Bordeaux şarap

Bordeaux Şarap Çeşitleri Hakkında HER ŞEY!

Şaraplar, pek çok farklı kategoride incelenebilirler. Bunun yanı sıra şarapları gördüğümüz en meşhur kategorilerden biriyse üretildikleri bölgeye özel olarak kategorilendirilmeleridir. Bodeaux, Fransa’daki bir bölgenin adıdır.  Bordeaux şaraplarına bu ismi veren şey de üretildikleri yer olan Bordeaux’tur. 

Bordeaux, Fransa’da üretilmiş bir şarabı tarif eder. Bordeaux şarapların yaklaşık %90’ı Cabarner Sauvignon ve Merlot ile yapılmış kırmızı şaraplardır. Bu yazımızda Bordeaux şarap tadım notları, Bordeaux şaraplar neyle içilir? ve Bordeaux şaraplar hakkında bilinmesi gereken önemli bilgilerden bahsedeceğiz.

İlk Merlot ve Cabarnet sauvignon ürüm asmalarının Bordeaux bölgesinde bulunduğuna inanılır.

Bordeaux Bölgesi

Kırmızı Bordeaux Şarap

Birincil Aromalar:  Siyah frenk üzümü, Erik, Üzüm, Menekşe, Sedir

Bordeaux yapımı bir kırmızı şarap içerken, siyah frenk üzümü, erik, üzüm, menekşe ve sedir ile orta derecede yapılı bir şarap sizi bekliyor. Şarabı tadarken, mineral ve meyve aromaları ağzınızı dolduruyor. Bu şarapların içindeki tanenler, şarabın 10 yıl yaşlanmasına yetecek kadar dayanııklı ve yoğundur.

Şarabın içerisindeki aromalar, şaraplara göre farklılık göstermektedir. Üretildiği bölge olan Bordeaux’taki meyve çeşitliliği buna sebep olan yegane şeydir. Bu yüzden bir şarap tavsiyesine uyarak şarap alırken, şarabın markasına, hasat zamanı ve içeriğindeki aromalarına göz atmanız önemlidir.

Hasat zamanı, şarabın tadı konusunda oldukça önemli bir etkendir. Bordeaux şaraplarında en büyük başarıyı yakalamış şarapların üretiliş yılları:
1990, 1998, 2000, 2003, 2005, 2008, 2009, 2010, 2015 dir. Gördüğünüz gibi genellikle 5 yılda bir en uygun hasat elde edilir.

Oku:   Bardak Çeşitleri

Bordeaux Harmanı

Bordeaux şarapları hakkında bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de bu şarapların harmanlanmış şaraplar olmasıdır (Yani farklı üzüm çeşitleri bir araya getirilerek üretilir.). 

Kırmızı  Bordeaux şarabının harmanı, dünyadaki en çok kopyalanan harmandır. Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot ve Malbec’i içerir (az miktarda Carmener).

Bordeaux şarap üzüm çeşitleri

Bordeaux Şarap Nasıl Servis Edilir?

  • Kırmızı Bordeaux şarabı, oda sıcaklığının biraz altı olan 18 derecede servis etmelisiniz. 
  • İyi bir Kırmızı Bordeaux Şarap için 25 – 30 doları gözden çıkartmalısınız.
  • Kırmızı şarabınızı aromalaarını kaybetmeyeceği şekilde yavaşça servis etmeli ve mümkünse karafta bekletmelisiniz.

Bordeaux Hangi Yemek İle İçilir?

Bir kadeh şarap içerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri yanında ne yediğinizdir 

Biftek ve Ördek Izgara, tek başına bile kırmızı Bordeaux şarap için ideldir. Bordeaux’un güçlü yapısı, etteki umami ile muhteşem bir şahesere dönüşür,  şarabın yüksek taneni, yağ ile dengelenir ve mükemmel bir lezzet ortaya çıkar. Biftek ve Ördek ızgara sadece bir örnekti tabi. Bordeaux şarabının yağlı yiyecekler ile neden uyumlu olduğunu anladığınıza göre artık yaratıcı fikirler ile güzel bir sofra hazırlayabilirsiniz.

 

Bordeaux Şarap ile Yenilebilecek Yemek Önerileri

ET ÖNERİLERİ

karabiberli bonfile, fileto mignon, dana bonfile, buffalo burger, tavuk ciğeri, geyik eti, ördek, kaz, hindi eti, güzel bir tercih olabilir.

PEYNİR ÖNERİLERİ

Beyaz Çedar, İsviçre Peyniri, Bask Peyniri, Ossau Iraty, Pepper Jack, Manchego güzel bir tercih olabilir.

BİTKİ / BAHARAT ÖNERİLERİ

Karabiber, Beyaz Biber, Kekik, Biberiye, Hardal Tohumu, Kimyon, Kişniş Tohum, Anason

SEBZE ÖNERİLERİ

Patates Kızartması, Mercimek, Mantar, Soğan, Yeşil Soğan, Yeşil Fasulye Güveç, Kestane 

Bordeaux Şarap Özellikleri
Anahtar Kelime Bulutu

bordeaux, şarap çeşitleri, üzüm çeşitleri, şarap markaları, şaraplık, şarap fiyatları, şarap, şarap tadımı, kadeh şarap


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir