Blended_Malt_Scotch_Viski

Blended Malt Scotch Viskiler – Viski Çeşitleri 2019

Blended Malt Scotch viskiler, 2 ya da daha çok damıtımevinde üretilmiş en az 2 malt viskinin belli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen İskoç viskisidir. Single malt scotch viskilerin aksine bu viskiler buz ile servis edilebilmektedir.

Bu viskiler, genel anlamda 2. sınıf viskilerdir diyebiliriz. Bu seviyede olmasının nedeni ise, Single Malt viskiler gibi kendine özgü bir karaktere sahip olmayıp, bir çok viskinin harmanlanmasıyla üretilmesidir. Yine de kaliteli olan çeşitleri de yok demek büyük bir yanılgı olur. Harmanı özenle belirlenen, narin bir işçilik ile hazırlanan pek çok blended malt scotch viski vardır.


En Çok Tüketilen Çeşitlerinden: Famous Grous

Famuos Grous, Türkçesi ” Ünlü Keklik ” olan bir isme sahip blended malt scotch viskidir. İçerisinde Highland Park ve Macallan gibi iki çok özel tek malt viskiyi de barındırıyor. fiyatı viskinin kalitesine göre uygun durumda. Meyvemsi tadı ile malt viskiler arasında tercih edilebilir bir halde duruyor. Bir kaç parça buz ile servis edilerek daha hoş bir hal alabilmektedir.

Famous Grous Web sitesine gitmek için tıklayın

Blended Scotch Viskiler Nasıl İçilir?

Eğer bir viski-severe, “Viski nasıl içilir?” diye sorarsanız, size sek, buzsuz ve tadını çıkartarak içilir diyecektir. Bu tanım oldukça doğrudur. Fakat bu içim şekli, kaliteli viskilerde aromayı yitirmemek için kullanılır. Eğer single malt scotch viski içmiyorsanız, daha farklı bir yöntem ile içmelisiniz.

Bu viskiler, genel olarak viski bardağında bir kaç parça buz ile birlikte servis edilir. Evet, çoğu yerde buzun, viskiyi öldürdüğü yazar. Fakat bu söylem, ancak single malt ürünler için geçerlidir. Blended malt ürünler, buz ile tüketilmelidir.

  • Viski bardağına double (10 cl) viski doldurun
  • Üzerine isteğinize göre buz atın. Genellikle 3 küçük buz yeterken, eğer yaz sıcağıysa on the rocks şeklinde, viski bardağını buz ile doldurabilirsiniz.
  • Yanında çikolata ya da kuru yemiş, güzel bir atıştırmalık tercihtir. Zaten yoğun aromalı bu viskilerin yanında meyve yenilmesi, çok fazla tavsiye edilen bir durum değildir.
Oku:   Kav nedir? Şarap kavı hakkında her şey. Şaraplar yıllandırılmak için nasıl bir ortama ihtiyaç duyarlar?

Blended Malt Scotch Viski İle Blended Scotch Viski Arasındaki Fark

Bu iki viski çeşidi arasında çok ufak bir fark vardır. Hatta pek çok kişi, bu viski ile Blended Scotch arasında bir fark olmadığını, farklı etiketin kişisel bir yapıya bağlı olduğunu savunur. Yine de ele alınış yönünden bir farklılığa sahip oldukları için aralarındaki fark hakkında da konuşmak gerekir.

Blended  Malt Scotch viski, adından da anlaşılacağı gibi “Malt”tan üretilmiştir. Blended Scotch viskide ise malt viski karışımından üretilme şartı gözetilmez. Aralarındaki bu küçük fark, çoğu zaman rahatlıkla görmezden gelinebilir. 


Daha genel olarak ele alınan, “Blended Scotch Viskiler” hakkındaki makaleyi okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

https://www.barsokagi.com/blended-scotch-viskiler/


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yalnızca yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır! Sitemiz yalnızca miksoloji alanında bilgi vermektedir herhangi bir satış söz konusu değildir. Alkol tüketmeniz kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için gönülden teşekkür ederiz.
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir