Dom Benedictine likörü

Dom Benedictine Likörü ve Hikayesi

D.O.M. Benedictine Likörü

Fransa’da üretilen bu likör 22 farklı bitki ve baharatın benzersiz uyumu sonucunda ortaya çıkmış bir lezzet.  Yüzde 40’Lık bir alkol oranıyla gerçekten sert bir likör tipi. baharatlı içkiler kategorisinde yerini gururla koruyan bu likör aynı zamanda içen kişiye hikayesinin merağını uyandırıyor. Hikayesinden aşağıda bahsettik.


İçerisinde  Ne Var?

biberiye
biberiye

İçerisinde şişede de bahsettiği üzere 22 farklı bitki ve baharat bulunuyor. Bunlarla birlikte bal ve yeşil Çin çayı ile yapılmış. Oldukça Aromatik bir tada sahip. Tattığınızda dilinizde onlarca bitkinin hayalini canlandıran eşsiz bir çarpıcılığa sahip. Bu farklılığı onu çeşitli kokteyllerin olmazsa olmaz likörü haline getirmiştir. Aşırı tatlı bir tada sahiptir. Fakat bu şekerimsi tadın yanı sıra oldukça acı bir lezzeti de damağınıza sunar.

Dom Benedictine’nin nasıl bir tadı var?

Dom benedictine likörü birbirleri ile mükemmel bir uyum içinde olan bitkilerin karışımını gerçekten burnunuzda ve damağınızda hissetmenize büyük olanak sağlıyor. İçerken hafif bir alkol acımtıraklığı ile bitkilerin tatlı lezzetine tanık oluyorsunuz. Yuttuktan sonra ağzınızın içinde bitkisel bir tat kalıyor.

 


Dom Benedictine

Menşei:              Fransa
Alkol oranı:        40%
Türü:                     Bitkisel

Dom Benedictine nasıl içilir?

Dom benedictine likörü genellikle baharat ve bitki ağırlıklı kokteyllerde aroma verici olarak kullanılsa da shot olarak içilmesi pek de zevkli bir likör değildir. Bunun sebebi içerdiği yüksek alkol oranı ve sert tadı. Tabi ki bu likörü çeşitli meşrubatlar ile de servis etmeniz mümkün. Bunun için ananas, portakal suyu iyi bir tercih olabilir.

Oku:   Dünyadaki En Kaliteli 10 Şarap Markası 2019

Dom Benedictine Hikayesi


Bu likör ilk olarak 17. Yüzyılda Fransa’da Benedictine bölgesindeki kilisenin rahipleri tarafından kilisenin bahçesine ekilen aromatik bitki ve baharatların karışımı sonucunda damıtılarak bulunmuş bir likör olduğu söyleniyor.  Bu yönüyle de oldukça ilahi bir likör çeşidi olarak sayılıyor. Bunun yanı sıra Şişe’de damgası bulunan “D.O.M” kısaltmasından aynı zamanda “Ulu tanrım”, “Peder” ve “Kubbe”  anlamları çıkartıla bilir. Zaten fark edeceğiniz üzere şişenin tasarımı da bir kubbeyi andırmaktadır. Özellikle de şişenin hemen üzerindeki mühür sizi alıp 17.yüzyılın ucuna bırakıveriyor. Gerçekten esrarengiz bir likör.

Bilindiği üzere Dom benedictine likörü yani kullanılan adıyla Benedictine likörü 17. Yüzyılın başlarında benedictine kilisesinin rahipleri tarafından bizzat kendi elleri ile kilise bahçesinde yetiştirdikleri aromatik bitkileri harmanlayıp damıtarak elde etmeleri üzerine ürettikleri bir likördür. Aynı zamanda rahiplerin sözü ile “Ancak bir likör uzun uğraşlar sonucu önemsenerek üretilirse Dom Benedictine olur. Bu liköre bu güzelliği veren bitkiler değil ilahi güçtür.”


2 Replies to “Dom Benedictine Likörü ve Hikayesi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir