GIN nedir? En bilindik Gin markaları 2019

Ana maddesi ardıç meyvesi olan ardıç meyvesi, anason… bitkilerinin birlikte damıtılması ile oluşmuş yoğun, renksiz ve pürüzsüz bir içkidir Gin. Hollanda’da keşfedilmiş bu içki türünün ana yurdu İngiltere olarak geçer.

Türkiye’de bu içki “Cin” olarak adlandırılır. Aslında cin dediğimiz şey, İngilizce “GIN” kelimesinin okunuşudur. Yani yine siz ona “cin” diye seslenmeye devam edebilirsiniz, sadece yazarken “Gin” yazmanız en doğrusudur.


Gin - Cin Nerelerde Kullanılır?

Bu içki, genellikle kokteyllerde kullanılsa da sek olarak da içilebilecek kadar güzel bir tada sahiptir. Tıpkı tekila shot gibi, bardağın ağzı tuz ile gerdan çekilip, yanına limon iliştirilir, 5 cl kadar gin konur ve afiyetle içilir! Özellikle de biraz sonra bahsedeceğimiz “Bombay Sapphire” , shot içimine aşırı derecede uygun bir içkidir.

Beefeater Cin - Gin
Beefeater Cin - Gin

Beefeater

İsmini şişenin üzerinde resmi yer alan ingiliz asker sınıfından alır. Genelde “Dünyanın 2 Numaralı Gin’i” olarak sloganlanır. Diğer Gin çeşitlerine göre daha az aromaya sahiptir. Bu nedenle genelde kokteyllerde, aroma karışıklığını en aza indirmek için bu içki kullanılabilir.

Gordon's Cin
Gordon's Cin

GORDON’S LONDON DRY GIN (İNGİLTERE)

Dünyanın en iyi ve en kaliteli Gini olarak kabul edilir. İstatistik olarak dünya üzerinde dakikada 10 şişe Gordon’s tüketilmektedir. İngilizler tarafından yapılan bu içkinin içinde ;

  • Ardıç kirazı
  • Melek Otu
  • Kişniş Tohumu
  • Tarçın ve Portakal kabuğu

vardır.

Hendricks Gin
Hendrick's

Hendrick's (İSKOÇYA)

Bombai

Bombay Sapphire (İNGİLTERE)

Bombay Sapphire, daha elinize aldığınızda bile kaliteli bir tutuşu olan bir içkidir.. Şişesi  bayağı bir sertçe ve köşegendir. Bombay Sapphire’i sek olarak içebilirsiniz. Böyle içtiğinizde o nefis aromaları ağzınızı anında dolduracaktır. Bolca baharat aromasına sahip, leziz bir içecektir kendileri. 


Viski Nedir? Öğrenmek istiyorsanız tıklayın!

Gin hakkındaki ekşi sözlük yorumları için tıklayınız.


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

One Reply to “GIN nedir? En bilindik Gin markaları 2019”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir