, mide bulantısına iyi gelir. Boğaz ağrısına iyi gelir ve kan dolaşımını hızlandırır. Bir çok hastalığın hızlı iyileşmesine yardımcı olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir