Kaliteli sarap fiyatlari

Kaliteli Şarap Fiyatları ve Markaları 2019

Kaliteli şarap denilince akla ilk gelen şeylerden birisi şüphesiz kaliteli şarap fiyatları konusudur. Yazı devamında Fiyatlar hakkında bilgi bulacaksınız.

Şarap, içki kültürünün temel taşını oluşturan bir içecektir. Kaliteli şarap tavsiyeleri ise, bu içki kültürünü tanımak adına kazanacağınız en büyük deneyim sayılabilir. Kaliteli şarabı, kalitesiz olanlarından ayırmanın, kaliteli şarabı içme şekillerinin ve daha bir çok konunun, kendi içinde çeşitli dalları var.

Eğer kaliteli şarap konusunu derinlemesine öğrenmek istiyorsanız, bu konuda bir belgeniz olması sizi mutlu ederse, özel şarap eğitimleri alabilirsiniz. Bu şarap eğitimleri sizi her anlamda şarap konusunda kalifiye bir hale getirir. Eğer şaraplara ilgi duyuyorsanız, ilk olarak kaliteli şarap tavsiyelerimize göz atıp, bunları tadarak işe başlamanız çok daha avantajlı olacaktır.


Kaliteli şarap Nasıl Ayırt Edilir?

Bir bara gidip şarap istediğinizde, size muhtemelen kadehte, 15 Cl bir şarap vereceklerdir. Kadehteki bir şarabın markasını bilemezsiniz fakat kalitesini, aromasını, hangi üzümden yapıldığını anlayabilirsiniz.

Eğer bir şarap gurmesi olup, bunları detaylı olarak bilmek gibi bir hedefiniz yoksa garsondan direkt şişe olarak şarap isteyebilirsiniz. Böylece size, açılmış şişede uzun süredir bekleyen, tatsız, aromasız bir şarap getirmek yerine, kaliteli bir açılmamış şişe gelecektir. Tabi bu çoğu zaman pahalıya mal olabilmektedir. Kaliteli şarap fiyatları değişkenlik gösterse de genellikle yüksek olabiliyor.

Oku:   Ziraat Bankası Havale Nasıl Yapılır? 60 SANİYEDE

Kaliteli şarap fiyatları sizi çok fazla etkilememesi için, isteyeceğiniz şarabın şişe fiyatına da göz atmanız önerilir. Eğer çok bütçeniz yoksa yerli şaraplardan isteyebilirsiniz. Bunlar hem uygun fiyatlı olacaktır hem de gerçekten kaliteli yerli şaraplarımızın olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Kaliteli Şarabı Ayırt Etme Yolları

Kaliteli şarap nasıl ayırt edilir konusuna dönersek, kaliteli şarap ile orta kalitede bir şarabı ayırt etmek, şaraba yeni başlayan insanlar için oldukça zor olacaktır. Fakat Kaliteli şarap nasıl ayırt edilir bilmek için birkaç basit ayrıntıyı aklınızda tutabilirsiniz.

  1. Kaliteli şaraplar, içtiğinizde sizi rahatsız etmez. Kalitesiz bir şaraptan 1 kapak içseniz bile karmaşık aroması sizde tiksinti oluşturacaktır ve ilk defa şarap içiyorsanız, sizi tatmin etmeyecektir. Kaliteli şarapları içerken rahatsızlık duymazsınız, ağzınızda çok karışık, abartılı tatlar oluşmaz.
  2. Kaliteli bir şarabın aromalarını rahatlıkla seçebilirsiniz. Damağınızda biraz beklettiğinizde aklınızda kışkırtıcı meyve notaları oluşuyorsa bu, muhtemelen kaliteli bir şaraptır. Kalitesiz şaraplarda aroma karmaşası olur. Bu yüzden de içerdiği aromaları ayırt etmek çok zordur.
  3. Kaliteli bir şarabı ayırt etmek için özel tadım kurslarında çok detaylı eğitimler verilir. Bu eğitimleri almak sizin için çok daha elle tutulur bir sonuç verir.
  4. Kaliteli ve kalitesiz şarapları ayırt etmekte zorlanıyorsanız, ilk başlarda şişe şarap isteyin. İsteyeceğiniz şişe şarabı, kaliteli şarap tavsiyeleri içinden seçebilirsiniz.

Kaliteli şarap nasıl yapılır?

Kaliteli şarap fiyatları, ilk defa karşılaştığınızda sizi şaşkına uğratacak cinstendir. 2000-3000 liralık şarap mı olur? demeyin. Kaliteli şarap fiyatları, genellikle alışılmışın dışında pahalıdır. Çünkü kaliteli şarapların yapımında ciddi bir emek vardır.

Kaliteli şarap yapımı süreci boyunca, şarap için kullanılacak üzümün cinsi, toprağı, hasat zamanı özel olarak seçilir. Böylece doğru bir üzüm kullanılarak doğru bir sonuç çıkartılır. Ayrıca şarabın aromasını veren de üzümdür. Bu yüzden üzüm cinsi, şarapta en çok dikkat edilmesi gereken şeydir.

Oku:   Pirinç Gevrekli Kek Tarifi 25 Dakikada Hazır

Üzümler toplandıktan sonra ise şarabın uzun bir süre dinlenmesinden tutun saklama koşullarına kadar her şey özel olarak planlanır. Şarap dinlendirilirken tamamen karanlık, nemi ayarlanmış, gürültüsüz bir ortam seçilir. Bu gibi kaliteli şarap nasıl yapılır detayları da kaliteli şarap fiyatları konusunu en abartılı noktalara taşıyanlar arasındadır.

Kırmızı şarap üzüm çeşitlerine göz atmak için tıklayın.

Kaliteli şarap fiyatları

Kaliteli şarap, büyük emek ister. Kaliteli şarap fiyatları da bununla birlikte büyür. Orta seviyede bir kaliteli şarap almayı düşünüyorsanız, 200 TL ile 600 TL arasında çeşitler var. Bu seviyedeki şaraplar, içilebilecek en lezzetli şaraplardandır. Özellikle derin bir bütçeniz yoksa, orta seviye kaliteli şarap tercih edebilirsiniz. Sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Kaliteli şarap tavsiyeleri

Barton & Guestier Kırmızı Şarapları

Barton & Guestier markası, en kaliteli şaraplardan bir tanesidir. Fakat Barton & Guestier şaraplarına bu kadar ilgi duymamın altında büyük çoğunlukla bu şarapların hem uygun fiyatlı hem kaliteli hem de çok çeşitli olması yatıyor.

Kaliteli şaraplar üreten Barton & Guestier, aynı zamanda sofra şarapları da üreten bir firmadır. Durum böyle olunca 40 TL’ye bile kaliteli gibi duran bir sofralık şarap içme imkanı sunuyor.

Barton & Guestier Kırmızı Şarap Markaları ve Tavsiyelerine Bakmak İçin Tıklayın https://www.barsokagi.com/barton-guestier-kirmizi-saraplari/

MAYACAMAS VINEYARDS CABERNET SAUVIGNON 2014 ($125) – Pahalı Şarap Kategorisinde En İyilerinden

Bu şarap, içilirken hafifliği ile sizi mest edecek bir şaraptır. İçerken hissedeceğiniz hafif meşe kokusunun yanı sıra derinlerden gelen bir baharat tadı da sizi karşılıyor. Hafif içimi ile, şarap içmeyi sevmeyenleri bile kendine aşık edebilecek türden bir şarap kendileri. Bu yüzden de kaliteli şarap tavsiyeleri listesinde baş köşeyi hak ediyor.

Bu şarabı satın aldıktan sonra direkt olarak içebilir ya da dinlendirmek üzere mahzende bekletebilirsiniz. Onlarca yıl yıllandırılmaya uygundur.

Oku:   Amaretto Disaronno Likörü

VIÑA VIK MILLAHUE 2013 ($126) – Pahalı Şarap Kategorisinde En İyilerinden

Koyu meyve aromaları ile birlikte, çiçek ve bitki notaları da hissediliyor.İçtikten sonra damakta parlak, enerjik, baharat tanenli bir tat bırakıyor. Aynı zamanda yaşlandırılmaya da elverişli bir şaraptır. Güney Amerika’da üretilen bu narin şarap, sadece kendi bölgesinde değil, global olarak en iyi şarap çeşitlerinden biri olarak biliniyor.

HERMANN J. WIEMER HJW VINEYARD RIESLING 2016 ($40) – Orta Fiyatlı Şarap Kategorisinde En İyilerinden

Kendine has bir tada ve aromaya sahip bu şarabı içerken genel olarak meyve aromaları hissedeceksiniz. İçerken damağınızda bıraktığı yeşil elma, beyaz şeftali ve limon notaları, bugüne kadar hiç tatmadığınız bir tadı size sunuyor gibi. Akılda kalıcı, canlı bir lezzeti var.

KAYRA VERSUS DEDEÇEŞME BLEND – 2014 – Yerli Şarap Kategorisinde En İyilerinden

Yerli şaraplar arasında, kendine özgü lezzetiyle ön plana çıkan, en kaliteli şarap çeşitlerinden bir tanesi olan Kayra Versus Dedeçeşme Blend, Şarköy Dedeçeşme köyünde yer alan Kayra bağlarındaki Şiraz, Cabernet Franc ve Merlot üzümelerinden üretiliyor.


Özel meşe fıçılarda dinlendirilen bu şarap, %14’lük alkol oranıyla, koyu bordo rengi ile kırmızı meyve aromaları ve baharat hissinin bir karışımı olarak size sunuluyor. Yıllandırılmaya uygun bir şarap çeşidi olan bu şarap, evde kendiniz de uygun bir mahzen yaparak yıllandırabilirsiniz. 

İngilizce olarak hazırlanmış olan, en iyi şarap tavsiye makalelerinden birisine de bu linkten ulaşabilirsiniz. https://vinepair.com/articles/best-wines-2018/


One Reply to “Kaliteli Şarap Fiyatları ve Markaları 2019”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir