Kopi Luwak

Kedi Dışkısından Yapılan Kahve! Dünyanın En Pahalı Kahvesi. Kopi Luwak

Kahve, insan kullanımına girdi gireli bir çok farklı şekilde üretilip tüketilmiştir. Dünya’da telvesi ile servis edilen tek kahve türünün Türk kahvesi olduğunu biliyor muydunuz? Kahve, ilk olarak Anadolu topraklarına Osmanlı döneminde girmiş, ilk başlarda çeşitli tartışmalara yol açsa da sonunda Türk halkı kahveyi kabullenmişti. Dünya’nın en çok tüketilen içeceklerinden biri olan kahve, en köklü kültüre sahip içeceklerdendir. Güzel kahve üretebilmek, kahveyi daha leziz halde içebilmek için bugüne kadar büyük bir bütçe harcandığını da bilmeliyiz.


Dünya’nın En Pahalı Kahvesi, Kopi Luwak!

Dünya’nın yalnızca en pahalı kahvelerinden biri değil, aynı zamanda en enteresan üretilen kahvelerinden birisidir Kopi Luwak. Bu kahveden içtiğinizde size yetkililer tarafından Dünya’da bu kahveyi içen kaçıncı kişi olduğunuzun yazılı olduğu bir sertifika verilir. Kilosunun yaklaşık 400-500 Dolar olduğunu da unutmamalıyız. Kahvenin üretimi ise şöyle gerçekleşiyor;

Endonezya’nın Sumatra adası yakınındaki ufak adalarda yaşayan, Palmiye Misk Kedisi adındaki hayvanlara, orada yetişen özel kahve çekirdeklerinden yediriliyor (Büyük çekirdekler yer böylece sindirim sistemine sağlam olarak geçmesi sağlanır.). Bu çekirdeklerin 3 kabuğu var, Luwak kedileri ise en üstteki kabuğu seviyor. Böylece üstteki kabuğunu yedikten sonra devamını yutuyor. Ardından kedi, kahve çekirdeklerinin bir çok amino asitlere ayırıp, sindiriyor bu da kahve çekirdeğine acılık veriyor. Görevliler ise sağlam parçalarını ayıkladıktan sonra, yaklaşık 5 saat kadar suda bekletiyor. Böylece 2. Kabuğunu da atmış oluyor. Sonrasında kahve çekirdekleri güneşte kurutulup son kabuğu da atması sağlanıyor. Ardından bu çekirdekler toz haline getiriliyor. Böylece Kopi Luwak kahvesi üretilmiş oluyor. Peki ama neden kediye yedirip, dışkısından topluyorlar? Bunun sebebi çok daha şaşırtıcı. Kedi sindirim sistemi ile aslında kahve çekirdeklerini fermente ediyor. Daha aromatik ve acı bir tada sahip olmasını sağlıyor.

Oku:   Şifreniz Henüz Belirlenmemiştir İş Bankası [ÇÖZÜM]

Bali’de bu kahveyi 4-5 Euro’ya içmeniz mümkün. Fakat Bali’liler bu kahveyi nescafe gibi sıcak su ekleyerek yapıyorlar. Dilerseniz biraz daha para verip cam kavanozda alabilir, böylece evinizde Türk kahvesi yapar gibi yapıp, içebilirsiniz.

Kopi Luwak’ın üretim aşamaları

 

TAZELİK

Isı ve ışık kahvenizin bozulmasını hızlandırır.Kahve çekirdeklerinizi ısı ve ışıktan korumalısınız. 2 ile 6 hafta arasında kahve tazeliğini korumaya devam eder ve 2-3 ay sonrasında ise lezzetini kaybetmeye başlar

PAKETLEME

Kahve, kavrulduktan sonra 24 saat boyunca karbondioksit (CO2) üretir. Karbondioksitin kaçmasına ve içeriye hava girmesine engel olacak bir paket kullanılmalıdır. Kahve bu dönemden sonra ambalajlanırsa, taze ve lezzetli olmayacaktır.

ÖĞÜTME

Kahve, yaklaşık 15 dakika içinde tazeliğini kaybedecektir.

PİŞİRME


Her kahve, onu içen kişiye göre farklı şekilde ve seviyede pişirilebilir. Kopi Luwak kahvesi de aynı şekilde, içen kişinin damak zevkine kadar çok ya da az pişirilebilir. (Animalcoffee adındaki bu kahvenin üretim yeri ve aynı zamanda satıcı iş yeri, kahveyi nescafe gibi, sıcak suyla karıştırarak servis etmektedir. Güncel fiyatı, 1 fincan Kopi Luwak, 5 Dolardır.

 


Sadece Kedi dışkısından mı kahve oluyor?

Kedi dışkısından yapılan kahveyi tanıdık. Peki başka hayvanlardan bu şekilde kahve üretmek mümkün mü? Evet mümkün. En bilindiklerinden birisi de filden üretilen kahvelerdir. Tayland’da 20 filden oluşan kahve çiftliğinin sahibi Blake Dinkin, dünyanın en özel kahvesini ürettiğini iddia ediyor. Peki nasıl? Kedi ile nasıl üretiliyorsa öyle. Fakat burada daha büyük cüsseli bir hayvandan bahsediyoruz. Eh çıkan kahve daha acı oluyor haliyle. Bu kahve piyasada kilosu 1100 dolara kadar çıkabiliyor. Piyasada sadece 50 kg bulunuyor bu kahveden. Pahalılığının en büyük nedeni bu olsa gerek. Bir de hatırlatmadan geçmeyelim. Yılda satılan hayvan dışkısı üretimi(sözde) kahvelerin 4/3’ü sahte. Alacağınız yeri iyi seçin. Bunun yanı sıra geyik, yarasa dışkısıyla da kahve üretilebilinmekte.


Oku:   4. Kuzey Kıbrıs Bartender Kokteyl Yarışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir