Konyak-Nedir

Konyak Nedir? Nasıl içilir?

Konyak, Fransa’ya özgü ve tescillenmiş bir brendidir. Sert içki sınıfına girer ve aroması oldukça tatlıdır. İçkiler arasında en yoğun aromaya sahip olanlardan biridir konyak.


Konyak Nasıl İçilir?

Konyağın kaliteli olanları egzotik kokular saçar. Bu kokuları ortaya çıkarmak için konyağın sıcaklığının vücut ısısına inmesi gerekir. Bu nedenle konyağı soğutarak ya da buz ile içmek biraz abes kaçmaktadır. Konyak kadehi, avuç içine oturacak yapıda tasarlanmıştır. Böylece avucumuzdaki tüm ısıyı kadehe, böylece de konyağa aktarır. Bu şekilde biz içerken aromalarını ortaya çıkartır.

 

Konyak Tarihi ve Edebiyatı

Konyak, Fransa’nın Charante bölgesinde yetişen beyaz üzümlerden yapılır. Ayrıca adını da bu bölgenin bir kasabası olan Cognac’tan alır. Bir brandynin konyak olabilmesi için, üretildiği üzümün bu kasabadan toplanması şarttır. Aksi taktirde, üretim şekli tıpa tıp aynı bile olsa konyak sınıflandırılmasından çıkmaktadır.

Konyağa aynı zamanda “ Yanık Şarap “ da denilir. Bunun sebebi ise, konyağın şarap üretimine benzer üretilişi, fakat 2 kez ısıtılmasındandır. Konyağın asıl kullanımı, içki şişelerinde olsa da aynı zamanda, meyve reçelleri, özellikle çikolata gibi farklı tarzlarda da kullanımını görürüz. Marketlerde, rahatlıkla bulabileceğiniz Konyaklı çikolatanın tadı enfestir. Konyağın o yanık ve tatlı aromasını çikolatada hissetmek ne kadar hoş olacaktır tahmin edersiniz.

 

Konyağın tarihi 17. Yüzyıla dayanmaktadır. Fransa’nın şarap üretimiyle ünlü ihracat bölgesi Charante’de gemi yolculuklarında, kalitesi düşmemesi için la Croix-Marrons’ın ilk kez ürettiği, extra damıtılmış şarapların, Hollandalı ve İngiliz tüccarların ilgisini toplamasıyla Konyak yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başlandı.

  1. yüzyılda, isimleri Konyak ile anılacak 2 kişi, ayrı ayrı damıtım evi açtılar.Bunlardan biri eski bir kaçakçı olan Fransız, Jean Martell, Cognac kasabasına geldi ve Charent nehrinde bir damıtım evi açtı. Bir diğer isim olan James Hennessy ise (aynı zamanda 1765 yılında Fransız donanmasında görev almıştır) aynı nehirde Hennessy Connelly ve Company’i açtı. Bir sonraki yıl, Hennesy Amerika’ya ihracat yapmaya başladı ve kısa süre içinde Konyak, uzak doğuya ihraç edilmeye başlandı.
Oku:   Mahmut Tanrıverdi Kıbrıs Kokteyl Yarışmasında 2. Lik Kazandı

1783 yılına kadar üretilen bu şaraba “ Konyak “ adı henüz konmamıştı. Ayrıca Fransız hükümeti etiketleme, konikliği pürüzsüzlükle sınıflandırma için kurallar geliştirmiştir.

  • VS. (Çok Üstün) en az iki buçuk yaşındadır.
  • V.S.O.P. (Çok Üstün Eski Soluk) veya Rezerv, ahşapta en az dört yıl yaşlıdır.
  • X.O. (Ekstra Eski, Napolyon veya Ekstra), en az beş yıl yaşında olanıdır.

Tabi ki bu değerler minimum değerlerdir. Çoğu damıtımevi, konyakları minimum yıllarından 2 kat daha fazla yaşlandırırdı.

O zamanlarda kurulan mahzenler, ulaşım kolaylığı için nehir kenarların inşa edilmişti. Bu nedenle de mahzenler oldukça nemliydi. Yüksek nem, konyağa faydalı oldu Kuru bir yerde daha sert bir brendi üretilir. Bugün bile damıtım tesisleri, depolarını genellikle nehir yakınlarında inşa ediyorlar ya da mahzenlerini extra nemlendiriyorlar.

Fransız hükümeti, Konyak üretiminde damıtım süresini, Kasım ayında başlayacak ve 31 Mart’a kadar duracak şekilde yasalandırmıştır.

 


Bilinen en popüler konyaklar;

Remy Martin

remy-martin konyak

Pahalı, lezzetli ve dillere destan bir kaliteye sahip olan bir Fransız konyağıdır.


Metaxa

Metaxa-Konyak

İçerisinde Brandy, Şarap ve bitkisel/meyvesel aromalar bulunduran yunan içkisidir. sert bir konyaktır. Kahvenin yanında iyi gittiği düşünülür. Üzerinde ki yıldız sayısı arttıkça kalitesinin de arttığı söylentisi vardır.


Courvoisier

 courvoiser-Konyak


Dünyadaki en iyi konyak markalarından biridir. Napolyon’un deniz seferine giderken yanına büyük miktarda depolayıp götürdüğü konyaktır.

 

Courvoisier Courvoisier, En popüler konyak çeşitleri nelerdir? En popüler konyak çeşitleri nelerdir? , kanyak mı konyak mı? kanyak mı konyak mı?, kanyak nasıl içilir? kanyak nasıl içilir?, kanyak nedir? kanyak nedir?, konyak aromalı çikolata konyak aromalı çikolata, Konyak çeşitleri Konyak çeşitleri, konyak çikolatası konyak çikolatası, Konyak içme adabı Konyak içme adabı, Konyak nasıl içilir? Konyak nasıl içilir?, Konyak nedir? Konyak nedir?, konyak neyle içilir? konyak neyle içilir?, remmy martin konyak remmy martin konyak


Oku:   Dünyadaki En Kaliteli 10 Şarap Markası 2019

5 Replies to “Konyak Nedir? Nasıl içilir?”

  1. Öncelikle yazı harika olmuş, sorum konuyla biraz alakasız olacak 🙂 Bu görselleri internette başka hiçbir yerde bulamadım, siz mi yazırlıyorsunuz? Çok hoş duruyorlar

    1. Teşekkür ederiz, görseller çoğunlukla alıntılanan resimlerde yapılan çeşitli değişiklikler ve düzeltmeler ile hazırlanmış halidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir