Esmer Şeker Nedir? Beyaz Şeker mi esmer şeker mi?

Esmer Şeker Nedir? Beyaz Şeker mi esmer şeker mi?

Çoğumuz bir çok kez rast gelmişizdir.  Bazen marketten beyaz şeker alacakken bazen komşudan bir kase şeker isteyince verdiği kahverengi şeker. Hep ilgimizi çekmiştir. Rengi güzel kokusu vs. Daha sonra faydalarını okuyunca iyice bizi ona bağımlı yaptı. Biliyorsunuz Türkiye’de hemen hemen her insan şekersiz yaşayamaz durumda.


Çayında kahvesinde ve daha bir çok şekilde şeker alıyoruz vücudumuza.

Şekerin sağlığımıza olan zararlarından şimdi bahsetmeyeceğiz. Zaten bahsetmeye kalksak muhtemelen esmer şekeri tanıtmaya gelmeden uykumuz gelmiş olur. Hep bilindik zararlı beyazdır şeker. Peki ama şekerin de sağlıklısı mı olurmuş canım? Diyecekseniz hemen cevap vereyim. Olmaz. Fakat şekerin az zararlısı olabiliyor. Bunu da esmer şekere borçluyuz. Esmer şeker, kısaca beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şeker kamışı melasıyla karıştırılarak elde edilmektedir.

  • Esmer şekerin kristallerine bakacak olursak; Beyaz şekerin kristallerine oranla daha küçükler. Ayrıca esmer şeker daha yüksek oranda nem tuttuğu için esmer şekerin topaklanma ihtimali de çok daha yüksektir. Enerji oranlarına bakıldığı sırada neredeyse hiçbir fark olmadığını görürüz. Bknz; 100gr Beyaz şeker: 400 kalori / 100gr Esmer Şeker: 380 kalori. Fark olarak protein değerini gösterebilsek te bu değer de bi hayli düşüktür. | Beyaz Şeker’in Protein miktarı 0 | Esmer Şeker’in Protein miktarı 0.3g | gördüğünüz gibi ciddi anlamda yok denecek kadar azdır. Esmer şekerin güzel özelliklerine bakacak olursak beyaz şekerde bulunmayan
B12 Vitamini
Niasin
Pantoteink Asit
Kolin.

Minarallerine sahiptir.

Kısaca bakacak olursak zararını çok büyük oranda azaltamasa bile. Hiç yoktan daha az bir versiyonla şeker karşımıza kahverengi şekilde çıkmış durumda. Tüm bunları günlük şeker tüketimi ile çarpınca aslında çok küçük bir miktar elde etmeyeceği için Esmer şekere geçilmesi her halükarda faydalı durumdadır.  Farklı kaynaklarda bu yazımızın bin katı daha fazla metin bulabilirsiniz fakat özet geçecek olursak hepsi bu kadar. Çok aman amanlık bir farkı yok. Yine de esmer şeker demek yolda arabayla kaza yapacağınızın kesin olduğu durumda önünüzde seçenek varsa Tır yerine küçük bir araba seçmektir.


Oku:   Hangi mekanda ne tür içecekler satılmaktadır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir