amarula-kapak

Fillerin içkisi AMARULA likörü ve Marula meyvesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Amarula likörü, Güney Afrika’da yetişen ve Marula adı verilen (Dünya’daki tek kendinden alkollü meyve ünvanına sahip) meyvenin, çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilmektedir. Bu likörün kendine ait kocaman bir hikayesi var elbette. Fakat bunun öncesinde Marula meyvesinden bahsetmek zorundayız.

Marula Meyvesi

Marula meyvesi Güney Afrika’da yetişen kendinden alkollü olan tek meyvedir. Yeni dünya meyvesine benzeyen görüntüsü sizi aldatacaktır muhtemelen. Fakat Marulla meyvesinden 2 tane yemek bile içerdiği alkol oranı sebebiyle başımızı döndürebilecek güçtedir. Aynı zamanda Afrika’da kozmetik ürünleri yapımında oldukça kullanışlı bir ürün olarak gösterilir. Marula ağacının kabuğu antibakteriyel içeriği olduğu için ishal ve sıtma ya karşı tedavide ve önleyici tedavi olarak ta kullanılır. Afrika’da Marula’dan yiyen bazı hayvanların çok tuhaf davranışlar sergilediklerine(Sarhoş olduklarına) rastlanmıştır.

 


Neden Marula’ya fillerin içkisi diyoruz?

Afrika tabiatıyla ilgili bu tabirin altında maymunların zekası ile fillerin iştahı yer alıyor. Tam da burada, amarula likörüne neden fillerin içkisi dediğimizi göreceksiniz.

Daha önce maymunların ne kadar zeki hayvanlar olduklarını duymuşsunuzdur. Belki siz de öyle düşünüyorsunuz. Peki hiç kimyager bir maymun gördünüz mü? Aslında tüm maymunlar birer kimyagerdir. Üstelik oldukça zeki ve kurnaz bir kimyager.

Bunun yanı sıra maymunların, muzları çok sevdiğini de biliyorsunuzdur. Güney Afrika’da maymunlar, ağaçların tepesindeki muzlara çok kolay ulaşamazlar. Bu ağaçlar oldukça yüksektir ve maymunlar ise muzlara ulaşmanın zorluğunu göze almayacak kadar üşengeçtir. Fakat çok zekice bir yolunu bulmuşlar;

Az önce bahsettiğimiz kendinden alkollü marula meyvesinin fillere yapacağı etkinin muhtemelen farkındalar. Yere düşen marula meyvelerini, fillerin önüne fırlatan maymunlar, fillerin bu meyveleri afiyetle yemesini bekliyor. Filler bu meyveleri yedikten sonra, içindeki alkol yüzünden başları dönüyor ve dengelerini kaybediyorlar. Böylece yürürken sağa sola çarpa çarpa, ağaçlardaki muzları yere düşüre düşüre yürüyorlar. Ve maymunlar da yere düşen muzları, zekalarının bir ödülü olarak yiyor.

Oku:   Negroni Kokteyli ve Nefis Hikayesi

sıra Maymunlar bilindiği gibi evrendeki zeki yaratıklardandır. Bunun yanında, maymunların muzla beslendiğini de elbette hepimiz biliyoruz. Afrika’daki maymunlar, ağaçlardaki muzlara daha kolay ulaşabilmek için filleri kullanmaktadır. Maymunlar, marulla meyvelerini Fillerin önlerine fırlatırlar. Filler bu meyveleri önce afiyetle yer daha sonra alkolün verdiği sarhoşlukla birlikte sağ soldaki ağaçlara çarpa çarpa yürürler. Böylece ağaçlardaki muzlar da yerlere dökülür. İşin sonunda maymunlar amaçlarına ulaşmış olur ve yere düşen muzları kolaylıkla yer. Bu hikaye ise bizleri maymunların zekası karşısında gerçekten şaşırtıyor.

 

 

Amarula likörü

Amarula, Sweet-Cream (Tatlı-krema) kıvamına sahip meyve aromalı likör çeşitidir. Alkol oranının büyük bir kısmını içindeki marula meyvesinden alır. İçerken meyvenin tadını, aromasını sonuna kadar hissedebiliyorsunuz. İçinde mango gibi egzotik meyve notalarını da hissetmek mümkün. Bu likörün en çok dikkat çekilen özelliklerinden birisi de şüphesiz Baileys likörüne benzemesidir. Tadının oldukça farklı olduğunu söylemekle birlikte rengi biraz daha sarımtırak fakat kıvamı neredeyse aynı. Cream likörlerin en büyük dezavantajı kolay bozulmasıdır(Tabi diğer likör çeşitlerine göre). En az 1 yıla kadar uygun saklama koşullarında tadını korumayı başarsa da, sıcak, nemli ortamlarda kıvamında ve tadında bozulmalar baş gösterebiliyor. Tabi uygun bir şekilde sakladığınız taktirde böyle bir sorunla kolay kolay karşılaşmazsınız.

Amarula likörü nerelerde kullanılır? Nasıl içilir?


Bu likörü, likör bardağına koyup bir dikişte içmelisiniz. En güzel tadı böyle çıkar bu likörün. Fakat aynı zamanda kokteyllerin içine egzotik meyve aroması katmak için kullanabilirsiniz. Bunun için gerçekten yeterli bir tada sahip. Bunun yanı sıra ise tatlıların yanında içmenizdir. Böylece tatlınızı yerden aldığınız hazzı doruklara çıkarır. Denemek için bile olsa küçük bir şişe almanızı öneririm. Gerçekten hoş  bir tada ve kokuya sahip.

Oku:   Barton & Guestier Kırmızı Şarapları

amarula likörü nedir?, Amarula likörü nerelerde kullanılır? Nasıl içilir?,  Neden Marula’ya fillerin içkisi diyoruz?, amarula, amarula likör, amarula likörü, amarula likörü nasıl içilir, egzotik meyve likörü, kokteyllerde kullanılabilecek likörler, likör nedir, marula, marula meyvesi


3 Replies to “Fillerin içkisi AMARULA likörü ve Marula meyvesi hakkında bilmeniz gereken her şey”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir