jack viski

Jack Daniel’s Single Barrel ve Silver Select Viskileri ve Farkları

 

 

Öncelikle bu iki viskiyi ayrı ayrı incelemek en mantıklı hareket olacaktır. Daha sonrasında ikisini karşılaştırıp farklarını ve özelliklerini iyice bir anlamamıza yardımcı olacağım. Hiç şüphesiz dünyanın en kaliteli iki Tennessee viskisini inceliyoruz şu anda.


 


Jack Daniel’s Single Barrel Viski

jack daniels single barrel ile ilgili görsel sonucu

Bu viskinin şişesine baktığımızda karşımıza balyoz gibi bir şey çıkıyor. Öncelikle şişe tasarımı oldukça sert ve Jack Daniel’s e yakışır sert kesimlere sahip.  Etiketini inceleyecek olursak bilindiği üzere ABD ‘nin  Tennessee eyaletinde üretiliyor. Damıtım evini ise Jack Daniel’s ile ortak kullanıyor. Tür olarak bir Amerikan olmasına rağmen Tennessee türüne giriyor. Bunun en büyük iki sebebinden birisi Tennessee’de üretiliyor olması ve kömürden süzülme işlemi. Bu viskinin yapılışında Amerikan’ın meşe fıçısı kullanılıyor. Alkol oranı %45 gibi idealin çok az üzerinde bir miktar. Bu göze gerçekten etkileyici geliyor. Koklandığında o Amerikan viskilerine özel mısır kokusunu alırken aynı zamanda is kokusunu doyasıya sunmakla birlikte yanmış meşe kokusunu karabiber notaları ile sizlere sunuyor. Kokladıkça açığa çıkan bir sert aromaya sahip. Bu rezeneyi andırıyor. Tadımına bakacak olursak ilk dikkatimi çeken şey karanfil tadı oluyor. Bunun yanında fındık ve cevizimsi bir bakliyat tadı ile çikolata notaları ile sert tütün aroması taşıyor. Jack Daniel’s in asıl viskisi olan No. 7 ile karşılaştırmaya kalkarsak daha sert, güçlü ve daha az tatlı bir içime sahip. Ayrıca unutmamak gerekir ki Single Barreller çeşitli üretimleri vardır. Bu nedenle alınmadan önce üst tıpanın hemen altında yer alan ufak etiketteki Batch No. Ya dikkat edilmesi gerekilir.

Jack Daniel’s Silver Select Viski

jack daniels silver select ile ilgili görsel sonucu

İnternette çok az kaynakta yer alan muhteşem viski. Tam tamına %50 alkol oranına sahip! İnanılmaz bir iş bu. Çok sert ve güçlü bir viski. Özelliklerine bakacak olursak hemen hemen Single Barrel ile aynı fakat Çok ince bir fark var. Bu fark ise Bu viskinin kömür ve karamel aromalarını doyasıya sunması. Bu aromaları Single Barrel’de ne yazık ki çok alamıyoruz. Öyle bir etkisi var ki içerken şişeyi nasıl yarıladığınızı anlayamazsınız. Aşırı derece akar gider. O yüzden dikkatli içilmesinde fayda var.

 

Oku:   UZO Nedir? Rum Rakısı-Ouzo of plomori 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir