espresso nasıl yapılır?

Espresso Nedir? Nasıl yapılır?

Espresso nedir nasıl içilir? bu sorulara tek tek yanıt vermek için buradayız. Öncelikle espressonun tanımını yapalım istedik.

Espresso Nedir?

Espresso, kavrulmuş koyu renkteki kahvelerin öğütücüden yaklaşık olarak 15 saniye de öğütülmesi ile inceltilmiş bir kahve türünün Yaklaşık 7gr yani ortalama 50 çekirdek kahvenin birleşiminden oluşan bileşiğin içerisinden 90 derece basınçlı suyun yaklaşık 30 saniye geçmesi ile hazırlanan yoğun aromalı bir kahvedir. İçeriğinde yüksek oranda gıdaya uygun kimyasal bulunur. Bu kimyasallardan büyük bir çoğunluğu aromayı ortaya çıkarmaya yarar. Espresso yu ilk içen insanın her zaman düşüneceği şey şu olur tıpkı bizim gibi :”Vay be, hayatımda hiç bu kadar yoğun aromalı bir kahve içmemiştim.” Bilindiği gibi kahve telvesiz sadece sıvı olarak servis edilir. Türk kahvesi hariç hiçbir kahvenin telvesi ile birlikte servis edilmediği tahmin ediliyor. Tabi ki de en güzeli bizim kahvemizdir! 🙂 Bizim kahvemizi övmeye kelimeler yetmez. Ondaki kahve aroması hiç gitmeyen tadı.. her neyse burası espressonun mekanı. Fakat unutulmamalıdır ki kahveyi Türkler buldu. Ve tüm Dünyaya da Türkler tanıttı. Hatta dünya da uzunca bir dönem kahve yapılırken “TÜRK METODU” denilen 2 farklı metot ile yapılmıştı. Bunlardan biri kahveyi şuan yapıldığı gibi) ince ince çekmek daha sonra kaynar suda bekletilerek içmek. Hatta içine şeker atmak. 2. metodumuz ise şuan avrupada kullanılmakta olan kahveyi biraz daha kalın çekmek ve süzgeçten geçirilerek sadece sıvı olarak tüketme metodudur.

 


Espresso nasıl yapılır? Türleri nelerdir?

Öncelikle çok çeşitli espresso makineleri vardır. Evet espresso evde makine olmadan yapılamayan bir kahve çeşitidir. Makinede çekilen kahvenin tokmak yardımı ile sıcak su altına tutulması ile üretilen bu kahve sert ve yoğun aromayı hızlıca sunar.  Miktarının az olmasının sebebi ise daha fazla su demek daha tutarsız ve aromasız kahve demek olacağından espresso yu bu ince çizgide bırakarak küçük fincanlarda az miktarda servis etmeyi sürdürmüşler.  Evet espresso sade olarak tüketildiği gibi farklı metotlar ile de tüketilebilir. Bunların içinde elbette çok bilinenlerde vardır.

Oku:   Bol Köpüklü ve Lezzetli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

1-Americano:  Cappuccino fincanında single ya da duble espresso nun üzerine bardağın 3/4 üne kadar sıcak su eklenir ve servisi yapılır.

2-Cappuccino: Cappuccino nun bardağının 1/3 ü single espresso 1/3 ü kıvamlı sıcak süt 1/3 ü ise süt köpüğü olacak şekilde hazırlanarak servisi yapılır.

3-Latte: Cam bardağın içine bir miktar espresso eklenir. Daha sonra üzerine süt ve çok az miktarda köpük ve tatlı krema ile servis edilir.

4-Mocha: Bardağın içerisine espresso ve sıcak çikolata eklenir üzerine süt eklenerek çikolata ve espressonun muhteşem birleşimine tanık olunarak servisi yapılır.

5-Ristretto: Espresso yapılırken ki su yarısına kadar kullanılır. Yani fincanın yarısına gelince makine durdurulur ve ortaya harika bir espresso aroması çıkar.

6-Lungo: Klasik yöntemin aksine espresso bardağın 3/2 sine kadar değil tam doldurulur. Acı ve sert bir kahve ortaya çıkar.


7-Macchiato: single ya da double espressonun üzerine çok az miktarda süt köpüğü konur.

8-Con panna: Single ya da double espressonun üzerine çok az tatlı krema eklenerek hazırlanır.


 

One Reply to “Espresso Nedir? Nasıl yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir