Yürüyüş Yapmak

Nasıl Mutlu Olunur? 3 Adımda Stresten Uzaklaş

Hepimiz, nasıl mutlu oluruz sorusu etrafında döner dururuz. İşte size nasıl mutlu yaşanır sorusunun cevabı

Zihinsel Sağlığını Koru
Zihinsel Sağlığını Koru

Zihinsel Sağlığını Koru

Mutlu olmanın ve iyi bir hayat yaşamanın önceliklerinden bir tanesi, hiç şüphesiz sağlıklı olmaktan geçer. Bedensel sağlığımızdan sonra en önemli şey ise hiç şüphesiz zihinsel sağlığımızdır. Eğer mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, öncelikle zihinsel sağlığınızı korumaya dikkat etmelisiniz.

Zihinsel sağlığına gerektiği kadar özen vermeyen insanlar, belirli bir zaman sonra yaşam ile mücadele etme konusunda zorluk çekebilir. İşte zihinsel sağlığınızı koruyacak bazı ipuçları;

 • Çok fazla şeyi kafana takmamaya çalış. Eğer yaşantımız boyunca karşılaştığımız her şeyi kafaya taksaydık, bu bizim için bir süre sonra psikolojik hastalıklara kadar götürecek olumsuz bir durum haline gelir.
 • Daha fazla temiz hava solumaya, daha eğlenceli şeyler izlemeye çalış. Karamsarlık, sadece düşünceler ile değil, aynı zamanda hayatımızda karşılaştığımız şeyler ile de ilgilidir.
 • Zihinsel sağlığını korumanın en önemli püf noktası ise, olduğun gibi görünmektir. Kendini başka biri gibi tanıtmaktansa, kendini tanıtmak istediğin biri olmaya çalış.
Stres ile başa çıkmak
Stres ile başa çıkmak

Stres İle Başa Çık

Sağlığını korumanın en önemli faktörlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz stres ile başa çıkmaktır. Bilindiği üzere stres, bedensel sağlığımızı da ciddi oranda etkiliyor. Akıl hastalığı gibi psikolojik sorunlar yaşayan insanların büyük bir çoğunun rahatsızlığı, stres kaynaklıdır.

 • Stres ile başa çıkabilmen için yapabileceğin en iyi şeylerden bir tanesi planlı olmaktır. Mümkün olduğunca hafta boyunca, gün içinde neler yapacağın konusunda bir liste hazırla. Böylece çok daha planlı olabilir ve kendini rahat hissedebilirsin.
 • Kendini çok fazla stresli hissettiğin anlarda stresten uzaklaşabileceğin yollar keşfet. Bu, kimi zaman yavaş nefes alıp vermek kimi zaman ise bir orman ya da deniz düşünmek olabilir.
Fit Ol
Fit Ol

Fit ve Sağlıklı Ol

Hem bedensel hem zihinsel olarak sağlıklı olmanın en kolay yollarından bir tanesi, fit olmaktır. Özellikle vücut geliştirme gibi sporlar ile ilgilenen insanlar, diğer insanlara göre stresle başa çıkma konusunda çok daha iyidirler. Aynı zamanda spor yapmak, stres seviyemizi de ciddi bir oranda düşürür.

 • Fit olmak için harekete geçmen gerekir. Eğer imkanın varsa bir spor salonuna yazıl ya da günde 1 saat kadar yürü. Özellikle bir akşam üzeri yürüyüş yapmanın size vereceği rahatlığı, hiçbir şeyde bulamazsınız.
 • Beslenmene dikkat et. Özellikle fast-food gıdalardan uzak dur ve meyve-sebze gibi sağlıklı besinler tüketmeye çalış. Aynı zamanda bol su içerek, vücudunun ihtiyaç duyduğu her şeyi tamamlamış olursun.
Oku:   Şalgam suyu nedir? Şalgam suyunun yararları ve zararları
Maneviyatı Güçlendir
Maneviyatı Güçlendir

Maneviyatını Güçlendir

Kendini sürekli olarak stresli, depresif hisseden insanlarının daha az inançlı insanlar olduğunu biliyor muydunuz? İnançlı olarak nitelendirebileceğimiz insanlar, hayatın anlamını sorgulamada çok daha başarılı bir sonuç elde ediyor.

 • Stresin bir diğer nedeni de kendinizi amaçsız, hayatın amacını sorgularken bulmanız olabilir. Maneviyatı güçlü insanlar, hayatın amacını inançlarıyla tamamlar. Böylece stres seviyeleri, diğer insanlara göre çok daha düşüktür.
İyi iletişim kur
İyi iletişim kur

İnsanlarla İyi İletişim Kur

İnsanların, birbirlerine zihinsel olarak iyi geldiğini söylersek yalan olmaz. Doğadaki tüm canlılarla kıyaslandığında insan, sosyal bir canlıdır. Sosyallikten uzak durduğumuz dönemlerde kendimizi eksik ve yalnız hissederiz. Bu da bizde ufak şeyleri kafamıza takmamıza neden olarak stresimizi arttırır.

 • Mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, insanlar ile iletişiminizin daha kuvvetli olması için uğraşın. Özellikle yeni insanlar ile tanışmak, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınız ile görüşmek, size düşündüğünüzden çok daha iyi gelecek.
 • Romantik ya da duygusal ilişki yaşadığın bir partnerin varsa, hayat senin için çok daha kolay olur. Özellikle yakın bir arkadaşınız, sevgiliniz ya da eşiniz, size ihtiyaç duyduğunuz zihinsel enerjiyi verir. Böylece kendinizi çok daha mutlu hissedersiniz.
Entelektüel

Entelektüel Bir Birey Olmaya Adım At

Kendinizi geliştirecek bir şeyler ile meşgul olmak her zaman iyidir. Kitap okumak, şiir okumak ya da yazmak gibi entelektüel şeyler, sizi mutlu eder.

 • Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak şeylerden bir tanesi de entelektüel bir birey olmaya çalışmanızdır. Böylece kendinizi çok daha işe yarar hissedeceksiniz. Aynı zamanda bu tür işler ile uğraşan insanlar, kendilerine çok daha fazla saygı duyarlar.

Bölüm 2: Değiştir

Her sabah yeni bir başlangıç
Her sabah yeni bir başlangıç

Her Gün Yeni Bir Başlangıç

Eğer işler yolunda gitmiyorsa, bunu sürekli düşünmekten vazgeç. Her doğan güneş ile birlikte yeni bir güne başlarız. Her yeni günün, senin hayatın için yeni bir sayfa olmasına izin ver. Dün yaptığın hatalar, yapmadığın işler kafanı kurcalamasın. Yalnızca bugüne odaklan.

 • Günlük tutmak, neler yaptığını görmek için iyi bir yoldur. Böylece gün içinde neler yaptığını görerek kendini çok daha motive hissedersin.
Oku:   Gelmiş Geçmiş En İyi 6 Yabancı Dizi 2020
Güzel Hobiler Keşfet
Güzel Hobiler Keşfet

Yeni Hobiler Edin

Eğer hayatın yeterince iyi gitmiyorsa, daha mutlu hissetmek için yeni hobiler edinmeyi düşünebilirsin. Bununla birlikte hayatına yeni alışkanlıklar katman da, senin için hem motive edici olacak hem de seni çok daha mutlu hissettirecektir.

 • Parasızlık nedeniyle mutlu bir hayat mı yaşıyorsun? Kendine bir kumbara yap ve her gün orada ufak da olsa para at. Böylece seni rahatsız eden şeyin parasızlık değil, ümitsizlik olduğunu göreceksin.
 • Yeni hobiler edinmek, kendine olan inancını arttırır. Ayrıca neler yapabileceğini görür ve ne kadar güçlü bir insan olduğuna tanıklık edersin.
Hedeflerine Koş
Hedeflerine Koş

Hedeflerini Göz Önünde Tut

İnsanlar, kendilerine koydukları hedefler ile yaşarlar. Hayatımızdaki şans faktörü her ne kadar yüksek de olsa, eğer bir hedefimiz yoksa hayatta başımıza gelen tatlı tesadüflerin de bir anlamı olmaz.

 • Hayat, sen plan yaparken başından geçenlerdir derler. Bırakın hayat kendi yolunu çizsin. Siz, kendi hayallerinizi çizerek, anlatacak bir şeyiniz olduğunu ispatlayın.
 • Hem günlük, haftalık gibi kısa vadeli hem de aylık, yıllık gibi uzun vadeli hedefler belirle. Hedeflerini, hedeflediğin süre geldiğinde gözden geçir.
 • Hedeflerini gerçekleştirmek konusunda yetersiz kalabilirsin. Bunu kafana takmak yerine bir sonraki hedefine odaklan.
Tutkulu Olmak
Tutkulu Olmak

Tutkulu Bir İnsan Olma Yolunda İlerle

Hayatında mutlu olan insanların temel bileşeni, hayatlarında bir amaçları olmasıdır. Amacı olmayan insanlar, hayatta başarılı ve mutlu olamazlar. Eğer nasıl mutlu yaşanır diye soruyorsanız, bunun cevabını kesinlikle bu maddede bulabilirsiniz.

 • Kendinize para ihtiyacınızın ve okul, iş gibi zorunluluklarınızın olmadığı bir hayat hayal edin. Böyle bir hayatta yaşasaydınız ne yapmak isterdiniz? Bunun cevabını bulmaya çalışın ve buna odaklanın.
 • Resim yapmak, gitar çalmak gibi hobiler, tutkulu bir insan olmak yolunda hayatına katabileceğiniz güzel şeylerden biri. Merak duyduğunuz, kendinizi bu işi yaparken mutlu hissettiğiniz şeyleri hayatınıza katın.

Bölüm 3: Tadını Çıkart

Kendini Ödüllendir
Kendini Ödüllendir

Her Sabah İyi Bir Şey İle Kendini Ödüllendir!

Hayat kısa ama tadını çıkartmaya değer bir şey. Bu yüzden kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin. Her sabah kalktığınızda sizi mutlu edecek bir şey ile kendinizi ödüllendirin.

 • Bu, sabah kahvenizin yanında en sevdiğiniz çikolatayı yemek olabilir. Ya da kendinizi bir sinema biletiyle ödüllendirmek.
Kıyaslama Yapmak

Kendini Başkalarıyla Kıyaslama

Hayattaki yerin ve tüm çevren için ne kadar değerli olduğunun farkında ol. İnsanların çoğu, kendi değerlerinin farkına varamıyor. Bununla birlikte kendilerini, diğer insanlar tarafından çok sevildiğine inandığı başka birisi ile kıyaslıyor. Bu tam anlamıyla büyük bir yanlış.

Oku:   Balıklar gerçekten unutkan mıdır?

İnsanlar, kendilerini birileriyle kıyasladığı zaman genellikle kendine zalimce davranır. Çünkü siz, kendiniz hakkında tüm kötü bilgilere sahipken karşınızdaki kişi hakkında gizli sırlara sahip değilsiniz. Bu da kendinizi onun yanında acınası olarak görmenize yol açar.

 • Kendini değerli hissetmen için diğer insanlardan üstün olmaya ihtiyacın olmadığını anla. Sen, çevrendeki tüm insanlardan daha küçük işler başarsan bile hepsinden daha değerlisin. Unutma, bu hayatın tadını çıkartmaya çalış.
Yürüyüş Yapmak
Yürüyüş Yapmak

Yürüyüşe Çık!

Araştırmalar gösteriyor ki temiz hava, hem fiziksel hem zihinsel olarak bize iyi geliyor. Henüz oksijen bedavayken bunun tadını çıkartmakta neden geç kalıyoruz? Kendine dışarıda zaman geçirmen için planlarında yer ayır. Marketin eve yakınsa markete yürüyerek gitmek bile sana yeterli gelecektir.

Eğer sabah erken kalkıp parka, ormana yürüyüşe gidersen, o gün kendini kat ve kat daha iyi ve mutlu hissedeceksin.

Kendini Sevmek
Kendini Sevmek

Kendinle Barışık Ol

Kendimizi eleştirmek konusunda çok acımasız insanlarız. Fakat ne yazık ki olumlu yanlarımız konusunda da bu kadar gerçekçi olamıyoruz.

Aynaya baktığında kötü yönlerini görmek yerine güzel yerlerine odaklan. Mesela renkli gözlü biriysen gözlerine odaklan. Bugün saçların mı güzel? İşte kendini sevmen için mükemmel bir neden.

Gülmek İnsana İyi Gelir
Gülmek İnsana İyi Gelir

Eğlen

Hayatta hep mutlu olduklarını düşündüğün insanları aklına getir. Bu insanların ortak özelliği ne sence? Zengin olmaları mı? Güzel bir sevgililerinin ya da arabalarının olması mı? Hayır, sanmıyorum. Bana kalırsa mutlu insanların ortak özelliği gülüşleri.


Mutlu insanları tanımlamamızı sağlayan şey, hemen her zaman mutlu ve enerji dolu olmaları. Eğer günlük hayatınızda arkadaşlarınızla birlikteyken ya da yeni birileriyle konuşurken normalden çok daha enerjik gözükmeye çalışır ve bolca gülümserseniz, siz de artık mutlu olacaksınız.

Sık sık gülümsemeye çalışın. Bir süre sonra gülümsemek artık sizin hayatınızın bir parçası olacak. Sanki hayatınız sizi gülümsetecek şeyle dolacak. Bana güvenin. Bu yöntemleri uygularsanız kendinizi çok daha iyi ve mutlu hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir