cointreau likör

Cointreau Portakal likörü Nedir Nasıl Kullanılır?

Kokteyllerde Triple-Sec olarak kullanılabilen, Acı portakal kabuklarından ve turunçgillerden üretilmiş yoğun alkollü(%40) Yanıcı bir içki türüdür. Özellikle B 52 gibi üzeri yakılan kokteyller de yerinden emin olduğumuz ve insana fazla hissettirmeden sarhoş edebilen bir likör türüdür. Likör türlerine göre ciddi anlamda fazla alkol oranına sahiptir. Tarımsal etil alkole su, şeker ve İspanya, Brezilya ve Haiti’den özenle seçilen acı portakal kabukları distilatı ilavesiyle üretilir. Alkol oranı %40.

Cointreau

Kategori:  Likör
Çeşit:   Acı portakal
Alkol oranı:  %40
Ülke:  United Kingdom
Baz: Caribbean Rum

Lezzete Bakış Açısı

Bu güzel likörün koca bir tarihi var elbette. Fakat ben bu koca tarihi burada tekrar anlatmak yerine size Cointreau’nun kendi sitesinde sunduğu kronolojik tablo da tek tek anlatmış. Site bu: Cointreaunun kronolojik tablosu.  Bizim  hedefimiz size daha çok içkinin özelliklerini anlatmak olduğundan fazla oralara girmek istemedik. Öncelikle bu içki aşırı derece sert bir içki. Kokteyllerde bu kadar sık kullanılmasının en temel sebeblerinden biri ise hafif ama güzel aromasının yanı sıra bol alkollü olması ve kokteyli daha sert bir içecek haline getirmesi. Bir barda olmazsa olmaz içkilerden birisi de bu likördür elbette. Lakin sek olarak içimini pek beğenmemekteyim. Bunun sebebi kafaya limon kolanyası dikmiş hissini yaratması. Gerçekten Sert.

 

Cointreau likörü Nasıl üretildi?

Cointreau 1849 yılında Adolphe Cointreau, bir pastacı ve kardeşi Edouard-Jean Cointreau  tarafından üretildi.  İlk üretimleri Vişne likörü ile oldu. Fakat daha sonra şeker pancarından gelen alkol püresi ile tatlı ve acı portakal kabuklarının keşfettiler. Böylece bu mucizevi formül keşfedilmiş oldu.26

Oku:   Kırmızı Şarap Faydalı Mı? Çabuk Sarhoş Eder Mi?

Cointreau Nasıl içilir?


Az önce de bahsettiğim gibi sek içimi oldukça sert olduğu için tavsiye edilmez. Bu likörün en güzel içim şekli kokteyller ile beraberdir. Çünkü kokteyllerin ihtiyaç duyduğu acı alkol tadına bu likör sahip. Üstelik acılığı alkolden değil acı portakal kabuklarından geliyor. Bu likörü tadarken gerçekten boğazınızın yandığını midenizde bile bir sıcaklık oluştuğunu hissediyorsunuz. Ayrıca ciddi bir alkol oranına sahip olan bu likör sizi tatlı lezzeti ile sarhoş edebileceğinden dikkatli tüketilmelidir.

 

Şişe Tasarımı

Bilindiği üzere en önemli konulardan birisi de şişesinin tasarımıdır. Öncelikle şişeyi karanlık turuncu camdan seçmişler. Bu da içindeki portakal aromasına ve sertliğe itafen yapılmış bir vurgudur. Ön etiketinin hemen üzerinde Damga vurumu tasarımı ile 1849 yani ilk yapıldığı tarih yer almaktadır. Aynı zamanda yaklaşık 10 derece açılı ve Basit bir font kullanılarak yazılmış “COINTREAU ” yazısını da etiketin hemen üzerinde görüyoruz. etikette daha birçok bilgi, harmanlandığı maddeler vs. yazmaktadır.


 

One Reply to “Cointreau Portakal likörü Nedir Nasıl Kullanılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir