En İyi Yabancı Filmler

Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz En İyi Yabancı Filmler

Dünya sineması denildiğinde sürekli yabancı film önerileri içine eklenen, günlük hayatımızda sıkça repliklerine yer verdiğimiz en iyi yabancı filmler akla gelir.

Genel kültürün temellerini oluşturan dünya sıralamasında yabancı film önerileri için belirli birkaç film vardır. Bu filmleri izlemediğinizde, sohbet sırasında, espriler konusunda ve daha bunun gibi sosyal durumlarda olaya hep Fransız kalmanız kaçınılmaz. Dünya sinemasında yer edinmiş, bugüne kadar akıllardan çıkmayan en iyi yabancı filmler, karşınızda.


1.The Godfather

The Gotfather En İyi Yabancı Filmler
The Gotfather En İyi Yabancı Filmler

Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’un çektiği, ilk çıktığı günden bu yana herkesin repliklerini en az bir kere kullandığı The Godfather, vizyona girdiği 1972 yılından beri suç ve drama alanında birinci koltukta yer alıyor.

Filmde, 1940-50’lerde Amerika’da yaşayan ünlü İtalyan mafyalarından, Don Corleone’nin önderliğindeki mafya grubunun yaptıkları konu alınıyor. Bir suikast sonucu mafya lideri Don Corleone, liderliği bırakmak zorunda kalır.

En iyi film, En iyi erkek oyuncu, En iyi uygulama senaryo alanlarında Oscar ile ödüllendirilen film, Türkiye’nin en çok izlenen filmi olarak kayıtlara geçmiştir.

2. Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli En İyi Filmler

Karısını ve karısının sevgilisini öldürdüğü için Shwashank hapishanesinde mahkum edilen genç bankacı Andy Dufrense, bu hapishanede başta filmin ana kahramanlarından Red ve yeni dostları ile tanışır.

Hapishanede geçirdiği günlerde pek çok olaya tanıklık eden Andy’in hikayesinde bizlere hapishanelere kapatılan bazı gerçekleri gösteren filmin yönetmeni Frank Darabont, 1994 yılında çıkarttığı bu film ile birlikte yıllar boyu izlenecek bir baş yapıta imza attı.

Esaretin Bedeli hakkında konuşulacak çok konu var. Fakat bu film hakkında konuşulacak konuların neredeyse tamamı, ancak filmi izleyince konuşulabilir. Zira Esaretin bedeli, kendi haliyle bir konu.

Oku:   Rom Nedir? Kaç çeşit Rom vardır?

Eğer filmler yerine diziler ile ilgileniyorsanız, bugüne kadar sinemada yer edinmiş, gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler listesine de göz atabilirsiniz.


3. Pulp Fiction 

En İyi Yabancı Filmler
En İyi Yabancı Filmler

Pulp Fiction, yani Türkiye’de bilinen ismiyle Ağır Roman, Quentin Tarantino yönetmenliğinde çekilmiş, gelmiş geçmiş en iyi yabancı filmler arasında önemli bir yer edinmiştir.

Filmin kendine has özelliklerinden bir tanesi de filmin flashbackler ile çeşitli zamanlar arasında bizleri dolaştırmasıdır. Filmin ana karakterlerinden Bunny ve Pumpkin, birbirlerine aşık ve küçük soygunlar yapan iki gençtir. Bu iki gencin, Jules ve Vincent Vega gibi gangsterler ile karşılaşması ile yaşadıkları olayları konu alır.

Polisiye alanında tavsiye edilebilecek en iyilerinden biri olan Ağır roman, vizyona girdiği yıl 7 alanda Oscar’a aday gösterilerek En iyi Orijinal Senaryo ödülü aldı. Aynı zamanda 1994 yılında Altın Palmiye ödülü ile de ödüllendirilmiştir.

4. Fight Clup

Dövüş Kulübü
Dövüş Kulübü

Namı diğer “Dövüş Kulübü”, Chuck Palahniuk tarafından yazılan bu roman, aynı zamanda sinema alanında da önemli bir yer edindi. 1999 yapımı bu filmin yönetmenliğini, David Fincher üstlenmiştir. Brad Pitt, Helena Bonham Carter ve Edwart Norton’un rol aldığı film, 100 milyon dolar hasılat yapmıştır.

Filmin ana karakteri Jack, hepimizin yaşadığı beyaz yakalı hayatında ikea evleriyle hayatını sürdürürken uykusuzluk hastalığına yakalanır. Psikolojik hastalıklarından kurtulmak için gittiği grup terapileri sırasında Maria isminde bir kızla tanışır. Hayatının sıradanlığının tam ortasında Tyler Durden ile yolları kesişir. Durden, Jack’in tam olarak olmak istediği kişidir. Bu hayranlığın bir sonucu olarak da ikili, Dövüş Kulübünü kurarlar.

Yabancı film önerileri içinde kendisine her daim yer bulan Fight Clup, izlediğinizde size, artık hayata eskisi gibi bakamama gibi bir hissi yaratacak. Bu sayede en iyi yabancı filmler arasında en önemli filmlerden bir tanesi.

Oku:   Pirinç Gevrekli Kek Tarifi 25 Dakikada Hazır

 Bu filmi izledikten sonra uzun bir süre filmin ana repliğini kullanacaksın. Replikte dövüş kulübünün ana kuralından bahsediyor. Kural 1: Asla dövüş kulübü hakkında konuşma. Kural 2 ise, asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma.

Yabancı film önerileri,en iyi yabancı filmler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir