su içmenin yararları

Neden daha fazla su tüketmeliyiz?

Su hayatımızdaki vazgeçemeyeceğimiz yegane şeylerden yalnızca bir tanesi. Tüm canlıların yapıları gereği, hayatlarına devam edebilmeleri için belirli miktarda su ihtiyaçları vardır. Su ihtiyaçları, gerektiği kadar karşılanmazsa, bazı hastalıklara ve sonunda ölüme yol açar. Peki su neden hayatımızda bu kadar önemli hiç düşündünüz mü? Biz de bu yazımızda size elimizden geldiğince suyun insanlar üzerindeki mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

 

1. Bedeninizi besler, baş ağrılarımızı giderir, Beynimizi güçlendirir ve daha çalışkan olmasını sağlar.

Suyun vücudumuzdaki ilginç etkilerinden birisi beynimiz ile olan bağıdır. Su, beynimizin daha sakin ve rahat çalışmasını böylece daha az yorulmasını sağlar. Daha az su içtiğimiz günlerde başımızın ağrıdığını, kendimizi hasta hissettiğimizi belki fark etmişsinizdir. Belki de bunun sebebini farklı şeylere yormuşsunuzdur. Fakat bilmelisiniz ki eğer vücudunuz belli bir oranda susuz kalırsa bunu size bir şekilde anlatmayı çalışıyor. Genellikle baş ağrısının en büyük nedeni susuz kalmış olmamızdır. Bu yüzden de başınız ağrıdığında ağrı kesici içmek yerine önce 2 bardak su içmeyi deneyin. Muhtemelen baş ağrınız gidecektir. Bunun yegane sebebi beynimizin yorulması ve işlerin yolunda gitmediğine dair size sinyal göndermesidir. Bu ağrıyı her ne kadar ağrı kesici ile götürebilsek de asıl yapmamız gereken baş ağrısının sebebini düşünmek. Büyük ihtimalle düşük su tüketimi sebebiyledir. Böylece sadece birkaç bardak su içerek – ağrı kesiciye gerek kalmadan – baş ağrımızdan kurtulmuş oluruz.

Oku:   Ballantines Viski Hakkında HER ŞEY! BALLANTINE'S FINEST VİSKi 2019

 

2. Yağ yakımını hızlandırır. Daha az acıkırsınız.

Muhtemelen gazete veya dergi okurken denk gelmişsinizdir. “ Her açlık hissettiğinizde bu sizin karnınızın aç olduğu anlamına gelmez. Çoğunlukla bu vücudunuzun susuz kaldığına ve beynin size yanlış sinyal gönderdiğinden sebep olur. Bunu anlamanın kolay bir yolu var. Bir bardak su için. Eğer açlık hissi hâlâ devam ediyorsa açsınızdır. Fakat çoğunlukla su içtikten sonra yaklaşık 1-2 saat açlık hissi hissetmeyeceksinizdir.  Böylece aslında ihtiyacınız olmadığı halde yemek yemeyecek ve gereksiz kalori almayacaksınız. Ayrıca suyun vücudu ve midemizi ne kadar rahatlattığını da bilirsiniz. Böylece midemiz daha kolay çalışır ve – metobolizmanın hızlanması dediğimiz – kolay yağ yakımı gerçekleşir. Böylece zor diyetlere gerek kalmadan yağlarınızdan hızla uzaklaşmış olursunuz.

su içen kadın
su içen kadın

3. Enerjinizi arttırır ve günlük hayatınızda daha aktif olursunuz.

Günlük hiç baş edemeyeceğinize inandığınız tonlarca iş ile meşgul olmak zorunda kalıyor ve yorgun düşüyorsunuz değil mi? Günümüzde en çok rastlanan problemlerden birisi de enerjisizlik ve halsizlik. Buna nelerin sebep olduğuyla ilgili binlerce makale yazılmış yüzlerce video çekilmiştir. Fakat deneyler gösteriyor ki halsizlik ve yorgunluk hissinin en temel sebebinde az su tüketimi yatıyor.  Daha az su içen bireylere kıyasla günlük su ihtiyacını yeterince karşılayan insanların çok daha enerjik olduğu bir gerçek. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

 “ Kendinizi enerjisiz hissettiğiniz ve enerjiye ihtiyacınız olduğu zaman yapmanız gereken tek şey 1 bardak buzlu su içmek. Böylece kaybolan enerjinizi geri toplayacak ve halsizlik hissinden kurtulacaksınız. “


Aslında suyun insana enerji vermesinin 2 farklı sebebi var. 1. Si ve en önemlisi organlarımızın özellikle de kalp ve midemizin rahat çalışabilmesini sağlıyor su. Böylece vücudumuz dıştan müdahaleler ile uğraşırken bir de üstüne organlarımız bizleri yormuyor ve daha dinç hissediyoruz. Ayrıca yemek yedikten sonra gelen yorgunluk ve halsizliğin temelinde de bu yatıyor. Midemiz yediğimiz besinleri eritmekle uğraşırken çok yoruluyor ve böylece sizi yorgun düşürüyor. 2. Sebebine gelince. Aslında bu sadece beynimiz ile ilgili. Beynimiz soğuk bir su içtiğinizde kendine geliyor. Çünkü içtiğimiz şeyin vücut ısımızı değiştirmesi ve serinletmesi bedenimizde küçük bir şok etkisi yaratıyor –  Bu yüzden çok soğuk su içmemiz özellikle de kalbimizi hızlı attıracak aktiviteler yaptıktan sonra, yaratacağı şok etkisinden dolayı oldukça tehlikeli. Bu yüzden normal düzeyde bir soğuk su tercih etmeliyiz. – ve böylece vücudumuza hızlıca enerji pompalıyor.

Oku:   Jack Daniel's Viskisinin Mucidi Jack Daniel Kimdir?

 

4. Cildinizi düzenler, yağlardan arındırır ve daha iyi bir görünüm verir.

Yüzünüz bu günlerde oldukça kötü halde mi? Durduk yerde sivilce ve alerji çıkıyor değil mi? Özellikle bolca cips ve çekirdek yediğiniz film gecelerinizin ertesi günün sabahında sivilceli bir yüzle karşılaşıyorsunuz. Bunun çekirdek yüzünden olduğunu bilirsiniz. Fakat daha derinine inmeye ne dersiniz? Cildimiz yediğimiz ve içtiğimiz her şeyden etkilenir. Düzenli temizlediğiniz halde kötü bir cilde sahipseniz önce yediğiniz ve içtiğinize dikkat etmelisiniz. Bu hemen her insanda farklıdır. Örnek olarak bir çok insanın acıya alerjisi vardır ve bunu çoğu kişi  bilmez. Bol acılı bir yemeğin ertesinde çıkan alerji ve kızarıklığın sebebini yemiş olma ihtimali olan yağlı yiyeceklere düşünürken aslında sebebi çok daha farklıdır. Bunun gibi bazı besinlere daha – kızartma, cips, çekirdek gibi- alerjiniz olabilir. Yine de bir gerçek var ki yağlı şeyler yediğinizde genellikle cildinizi kötü etkiler. Bunun tek sebebi yediğiniz besinlerdeki zararlı yağların yüzünüze ulaşmasıdır. Hele ki az su tüketiyorsanız bu yağlar bedeninizden kolaylıkla atılamaz ve cildinize yayılır. Yağların birikmesi ile birlikte de sivilce ve alerjilerin azdığını görürsünüz. Bu yüzden özellikle sivilce yapabilecek şeyler yedikten sonra bol su içmeniz sizlere daha temiz ve sağlıklı bir cilt sunar.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir