dünya neden döner

Dünya ve diğer gezegenler neden döner?

 

Dünyanın bir çarpışma sonucunda oluşurken gaz ve toz bulutlarının sıkışması sonucu oluşmuş ve yavaş yavaş dönmeye başlamıştır. Peki ya neden dönmeye başladı ve hiç durmadan devam etti? İşte bunun sebebini açıklayan basit bir örnek;

“ Musluktan tıpalı bir lavaboya su doldurduğumuzu düşünelim. Sonrasında tıpayı çektiğimizde suyun dönerek delikten gittiğini göreceksiniz. İşte bunun gibi Dünya da dönmeye başladı ve onu durduracak herhangi bir engel olmadığı için durmaksızın dönmeye devam ediyor.”

Peki ya elimizde tuttuğumuz ufak bir topu döndürdüğümüzde ona hiçbir engelde bulunmadığımız halde neden durur. Çünkü aslında topa biz engel olmasak da Dünya’nın içinin hava molekülleri ile dolu olduğunu bilmemiz, bu moleküllerin ise topun dönmesine engel olmasına sebep verebildiğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Hava molekülleri sürtünme kuvveti oluşturarak topun durmasına sebep olur.  Fakat bilindiği üzere uzay tamamen bir boşluktur. Dolayısı ile maddelerin dönmesine engel olacak hava molekülleri bile bulunmamaktadır.


Dünya yavaşlıyor mu?

Buna rağmen Dünya’nın diğer gezegenlerin v.b. gelgitlerin etkisi ile giderek yavaşladığı da bir gerçek.  Bu yavaşlama tartışılsa da yüzyılda 2 milisaniye olarak hesaplanmıştır. Peki bu yavaşlama bizlere ne getirdi?


“ Yerbilimciler, bundan 340 milyon yıl önce bir yılın toplam 397 gün olduğu, bir günün ise 22 saat kadar olduğunu kanıtlamışlardır.” Kısaca Dünya yavaşladıkça günler uzuyor, 1 yılın içindeki gün sayısı azalıyor.

1687 yılında Newton (Issac) ’un Hareketlerin Kanunları isimli kitabında da bu araştırmamıza örnek teşkil edilecek cinsten bir yazı yer alıyor.


“ Eğer bir şey hareket ediyor ise ve ona herhangi bir dış kuvvet etki etmiyor ise hareketi sonsuza kadar devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir