Türk kahvesi yapımı

Bol Köpüklü ve Lezzetli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere bol köpüklü bir Türk kahvesinin nasıl yapılabileceğini anlatacağım. Elbette bu olayı da etkileyen bir çok faktör var hepsine tek tek deyineceğim. Öncelikli hedefimiz tabi ki de damağa hitap. Bu nedenle önce size Türk kahvesinin tadının çok daha önemli bir faktör olduğunu söylemem gereklidir. Fakat köpüksüz bir Türk kahvesine de insanlar elbette yüksek önyargıları ile bakacakları için tadından pek bir şey anlamayacaklardır. Bu nedenle ikisini de en yüksek düzeyde yapmamız gereklidir.


1- Cezve seçimi

cezve
cezve

Öncelikle Kahvemizin bol köpüklü olması için köpük yapmaya uygun bir cezve seçmeliyiz. Şöyle ki cezvenin kahveyi akıtacağımız oğuğu her zaman için geniş ve yumuşak kesim olmalıdır. Bu sayede köpük dağılmadan direk fincanlarınıza dökülecektir. Baş faktör elbette budur. Ayrıca kahveyi bakır cezvelerde yapmanız tadını da yüksek oranda güzelleştirecek daha doğrusu metalin verdiği tat azalmasını yaşatmayacaktır size.

 

 

2- Kahve seçimi

türk kahvesi
türk kahvesi

Seçeceğiniz kahve her zaman için damak tadınıza uygun olmalıdır. Türkiye de bir çok kahve markası vardır. Bunlardan tatları ile meşhurlaşmış olanı: ” Kuru Kahveci Mehmet Efendi ” kahvesidir. Fakat siz denemekte elbette özgürsünüz. Türk kahvesi satışı yapan bir çok farklı marka ve tat vardır. Deneyerek en size uygununu bulabilirsiniz.

 

 


3- Kahve miktarını iyi ayarlamak

Türk kahvesi
Türk kahvesi
Bu da en önemlilerden biridir. Bilindiği üzere Türk kahvesi fincanlarının boyutları bir hayli küçük. Bir fincan kahvenin yarısının telve olması elbette berbat bir durum olur. Bu yüzden kahveyi asla ama asla fazla koymamalıyız. Lakin eğer kahvesini çok az korsak da fazla sulu bir tada sahip olacak ve köpük tutmayacaktır. Bu nedenle bunun ayarını iyi yapmamız gereklidir.
İdeal kahve ölçüsü (2 Fincan Türk Kahvesi Yapmak için)
  • 2 fincan su (tam dolu olmayacak)
  • 2 şeker kaşığı (tepeleme) Türk kahvesi
  • Orta yapmak için 2 şekerli yapmak için 4 şeker kaşığı şeker. (sade yapmak için şeker kullanılmaz.)
Oku:   Neden daha fazla su tüketmeliyiz?

 

 

4- Yapımı

Türk kahvesi yapımı
Türk kahvesi yapımı

şimdi adım adım yapımını anlatacağız. Bu tarif 2 kişilik Türk Kahvesi içindir. Öncelikle bir cezvenin içine yukarda yazıldığı miktarda su, kahve, ve şekerimizi(kullanacaksak) atıyoruz. iyice karıştırıp yanan ocağın üzerine koyuyoruz. Hafif ısısı yükselip üzerinde köpük birikmeye başlayınca altını kısıyoruz. Kısık ateşte pişirerek köpüğün dağılmaması ve daha yoğun olması sağlanır. köpük cezvenin üzerine doğru yükselmeye başlamadan önce çok yavaşça sadece köpüğün yüzeyini karıştırıyoruz. Bu da köpüğün tutunması içindir. Daha sonra kahve yükselmeye başlayınca fincanlarımıza önce köpükleri döküyoruz. Cezvede kalan kahveyi tekrar ocağa koyup bu kez yüksek ateşte iyice pişiriyoruz. Bu işlem kahvenin yanık tadını arttırarak daha aromalı ve sert olmasını sağlayacaktır. Sonunda iyice pişmiş olan (2 dakika) kahvemizi cezveden fincanların üzerine ilave ediyoruz.


Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir