Likörler nasıl yapılır? Likörün içerisinde neler vardır? Likör yapımı hakkında her ş

Likörler hemen her yerde karşımıza çıkan rengarenk ve hoş şişelere sahip, ayrıca tatları ise nispeten daha şekerli ve aromatik içki çeşitleri. Peki bu içkiler nasıl üretiliyor? İçerisinde ne var bu içkilerin?


Likörler genellikle cin, votka, viski, rom ve ya brandy gibi içki çeşitlerinin meyve ve baharatlar ile birleştirilerek sunulan halidir. Bir nevi likörler diğer içkilerin alternatif tatlarıdır da diyebiliriz. Örneğin drambuie likörü; viski ile çeşitli bitki ve baharatların karışmasından meydana gelmiş bir likör çeşitidir. Bu içkiye viski demek çok yanlıştır. Bu tür karışımlar sonucu elde edilen aromatik tatlara likör denir.

 


Bir içkinin likör olabilmesi için ne gereklidir?

Bir içkinin likör olması için gerekli olan temel şey; aromatik tattır. Bir likörü içerden aldığınız aroma, bir viskiyi ya da vodkayı içerken aldığınız aromatik tattan çok daha fazladır. Ayrıca kokteyllerde aroma olarak kullanılabilecek kadar yoğun da olmalıdır. Genellikle likörler yüzde 20 ile 30 alkol derecesi aralığına sahiptirler. Bunun sebebi ise alkol oranından ziyade, aromayı açığa çıkarma uğraşıdır.


 

Likörün içerisinde neler var?

  • Etil alkol, vodka, brandy, cin, rom ve viskiden en az birinin bulunması gereklidir.
  • Çeşitli bitkiler ve baharatlar bulunabilir.
  • Çeşitli meyve aromaları bulunabilir.

 

 

liqueur ile ilgili görsel sonucu

 

 

Oku:   Kıbrıs İçki Fiyatları Sizi Çok Şaşırtacak 2020 -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir