campari likörü

Campari likörü Nedir? Campari likörü hakkında her şey.

Dillere destan olan kırmızı rengini E120 isimli bir gıda boyasından alan İtalya menşeili likör çeşitidir. E120 (Cochineal Crimson) kurutulmuş böceklerin toz haline getirilmesinden elde edildiği için ciddi vejeteryanlar bu likörü tercih etmezler. Bir likör çeşitinin rengini bir böcekten alması akıllara Coca Cola efsanelerini getirmekle birlikte bu likörde kullanılan gıda boyasının içeriği kanıtlanmış durumda. Yani o pek enfes likörün içinde bir zamanlar yaşamış bir böceğin tozları yer alıyor.


Campari Likörü Nasıldır?

Campari likörünün tadı sanılanın aksine acımtıraktır. Bir çok kişinin bu likör hakkında çeşitli fikirleri vardır. Kimileri 20 farklı çeşit barındırır der kimisi 60 fakat buna likörün üretici şirketi son noktayı koyarak tam sayıyı açıkladı. Bu likörün sahibi firma olan Alfredo Campari  Grubu bu likörü çok farklı materyallerdeden üretmiştir. alkolün içerisinde su ile birlikte acı otlar, aromatik bitkiler ve meyve, Öncelikle çeşitli bitkilerin demlenmesinin ardından içerisine diğer içerikler eklenir.  Bu kadar bilgiyi vermesine rağmen firma hâla reçetenin son derece gizli olduğunu, içeriğinden emin olabileceğimiz tek şeyin su ve alkol olduğunu söylüyor.  Alkol oranı %25tir. Fakat bu oran satın alınan ülkeye göre değişmektedir.

 

Campari Likörü Nasıl Tüketilir?


Campari likörü genellikle kokteyllerde , soda ya da portakal suyu ile karıştırılarak servis edilir.  Ayrıca bu likörü kokteyllerinizde sprey yardımı ile de kullanabilir, yanıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Unutmadan söylemeliyiz ki İtalya’da gireceğiniz marketlerde bu likörün soda ya da portakal suyu ile karıştırılmış halde şişelendiği ürünleri görmeniz mümkün. Ayrıca bu likör Negroni kokteylinin de asıl ürünüdür.

 


Negroni Kokteyli

campari likörü

  • 3cl Cin
  • 3cl Kırmızı tatlı vermut
  • 3cl Campari likör
Oku:   Jack Daniel’s Single Barrel ve Silver Select Viskileri ve Farkları

Buz ve slice portakal ile birlikte on the rocks(Viski bardağını buzla doldurulmuş şekli) ile birlikte servis edilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir