Mide Bulantısından 10 Dakikada Kurtulma Yöntemi

Mide bulantısı, pek çok sebep ile kendini gösterebilen, zaman zaman kusmanıza neden olabilen histir. Mide bulantısına neden olan şeyler genellikle stres, deniz tutması gibi kısa süreli olarak hissettiğiniz, ortalama 30 dakika ile 2 saat arasında geçen histir. Mide bulantısından kurtulma ise oldukça zor görünür fakat aslında mide bulantısından kurtulmak oldukça kolaydır.

Aynı zamanda çok daha uzun süre kalan mide bulantıları da vardır. Gıda zehirlenmesi, mide iltihabı gibi pek çok farklı nedenle de mide bulantısı çekebiliriz. Bu tür durumlarda mide bulantımız daha uzun sürer. Doktorlar, her ne kadar en erken zamanda hekimlere gözükmenizi önerse de özellikle 48 saat geçmeyen mide bulantıları için mutlaka doktora görünmeniz gerektiğini söyler. Bu yöntemler, daha çok kısa süreli mide bulantıları için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri içerir.

Mide bulantısı nasıl geçer diye sormadan önce, mide bulantınızın kaynağını bulmanız çok önemlidir. Mide bulantısı sebebi pek çok farklı nedene bağlı olabilir. Bu durumda yapılacak ilk şey, gün içinde neler yaptığınızı, mide bulantısına sebep olabilecek nelerin başınızdan geçtiğini düşünmektir. Eğer mide bulantısının nedenini bulamazsanız, tedavisi de bir o kadar zor olacaktır.

Eğer uzun bir süredir yemek yemediyseniz hafif bir mide bulantısı yaşamanız normal. Özellikle mide bulantısı önce hafif başlayıp sonra şiddetlendiyse, bunun nedeni açlık olabilir. Eğer mide bulantınızın nedeni açlıksa çözümü çok basittir. Yemek yediğinizde mide bulantınız genellikle yarım saat içinde geçmelidir.

Uzun süre aç kaldığınızda mideniz de hassaslaşır. Bunun bir nedeni olarak da bulantıya yol açar. Bunun önüne geçmek için uzun süre aç kalmamaya çalışmalısınız. Uzun bir süre açlığın ardından mideniz bulanıyorsa hafif şeyler ile yemek yemeye başlayarak mide bulantısını geçirebilirsiniz.

Oku:   Gelmiş Geçmiş En İyi 6 Yabancı Dizi 2020

Uzun bir süre aç kaldıktan sonra çok ağır yemek yemeniz de midenizin dengesini bozacağı için mide bulantısı sebebi olabilir. Bu yüzden özellikle çok aç olduğunuz zamanlarda yemeklere aşırı hızlı odaklanmak yerine, yavaş yavaş, sakin sakin yemeye çalışın. Böylece hem midenizi yormadan yemiş olursunuz hem de yemeğin sonunda bulantısız bir hayata devam edebilirsiniz.

Aynı zamanda toksinlerden arınmak isterseniz böbreklerinizi temizlemek için yazıyı okuyabilirsiniz.

Ortamın Kokusu Seni Rahatsız Etmiş Olabilir

Kötü kokular midenizi bulandırır
Kötü kokular midenizi bulandırır

Eğer aniden gelen bir mide bulantınız varsa, bulunduğunuz yerdeki koku sizi rahatsız etmiş olabilir. Mide bulantısı yapacak kadar rahatsız edici boyutlara ulaşabilen kokular genellikle ağır parfüm kokuları ve sigara kokularıdır. Koku alma duyumuz direkt olarak sindirim sistemimiz ile bağlantılı. Bu yüzden aldığımız bir kokudan midemizin bulanması gayet normal bir durumdur.

Eğer ortamın kokusundan kaynaklı bir mide bulantısı yaşadığını düşünüyorsan, hemen o ortamdan ayrıl. Mümkünse açık havaya çıkıp temiz hava kokla. Etrafında yemek, parfüm, sigara gibi kokular kesinlikle bulundurma. Bu şekilde 10 dakika kadar temiz hava soluduktan sonra büyük ihtimalle mide bulantın geçmiş olacak.

Eğer bulunduğun ortamdan ayrılamıyor ve kokunun geçmesini de sağlayamıyorsan, mide bulantın çok daha kalıcı ve rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Bu yüzden çok hayati bir durum olmadıkça mideniz bir koku nedeniyle bulandığında o ortamdan uzaklaşın.


Hızlı Hareketler Nedeniyle Miden Bulanmış Olabilir

Hızlı hareketler mide bulandırır

Evin içinde bile olsanız eğer yaptığınız hareketler bir şekilde başınızı döndürdüyse, midenizin bulanmasına neden olabilir. Özellikle bir şeyleri hızlıca yerine koymak, oturduğunuz yerden hızla kalkmak gibi ani ve yüksek hızlı işler, midenizin bulanmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmeniz için ise bedeninizin dengesini tekrar yerine getirmeniz gerekir.

Bedeninizin dengesini yeniden yerine getirmek için bir yere oturup gözlerinizi kapatın. Birkaç dakika hiç kıpırdamadan öylece durun. Yavaş yavaş mide bulantınız hafifleyecektir. Oturma sürenizi mümkün olduğunca fazla tutmaya çalışın. Bu sayede bedeniniz tekrar dengesini kurabilecek ve size sıkıntı veren mide bulantısına son verebilecek.

Mide Bulantısını Düşünmeyi Bırakmak Mide Bulantısından Kurtulma İçin En İyi Yol

Mide bulantısından kurtulmak
Mide bulantısından kurtulmak

Mideniz bulandıktan sonra aklınız bir şekilde bulantınıza kayar. Nasıl geçireceğinizi düşünürken bir bakmışsınız, çok daha fazla mideniz bulanıyor. Bunun nedeni ise mide bulantınızı düşündüğünüzde, midenizin bulanmasını tetikleyen bilinçaltınızdır. Eğer mide bulantısı nasıl geçer diye çok uzun süre kafa yorarsanız, bir süre sonra çok daha fazla mideniz bulanmaya başlar. Bu noktada en doğru yol, gerekli önlemleri alıp beklemektir.

Oku:   Pirinç Gevrekli Kek Tarifi 25 Dakikada Hazır

Çoğunlukla mide bulantıları stres kaynaklı olabiliyor. Bu yüzden eğer kendini stresli hissediyorsan, her şeyden önce bununla savaşmalısın. Stres kaynaklarını bir bir kaldır. Kendini daha sakin, daha huzurlu hissedebileceğin bir yere git ya da bir duş alarak stresten uzaklaş.

Aynı zamanda odaklanmanı gerektirecek işler yapmaya da bir süre ara ver. Yüksek odak isteyen kitap okuma, puzzle yapmak, bir şeyler yazmak sizin midenizi bulandırabilecek şeylerden bir kaçıdır.

Nane Mide Bulantısını Geçirme Yolları Arasında En İyisi

Mide bulantısından kurtulma
Mide bulantısından kurtulma

Eğer mide bulantınızı çok hızlı bir şekilde kesmek istiyorsanız nane, sizin en iyi dostunuzdur. Nanenin bulantı kesici etkisi, en etkili mide hapların bile önüne geçebiliyor. Bu noktada naneyi birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz.

 Kuru ya da taze naneyi direkt olarak yiyebilirsiniz. Özellikle kuru nane ilk başta biraz ağır gelecek fakat mide bulantınızı geçirme konusunda en etkili çözümlerden biridir. Kuru naneyi, 1 şeker kaşığından fazla yememelisiniz. Aksi taktirde durumları daha kötü hale getirebilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey, eğer kuru naneyi yemek istemiyorsanız, bu sizin daha fazla midenizi bulandırabilir. Bu yüzden çayını içmeyi deneyebilirsiniz.

Naneyi çay olarak içmek isterseniz de kaynayan bir suyun içine biraz kuru nane atıp karıştırarak 2-3 taşım kaynatın. Bu, nane çayı olur. Eğer içerisine 1 dilim limon eklerseniz de nane limon olur. Yani nane limon kaynatmak bu kadar basittir aslında.

Aynı zamanda hazır satılan nane limonlardan da yapıp içebilirsiniz. İnanılmaz bir etkisi olduğunu görünce siz de buna hak vereceksiniz.

Soğuk Bir Limon Mide Bulantısından Kurtulma İçin Doğru Tercih Olur

Mide bulantısını gidermek için limon
Mide bulantısını gidermek için limon

Eğer evde taze limon varsa ya da dondurucunuzda donmuş limon varsa, limonu yiyebileceğiniz forma yetirip yavaş yavaş emin. Limonun içeriği sayesinde mide bulantısı en hızlı şekilde geçecektir. Limonu direkt olarak ısırıp yemek yerine emerek yemenizin nedeni ise, limonun kokusunun da çok yararlı bir bulantı kesici olmasıdır. Bu sayede mide bulantınız basit bir şekilde kesilebilecek.

Oku:   Yağ yakımını hızlandıran en etkili 4 içecek

Eğer isterseniz bir bardak suyun içine biraz limon damlatılarak içilebilir. Direkt olarak limonu yemekteki kadar hızlı etkisi olmasa da sizi büyük ölçüde yatıştırır. Özellikle su içmek, mide bulantınızın da önüne geçecektir.

Zencefil Çayı Ya da Direkt Zencefil Ye

Zencefil ile mide bulantısı gidermek
Zencefil ile mide bulantısı gidermek

Eğer evinizde zencefil varsa çok şanslısınız. Zencefilde bulunan fenoller, mide kaslarını gevşetir. Bununla birlikte içeriği sayesinde toksinlerin atılımını kolaylaştırır. Bunun bir sonucu olarak da mide bulantın çok kısa bir süre içinde kesilir.

Zencefili direk olarak emmek yerine çay halinde içebilirsin. Öncelikle nane limondaki gibi suyu ocağa alıp kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladığında kabuklarını soyduğunuz zencefil dilimini kaynayan suya ekleyin. İsterseniz biraz limon ve bal da ekleyebilirsiniz. 2-3 taşım kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve zencefili süzüp çayını için.

Zencefil, mide bulantısını geçirme yolları arasında en etkili formül olarak biliniyor. Eğer evinizde zencefil varsa, mideniz bulandığında mutlaka denemelisiniz. Eğer evinizde zencefil yoksa da zaman kaybetmeden almanız yararlı olur. Eğer taze zencefilin çabuk bozulmasından şikayetçiyseniz, toz zencefil ya da zencefil çayı alabilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde mide bulantınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Özellikle kısa süreli mide bulantılarının sebebi genellikle günlük rutinimizdeki şeylerdir.

Mide bulantısına neden olan şeyler genellikle her zaman yaptığımız şeylerdir. Bu yüzden mide bulantısının önüne geçmek çok da kolay değildir. Bunun yerine kendinize iyi gelecek şeyler hazırlayarak mide bulantınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.


Eğer mide bulantınız ısrarlı bir şekilde kalmaya devam ediyorsa, işinizi şansa bırakmak yerine bir hekime görünmeniz çok önemlidir. Eğer günlük rutinden etkilenmediyseniz, ağır bir hastalık geçiriyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de doktora gidip tahlil yaptırmanız en doğru seçenek olacaktır.

Mide bulantısı,mide bulantısı nasıl geçer,mide bulantısını geçirme yolları,Mide bulantısına neden olan şeyler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir