chambord

Chambord likörü nedir? Chambord likörü hakkında detaylı inceleme

Chambord, tatlı bir aromaya sahip, tüm egzotik meyvelerin hissini ağzınızda canlandıracak kadar yoğun aromaya sahip bir Fransız likörüdür. Ahududunun egzotik tadı ile sizi büyülerken vanilyanın yumuşaklığı, konyağın sertliği ve çeşitli baharatların aromasıyla sizleri buluşturuyor bu likör.

 


Chambord Likörünün Tarihi

Chambord likörü ilk olarak 1982 yılında üretildi. Ayrıca Kral 14. Louis’in Chambord şatosu 17.yy’da ziyaretinde krala özel olarak üretilen ahududu likörünün etkisiyle üretildiği yönünde bir efsane var. Çünkü 17.yy da özellikle ziyafetlerde olmazsa olmaz 2 içecek olan konyak ve likör bu içecekte birleşmiş durumda.

 

Chambord Likörünün Nasıl Tadı Var?

Chambord likörünün diğer likörlere nispeten daha tatlı bir lezzeti var. özellikle ahudududan gelen aromatik lezzet ile birlikte güzel bir baharat havası var. Bu da likörü eşsiz bir dengede tutuyor.


Chambord Nasıl Üretilir?

Chambord Loire Valley’de kırmızı ahududu, siyah ahududu, vanilya, narenciye kabuğu,  bal ile konyak kullanılarak üretiliyor. İçerisindeki tüm meyveler Fransız içkileriyle demlenir ve böylece meyveler egzotik bir aromaya sahip olur. Ardından ikinci bir demleme işleminin hemen ardından meyveler preslenir ve meyvenin özsuyu ile içki karışır. Ardından bu karışıma diğer materyaller eklernir – bal, baharatlar, konyak – ve likör hazır hale getirilir.

 

Chambord

Menşei:              Fransa

Alkol oranı:        %16.5

Türü:                     Meyve likörü

 

Chambord likörü nasıl içilir?


Chambord likörünün en ideal içim şekli kokteyllerdedir. En bilindik kokteylleri ise Kir Imperial ile lemonado’dur.

 

 

Kaynaklar

çok daha detaylı bilgi ile birlikte : Wikipedia


One Reply to “Chambord likörü nedir? Chambord likörü hakkında detaylı inceleme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir