filozoflar

Filozların Diliyle Bar Edebiyatı

Bar nedir?

Bar içkilerin sunulduğu yerdir. Öyle midir? Peki öyle ise barın bir felsefesi olur mu? Tabi ki de olur. Çünkü bar insanların sosyalleştiği bir yerdir aynı zamanda. İnsanların olduğu yerde ise her zaman bir felsefe yatar. Peki barlar hakkında filozoflar uzun uzun düşünmüşler midir? Sanmam. Filozofların tek derdi kainatı ve insanı anlamak olmuş. Fakat hiç biri bir bara girip 2 saat oturup insanları izleyerek bir felsefe yürütmemiştir belki de.

Peki barda felsefe yapılabilir mi?

felsefe
felsefe

Yapılır. Tabi ki sarhoş edebiyatı yapanları saymazsak çok mantıklı cümleler kuran yaşlı bir adamın bir bar deskinde oturup saatlerce felsefe yaptığı olmuştur. Peki barda oturup felsefe yapan adama filozof denilebilir mi? Felsefe öğretmenleri bu konulara hiç mi hiç deyinmezler. Ülkede ki baskı mıdır bunları bu hale sokan bilinmez ama insanlar özgür konuşmak bir kenara özgür düşünemiyorlar bile. Elbette barda felsefe yapılabilir. Hatta barda felsefe yapan düşünüre Filozof da denilebilir. Hatırlarmısınız bilmem; Teoman’ın bir şarkısında geçen sözlere sahip Tuncel Kurtiz ne diyor? “ Çok kadın hiç kadındır. Sonu ise yalnızlık.” Bakın işte. Bu bir felsefedir. Bu felsefeyi yapan adam ise bar filozofudur. Filozof kişi sadece okullarda oturup para almadan eğitim veren kimseler değildir. Düşünen, Mantıklı düşünen, düşündüğü yolda giden, dünyayı değiştirmek isteyen herkestir. Konumuzla alakası yok ama Steve Jobs ta bir filozof mudur? Belki de ona kendi aralarında elma filozofu diyorlardır? Olamaz mı? Elbette olamaz. Çünkü filozof kişi söylediği sözlerle yaptığı işlerin kendine bir yararı dokunmayacağı kimsedir. Onun amacı dünyayı değiştirmektir. Kendini zengin etmek değil. Barda oturmuş binlerce şey sayıklayanlara illa ki şahit olmuşsunuzdur. Ne derler? O kadın buraya gelecek? Herkesi keserim? Ahh. Bunlar bir filozoftan çıkamaz dimi? Filozofta mantık olur. Sarhoş olacak kadar içmiş bir adamın sözleri mantıklı ise o adama ben filozof diyebilirim. Eğer halk arasında filozofum diye geçinen birisi çok içince ağzından anlaşılmayan mantık yoksunu cümleler çıkıyorsa ona kimse filozof dememelidir.

Oku:   Barmen ile ilgili atasözleri ve hikayeler

Sokrates barda ne içer?

sokrates-fw
sokrates

Filozof dediğimiz kişi Sokratesin deyimi ile dünyayı değiştirmeyi  hedefliyor ise işe önce kendinden başlamalıdır. Bir insanın ta kendisini tanımak istiyorsanız da onu içirin. Emin olun hiç o kadar samimi ve dürüst olmayacaktır. Ne yazıktır ki bar köşelerinde sarhoş gezen insanlar görürüz. Bunlara hep kötü gözlerle bakılır değil mi? Ne demiştik az önce? İnsanlar içtikleri zaman asıl kişiliklerini ortaya dökerler. Neredeyse içen her insanın diğer insanları iten tavırları olmaz mı? Yoksa insanların asıl kişiliği o çirkef adam mıdır? Olamaz mı? Olabilir doğru. Belki de tüm insanlar sarhoşluktan yürüyemeyen adamın sadece içmemiş halidir. Demek ki her insan aciz, itici ve çirkeftir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir