dubonnet şarabı

Dubonnet Şarabı / Vermutu ( Büyük Fransız Alternatifi)

Dubonnet çeşitli bitki ve baharatların doğal aromasından yaratılmış bir vermuttur. Mucidi Joseph Dubonnet bu vermutu 1846 yılında Kentucky bölgesinde yaratmış ve o günden bu güne bu içki Fransa’da bir gelenek hatta bir sanat olarak yorumlanmıştır. Bu vermut karanlık ve soğuk mahzenlerde yıllandırılarak meydana getirilmiştir. Dubonnet vermutunun beyaz olanına Blonde denir ve tadı sektir. Kırmızı olanı ise oldukça tatlı ve kininlidir. İçerken narenciye, nane ve çikolata- fındık aromalarına rastlanır. Zamanın kraliçesi 2. Elizabeth de her öğle yemeğinde dubonnet-gordon cin karışımını içermiş.

 


Dubonnet Vermutu Tam olarak Nedir?

Dubonnet ezelden beridir bir gelenek ya da bir Fransız sanatı olarak anılan, İçerisinde doğal bitki ve baharatların aromasını saklayan ve %15lik alkol oranı ile bizlere tatlı bir vermut olarak sunulan bir lezzet. Bu şarap ilk görünüşte vermut yerine daha çok bir likör olarak zannedilebiliniyor. Hatta bunun bir likör olduğunu düşünerek kullanan barmen sayısı da oldukça yoğun ama unutulmamalıdır ki Dubonnet’in mucidi Sn. Joseph Dubonnet 1846 yılında Kentucky de bu içeceği bir vermut olarak yapmıştır. Ayrıca dubonnet’in zamanında yaptığı reklam ise uzun zaman boyunca akıllardan çıkmamış, insanlara aşırı felsefi bir bakış ile bu içeceği içirmişlerdir.

dubonnet reklam
dubonnet reklamı

 

Dubonnet nasıl üretilir ve tadımı

Dubonnet şarabı Fransa’da soğuk ve karanlık mahzenlerde meşe fıçıların içerisinde yıllandırılır ve ancak bu koşullar sağlanırsa bu tada ulaşırmış. Gerçi bu olay neredeyse tüm şaraplarda var. Fakat soğuk olması gerektiğine vurgu yapılması fazlasıyla ilgi çekici. Ayrıca bu şarabın beyaz olanına Blonde denir ve bu şarap sektir. Bunun yanı sıra Kırmızı olanı ise oldukça tatlı ve kininlidir.

Oku:   Kıbrıs İçki Fiyatları Sizi Çok Şaşırtacak 2020 -

Tadıma geldiğimizde ilk başta limon kabuğu, kakule ve şeker tadının yanında kiraz, nane ve ceviz aromaları ile karşılaşıyoruz. Üstelik bunun da yanında portakal aromaları, fındık ve çikolata tadıyla birlikte limon ve bitki notalarının oldukça tatlı bir bitişi ile ödüllendiriliyoruz.

Bu vermutu

  • Buz ile
  • Soda ile
  • Şampanya ile
  • Ya da kokteyller ile tüketebilirsiniz.

 


Dubonnet’in 2. Elizabeth ile olan tarihi

2. elizabeth

Bu İlginç vermut şarabın kendisi gibi ilginç bir de tarihi yatıyor altında.

İngiliz kraliçesi 2. Elizabeth’in en sevdiği içecek Dubonnet’ti. Bir bardağa Dubonnet ve Dubonnet’in yarısı kadar miktarda Gordon cin ile 2 adet küp buz ve 1 dilim limon attırır ve bunu her öğle yemeğinde içermiş.

 

 

Menşei: Fransa

Alkol oranı: %16, %14.8 (Ülkesine göre değişiyor -)


Mucidi:  Joseph Dubonnet

İçecek Türü:  aperatif şarap, vermut


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir