Jack Daniel

Jack Daniel’s Viskisinin Mucidi Jack Daniel Kimdir?

Bu yazımızda Jack Daniel amca kimdir? nedir? ne ile beslenir ve nasıl ölür onu göreceğiz. umarım beğenirsiniz.

Doğum Tarihi 5 Eylül 1850
Ölüm Tarihi 10 Ekim 1911
Ölüm Sebebi Kan zehirlenmesi
Mesleği İş adamı
Doğum Yeri Tennessee, California, ABD
Ölüm Yeri Lynchburg, ABD

Kısaca Jack Daniel’in hayatı

Jack Daniel Efsanevi Jack Daniel’s viskisinin yaratıcısı ve ABD deki Jack Daniel’s Damıtım Evi’nin kurucusu olmakla birlikte Alkol üretimini tescilleten ilk kişidir ve kurmuş olduğu damıtım evi de ABD deki en eski tescilli damıtım evi olma ünvanı ile bilinir.  Jasper Newton Jack DANİEL   Eylül 1850 de  California/Tennessee de doğmuştur.

Kent te çıkan bir yangın sonucu Hükümet binasında ki Kayıtlar zarar görüdüğü için doğum günü tam olarak bilinmemekle birlikte Eylül ayında doğduğu kesin olarak bilinmektedir. Jack daniel 12 kardeşe sahiptir ve annesini daha çok küçük yaşta kaybetmiştir.  7 yaşından önce (Dan call ailesinin yanında çalışmadan önce) bir aile dostları tarafından yetiştirilmiştir.

Jack Daniel 7 Yaşında

7 yaşına geldiğinde aynı zamanda bir viski imalathanesine sahip Dann Call ailesinin yanında işe başladı ve Dann Call’dan Viski hakkında herşeyi öğrendi.  Daha sonra 1863 yılının eylül ayında alkollü içki satmaktan vazgeçip insanların ruhlarını yüceltmekte ısrarcı olan ve bunun için çalışmaya karar veren Call, viski imalathanesini henüz 13 yaşında olan Jack Daniel e sattı.

Daniel da Dann Call ile aynı düşüncedeydi ve taze viskinin akçaağaç kömürüyle damıtılarak üretilmesi gerektiği fikrine sahipti. Aslında Bu işlem zamanında çok kullanıldıysa da getirdiği maliyet ve yük nedeni ile damıtımcılar tarafından tercih edilmemeye başlamıştı.

Oku:   Jack Daniel’s Single Barrel ve Silver Select Viskileri ve Farkları

Fakat Jack Viskinin vazgeçilmezi dediği kömürde yumşatma işlemine devam etti ve geliştirere 1866 yılında kusursuzlaştırdı. Odun kömüründe yumşatma işlemi Jack Daniel’s viskisinde olması ile birlikte Tennessee viskisi yapımında da kullanılan bir işlemdir.


Jack Daniel’s in muhteşem üretim işlemleri

Jack viskisi
Jack daniel’s üretim işlemleri

Yeni yapılan viskinin yaklaşık olarak 3 metre uzunluğundaki Tennessee bölgesinde yetişen Akça ağaç adı verilen ağacın yakılması ve kömür haline geldikten sonra sımsıkı kapatılmış dev konteynerlerden yavaş yavaş damıtılmasıdır.

Bu işlem 10 gün sürer ve Viski kömürün özünü emerek içki, rafine hale gelir farklı bir tat ve kokuya sahip olur. Hükümetin vergi koyacağını tahmin edebilen Jack, 1866 yılında damıtım evini tam olarak yasal hale getirerek tescil ettirdi. Aynı zamanda bu işlemi yapan ilk üretici olma ünvanına da sahip oldu.

Daniel aynı yıl, mısır,çavdar,arpa maltı ve bütün yıl 26,31 derecede akan demirsiz suyla ürettiği viskiyi (Jack daniel’s damıtım evinin yakınlarındaki su kaynağı son derece demir ve mineral bakımından düşük bir suydu. Bu su da içkinin daha yumşak olmasını sağlıyordu.

Bir zamanlar Jack Daniel’s damıtım evi taşınmaya karar verilmiş fakat gittikleri yerdeki sunun viskinin eski tadını veremediğini anladıklarında geri eski yerlerinde dönmüşlerdir. ) İlk olarak Cam Mantar tıpalı toprak sürahileri kullanarak şişeledi. Viskinini diğerlerinden ayırmak amacı ile Sürahilerinin üzerine adını basan Daniel 1870 li yılların sonlarına doğru Cam şişelerin çok rağbet görmeye başlaması ile üstünde damıtım evinin adını kabartma olarak işlediği, standar yuvarlak bir cam şişe geliştirdi.

Farklı bir viskiye sahip olduğu için şişesinin de standartların dışında olması gerektiğine inanıyordu. 1895 yılında, Alton Cam Şirketinden bir satıcı Daniel’e Yivle süslenmiş bir boyna sahip, köşeli hiç kimsenin kullanmadığı yeni bir şişe tasarımı gösterdi ve Jack Daniel’s köşeli şişeler ile satılmaya başlandı.

Oku:   2020 Duty Free Alkol Sınırı Ve Duty Free Hakkında Her Şey

Ödülleri

1904 yılında St. Louis, Missouri’de yapılan Dünya Fuarına Old No. 7 Tennessee  viskisi ile katıldı ve dünyanın 4 bir yanında ngelen 20 viski arasından Dünyanın en iyi viskisi seçildi ve altın madalya ödülünü aldı.  1866 yılından beridir hiç değişmeyen etiketine sahip Jack Daniel’s 7 altın madalya daha kazandı.

Efsanevi Frank ve şapka üniformasının hikayesi

Boyu sadece 158 cm idi Jack Daniel’in. 21 yaşına girerken doğum gününü kutlamak için şehre alışverişe gider ve dizlerine kadar inen resmi bir frak  ve geniş kenarlı bir çiftçi şapkası alır. Bu kiyafeti ölene kadar giyeceği üniforması haline gelir. Jack daniel Bir şeyi kendi istediği bir biçimde belirleyince onu bir daha hiç değiştirmezdi.

Yerini Motlow’a bırakıyor..

lem motlow kimdir
lem motlow kimdi

Evlenmeyen Jack Daniel in doğal olarak hiç çocuğu yoktu. Damıtım evini de yeğeni Lem Motlow‘a bıraktı. 1887 de Jack Daniel’in yanında çalıştırmaya başladığı Motlow 29 yıl boyunca devam eden içki yasağı boyunca ayakta kalabilmek için “Jack DANIELS” dolu hediyelik sürahiler satarak ayakta kalmayı başarabilmiştir. Şirketin batmamasını sağladı ve tekrar üretime başladığı 1944 yılında Lem Motlow un adı Jack Daniel’s etiketine eklendi.  Zaman zaman damıtım evine istediği gibi gelmeyen mısırları beğenmemiş ve çok siparişi olmasına rağmen üretimi iyi hububat gelene kadar durdurmuştur. İşte bu sekteler “Jack DANIELS”in bu günlere gelmesindeki keskin virajlar olmuş.

Jack Daniel’in ölüm Hikayesi


Jack Daniel 1905 yılında bir sabah erken saatlerde işe geldi. Ofisindeki kasayı açmak için uzun süre uğraştı. Kasanın şifresini hatırlamayan ve kızgınlıkla kasaya tekme atmaya başlayan Daniel, Sert bir darbeyle vurunca ayak parmağını kırdı ve hemen sonra kaptığı enfeksiyon sonucu 1911 yılında Kan zehirlenmesi ile hayatını kaybetti. Çok traji komik bir sebebten ölen Jack Daniel’in çılgın yaşamının normal bir ölümle bitmesi beklenemezdi zaten. Lynchburcg‘ta gömülen Jack’in mezar taşının yanında, ölümünün ardından matem tutan çok sayıda hanım için yerleştirilmiş 2 sandalye bulunuyor.

Oku:   Barda kullanılan terimler

Buraya tıklayarak Jack daniel’s viskisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir