Hangi İçki Daha Alkollü? 2019

Her içkinin kendine has bir alkol oranı vardır. Bunun yanı sıra alkol oranından bağımsız bir şekilde bazı içkiler daha çabuk sarhoş ederken bazı içkiler daha yavaş sarhoş eder. Bu yazıda hangi içki çeşidi daha  çabuk sarhoş eder, hangi içki çeşidinin alkol oranı daha fazladır onun hakkında bir şeyler yazacağım.


Daha Yüksek Alkollü İçkiler Daha Mı Çabuk Sarhoş Eder?

Mantık yürüttüğümüzde alkol oranı yüksek bir içkinin bizi daha hızlı sarhoş edeceğini düşünürüz. Bu bazen doğru bazen ise yanlıştır. Örneğin alkol oranı votkadan daha düşük olan Jagermeister ( %35  alc.) Votkaya oranla çok daha çabuk sarhoş eder. Peki neden? İçkilerin bizi sarhoş edebilmesi için, kanımıza karışması gereklidir. Kanımızda ne kadar çok alkol varsa o kadar sarhoş olmuşuzdur. Jagermeister gibi şeker oranı yüksek içkiler ise kana daha hızlı karışır böylece kanımızdaki alkol oranı çok daha çabuk yükselişe geçer. Bu da bizim daha çabuık sarhoş olmamızı sağlar.

Hangi İçki Daha Yüksek Alkol Oranına Sahip?

İçkileri alkol oranına göre sıralayacak olursak, aslında bar deskinde gördüğünüz pek çok içki %40 alkol oranına sahiptir. %40 alkol oranından daha yüksek içkileri ise kolay kolay bulamazsınız. Bu yüzden %40 alkol oranını üst  sınır olarak seçelim.

Votka, Viski, Rakı, Konyak, vs. %40
Likör Çeşitleri %20
Bira Çeşitleri %5

Hangi İçki Daha Çabuk Sarhoş Eder?

Hangi içki daha çbuk sarhoş eder konusu biraz öznel  bir olay olabilri fakat kendi fikirlerimi şu şekilde söyleyebilirim. 

Jagermeister gerçekten çok hızlı sarhoş eden bir içkidir. Clupta barmenlik yaptığım zamanlar tadını sevdiğim için redbull ile karıştırarak “Jager Boom” yapardım. Ben alkole karşı çok dayanıklı olmama rağmen3-4 bardak sonra başımı döndürmeye yetiyordu. Üstelik kokteyl yarışması için kokteyl hazırlarken 6-7 kadeh konyak içtiğimde dahi böyle bir etki olmamıştı. 

Kokteyllerden Long Island Iced Tea gerçekten çok yüksek alkol oranına ve çabuk sarhoş etme yeteneğine sahip fantastik bir kokteyldir. Eğer kaliteli bir yerde içiyorsanız orijinale yakın yaparlar. İçine en güçlü 5 içki + çok az bir şey kola dökülür. Kola az döküldüğü için ice tea renginde bir kokteyl ortaya çıkar bu yüzden adı Long Island Iced Tea olarak anılır. İnanın bana 2 bardakta başınız dönecektir. Balyoz gibi diğer güçlü kokteyller de çabuk sarhoş etme konusunda iddialı.

Konyak, Viski, Votka. Bu üç içki de %40 alkol oranına sahip nefis içecekler fakat özellikle de sek içildiğinde %40 alkol oranını birden içmiş oluyorsunuz ve özellikle Viski ve konyaktaki yüksek şeker oranıyla birleştiğinde çabuk sarhoş edici bir etki yaratıyor.

Bu konuda belki yüzlerce makale yazılabilir. Bu makalede kısaca kendi fikirlerim ile birleşmiş bir rehber oluşturmaya çalıştım. Ne zaman ki içki içmeyi sarhoş olmak için  değil de bu kültürü tanımak için, içkinizin keyfini çıkartmak için tüketmeye başlarsanız, sizin için çok daha büyük bir nimet haline gelir alkol tüketimi. Kendinize iyi bakın!

Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir