Irısh Whiskey- İrlanda viskisi hk

Irlanda Viskisi / Irısh Whiskey Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2019

Irısh viski, Türkçe’de İrlanda viskisi olarak geçen, adından da anlaşılacağı gibi, İrlanda’da üretilen viskidir. Viskiler, üretildikleri yere göre isimlendirilirler. Bu bilgi, içki kültürünü öğrenmek istiyorsanız size kesinlikle yararlı olacaktır

İrish viskinin en gözde özelliklerinden birisi İs kokusundan oldukça uzak olması ve saf bir tada sahip olmasıdır. Diğer viskilere(Scotch-Bourbon) göre çok daha az karşılaşabileceğiniz bir viski türüdür Irish viski. Bir bara gittiğinizde, İrlanda viskisi isterseniz, barmenin size farklı bir viski önermesi oldukça olasıdır. Çünkü İrlanda viskisi raflarda yalnızca %15 oranında bulunur. Tadının, diğer viski çeşitlerinin yanında sönük kalması nedeniyle olabilir bu.

İrlanda Viskisi 15%

Diğerleri 85%

En Bilinen Irlanda Viskisi : JAMESON

Irlanda viskileri arasında en meşhur olanı Jameson viskidir. Bar raflarında %15 irish viski varsa, %10’ü Jameson’dur. Jameson, diğer İrlanda viskilerine nazaran daha kolay bulunabilir ve tadı, diğer viski çeşitlerine daha çok benzemektedir

İrlanda viskisinin az bulunması, tadının insanlar tarafından çok tercih edilmemesi, onu kötü bir viski yapmaz. Aksine Irish viski oldukça seçkin ve özel insanların viskisidir.


Kokteyllerde İrlanda Viskisi Kullanmak?

İrlanda viskisinin en çok kullanıldığı yer kokteyllerdir. İssiz kokusu (Tennessee viskileri içerken is kokusunu inanılmaz derecede hissedersiniz.), yumuşak tadı nedeniyle, kokteyllere çok yakışmaktadır. Hem çok ağır bir tat vermez, hem de alttan alttan viski tadını hissetmenizi sağlar. Bunun yanı sıra alkol oranının ciddi anlamda yüksek olması da bir diğer avantajı. En bilindik kokteyli ise, Irlanda viskisi, espresso ve kremayla yapılan Irısh Coffee’dir.

Oku:   Dimple viski fiyatı Ve Dimple viski Hakkında Sizi Şaşırtacak 7 Bilgi
Irish

Neden diğer viskilerden "Whisky" yazarken Irish viskilerde "Whiskey" yazar?

İrlanda’da viskiye “Whisky” denmez. İrlandalılar, Amerikalılar gibi “Whiskey” sözcüğünü kullanırlar. İki kelimenin arasında anlamsal bir fark yoktur. Yalnız dil yatkınlığından kaynaklı bir farklılık söz konusudur

Tat ve Koku Özellikleri

İrlanda viskisinin en büyük özelliklerinden birisi de içerken is kokusu hissetmezsiniz. Bu Irish viskilerin üretim metodlarından kaynaklanır. Dolayısıyla İskoç viskilerindeki torf (turba) ve is kokusunu sevmeyenler İrlanda viskilerini tercih ederler. Diğer viskilere nazaran oldukça hafif tat ve kokuya sahiptir. Böylece farklı tatları çok daha rahat farkedebilirsiniz. Bunun için biraz hissetmeniz yeterlidir.

Neden is kokusu yok?

 En temel farklılıklar arpanın çimlendikten sonra sac üzerinde kurutulması ve 3 kere damıtılmasıdır. Sac üzerinde kurutulduğu için İrlanda viskisinde İskoç viskilerindeki is kokusu olmaz ayrıca 3 kere damıtılması İrlanda viskisini daha yumuşak içimli yapar.


İskoç Viskilerine Göz Atmak İçin Tıklayınız!

Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

irish viski, irlanda viskisi, jameson viski, macallan viski, dimple viski, jim beam honey fiyat, viski ne kadar, jım beam, viski nasıl yapılır, iskoçya viski turu, viski tarihi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir