Böbrekleri Temizlemek İçin

Böbreklerinizi Temizlemek İçin En Doğal 5 Yöntem

Böbreklerinizi temizlemek için birçok farklı yöntem var. Evde, doğal bir şekilde böbrekleri temizlemek için ise en etkili 5 yöntem sizlerle. Yoğun iş hayatıyla birlikte ev yemeklerinin yerini fast-food gıdalar almaya başladı. Sürekli fast food tüketimi ve daha pek çok etken nedeniyle de vücudumuza istenmeyen toksinler geliyor. Bu toksinleri vücudumuzdan atmak ise düşündüğünüzden çok daha zor.

Toksinler, özellikle böbreklerimiz için tam anlamıyla yüktür. Özellikle düzensiz beslenmeler ile böbreklerimize musallat olan toksinler, zamanla böbreklerin işlevlerinde yetersiz kalmasına neden oluyor. Bunun bir sonucu olarak da böbrek taşlarından tutun tümörlere kadar pek çok hastalık ortaya çıkabiliyor.

Vücudumuzu ayakta tutan, yaşamsal fonksiyonlarımız için devasa bir önemi bulunan böbreklerimizi ise temiz ve sağlıklı tutmak bizim görevimiz. Çok küçük adımlar ile böbreklerimizi toksinlerden arındırmanız mümkün. Bu sayede çok daha sağlıklı böbreklere kavuşacaksınız.

Böbreklerinizi temizlemek için bol su tüketin
Böbreklerinizi temizlemek için bol su tüketin

Su içmemizin bizim için ne kadar sağlıklı olduğundan bahsederiz sürekli. Aslında su içtiğimizde bize en çok yarar, böbreklerimizi temizlemesiyle gerçekleşiyor. Araştırmacıların elde ettiği verilere göre, kişiden kişiye değişse de günde en az 8 bardak su içmemiz şart. Günde 8 bardak su içtiğimizde böbrekler yeterince beslenebiliyor ve bunun bir sonucu olarak da daha sağlıklı böbreklere ulaşıyoruz.

Yeterli su içtiğinizi, böbreklerinizin temiz olduğunu anlamanın en iyi yollarından biri ise idrar durumudur. İdrarınız, çok keskin bir kokuya sahip olmamalıdır. Bununla birlikte idrarınızın rengi beyaz ya da beyaza yakın olmalı. Eğer idrarınız sarı ve çok kötü kokuyorsa, bunun nedenlerinin başında böbreğinize iyi bakmamanız ve yetersiz su tüketiminiz yatıyor olabilir.

Oku:   Jack Daniel's Viskisinin Mucidi Jack Daniel Kimdir?

Reklamlarda ve pek çok farklı araştırmalarda çeşitli bitki çaylarının böbreklerimizi temizlemede yararlı olduğu söylense de şu ana kadar tıbbi olarak böbreklerimizi temizlediği kanıtlanmış  tek sıvı saf sudur. Elbette çeşitli meyveler, bitki çayları ile birlikte aldığımız vitamin, mineraller, böbreğimizi temizlemeye büyük ölçüde yardımcı olurlar. Yine de veriler gösteriyor ki su, böbreklerimiz için en yararlı içecektir.

2. Alkol ve Kafeinden Uzak Dur

Böbrekleri temizlemek için alkolden uzak durun
Böbrekleri temizlemek için alkolden uzak durun

Alkolün, vücudumuz için en zararlı içeceklerden bir tanesi olduğu biliniyor. Yalnızca böbrek değil, aynı zamanda pek çok organlarımız, sindirim sistemimiz için alkol ve kafeinin çeşitli zararları var. Alkol ve kafeinin böbreklerimize zararlı olduğu kanıtlanamamış olsa da büyük ölçüde doğruluğuna inanılmaktadır.

Uyku açıcı özelliği için kahve tüketmeye kararlıysanız bile en aza indirmeniz, sizin için büyük ölçüde yararlı olacaktır. Alkolü ise hayatınızdan tamamen çıkartmanız hem böbreklerinizin hem de diğer organlarınızın mutlu olacağı bir yenilik olacaktır.


3. Bol Bol Meyve Tüket

Böbrekleri meyveler ile temizlemek
Böbrekleri meyveler ile temizlemek

Su içmek kadar yararlı olmasa da meyve tüketimi de böbrekleri temizlemeniz konusunda en ciddi yardımcılardan bir tanesidir. Özellikle fast-food gibi bedenimize zararlı gıdalar tüketmektense meyve yemeniz, sizin için çok daha sağlıklıdır.

Eğer yeterince meyve tüketemiyorsanız, alışveriş yaparken sizin için en faydalı olduğunu bildiğiniz meyvelerden tercih edin. Özellikle böbreğinizi hızlı çalıştıracak, portakal, muz, kivi, şeftali gibi potasyum bakımından zengin meyveler tercih edebilirsin.

Aşırı potasyum alımının belli bir miktarın üzerinde ölümcül olabileceğini de hatırlamak gerekir. Bu yüzden bu meyveleri, düzenli bir şekilde tüketmeniz önemlidir. Aşırıya kaçmayacak şekilde az ve çeşitli meyveler tüketmeniz, bu konuda alacağınız en iyi önlemlerden bir tanesi. Toksinleri vücudumuzdan atmak için en iyi yollardan bir tanesi, bol bol meyve tüketmektir.

4. Limon, Böbrek Temizliğinde En Başarılı İşçi

Limon ile böbrekleri temizlemek

Limon, C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biridir. Limon, böbreklerinizin çalışmasını hızlandırarak böbreğinizin temizlenmesini kolaylaştırır. Ayrıca iyi bir idrar söktürücü olarak bilinen limon, pek çok rahatsızlıkta da yardımcı olur. Bununla birlikte böbrek taşını en ağrısız ve kolay bir şekilde dökmenize yardımcı olur.

Oku:   Yumurta Olmadan Kek ve Kurabiye Nasıl Hazırlanır

Limonu direkt olarak tüketmek hem çok zor hem de zararlı olabilir. Bu nedenle limonları yemeklere, salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Özellikle mevsiminde toplanmış sebzeler ile hazırladığınız salatanın üzerine biraz zeytinyağı ve limon ekleyerek muhteşem bir lezzete ulaşabilirsiniz.

Limon, her ne kadar sağlıklı ve vitamin açısından zengin bir meyve olsa da tüketiminize dikkat etmeniz önemlidir. Aşırıya kaçacak sayıda tüketimin bir sonucu olarak çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

5. Ciddi Bir Durumdan Şüpheleniyorsanız Tedavi Alın

Böbreklerinizi Temizleyin
Böbreklerinizi Temizleyin

Eğer böbrekleriniz ile ilgili ciddi bir durum olduğuna inanıyorsanız, doğal yollar ile böbreklerinizi temizlemek için zaman kaybetmeyin. Bu yöntemler sizin için her ne kadar faydalı olsa da genellikle daha uzun vadeli yardımcı olan çözümlerdir.

Eğer vücudunuzda herhangi bir rahatsızlığın yol açtığı kötü sonuçlar varsa bunu, kendi uygulayacağınız yöntemler ile değil, uzman hekimlerin uygun gördüğü tıbbi çözümler ile tedavi etmelisiniz.


Bu yöntemler, ağırlıklı olarak böbreklerimizin mevcut sağlığını korumalarına yöneliktir. Böylece böbrek taşı oluşumunun, böbreklerin çalışmalarını hızlandırmalarının önüne geçilmesi hedeflenir. İleri dönemlerde böbreğiniz ile ilgili bir hastalıkla uğraşmamanız, böbrek taşı gibi acı verici rahatsızlıklar yaşamamanız ve daha ileri hastalıklara yol açmaması için böbreğinizi düzenli olarak detoksa tabi tutmanız ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmanız önemlidir.

Sağlıklı böbrek demek, sağlıklı beden demektir. Bu yüzden henüz hasta değilken bakımına özen göstermeniz, ileride size ciddi anlamda yardımcı olacaktır. Eğer halihazırda bir böbrek rahatsızlığı çekiyorsanız, önce hekiminize başvurmalı, sonrasında hekiminizin izin verdiği ölçüde bu yöntemleri uygulamalısınız.


toksinleri vücudumuzdan atmak, böbreklerinizi temizlemek için, böbrekleri temizlemek için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir