Negroni Kokteyli ve Nefis Hikayesi

Negroni, eşit miktarda Cin, Martini Rosso ve Campari likörü konularak hazırlanan ve üzerine portakal kabuğu konularak hem portakalın asitli aromasını, hem de yakıcı hissini kokteylde hissetmenizi sağlayan bir lezzettir. 

Bu kokteylin en bilindik tarihi, 1919 yılında İtalya’nın floransa bölgesinde yer alan Caffe Casoni’de  yaratılmıştır. Arkadaşı, Barmen Forsco Scarselli’den, en sevdiği kokteyli (Americano’yu) soda yerine cin ile yaparak sertleştirmesini istedi. Bunun yanı sıra Americano’nun üzerine konulan garnitürü yani limonu da portakalla değiştirdi. Böylece dünyaca ünlü “Negroni” kokteyli yaratılmış oldu. Kokteylin namını duyan herkes barmenden aynı kokteyli istedi, herkesin birbirine övdüğü bu kokteyl zamanla tüm dünyada tanınacak hale gelecekti. 

Bu kokteylin yaratıcısı olarak anılan Camillo Negroni ilginç biriydi. 20li yaşlarında Amerika’yı dolaştı ve bir süre kovboy hayatı yaşadı. Ayrıca “Cin sevici” Londra’da da bir dönem yaşadı. Belki de Americano’ya cin döküp onu çok daha lezzetli hale getirecek bu reçeteyi, Londra’da yaşadığı döneme borçluydu. 

NEGRONI FAMILY, 1919 yılında Antico Negroni adı verilen karışımı, hazır bir halde satmaya başlayarak, içki fabrikasını kurdu. Böylece kokteylinin başarısının avantajlarını sonuna kadar kullandı. Ayrıca Negroni Family’in açtığı damıtımevi farklı bir ailenin elinde hâlâ çalışır durumda.

Negroni Kokteylinin Tadı

Negroni kokteyli, ilk içişinizde “bunun içinde alkol var mı ya?” diye sormanıza neden olacak kadar hafif bir tada sahip. İçmeden önce kokladığınızda, dünyanın en nefis kokusuna tanıklık ettiğinizi düşünebilirsiniz. Kokusunu her içinize çekişinizde meyve çiçeklerinin o an orada var olduğunu zannediyorsunuz. ilk yudumunuzda size basit bir meyve suyu karışımı izlenimi veren bu kokteyl, 2. yudumunudan itibaren boğazınızı yakarak, adeta oralara çiçek aromalarını sabitleyerek midenize iniyor. İddia ediyorum tüm vücudunuz bahar havasına dönüşüyor. 

Oku:   Kırmızı Şarap Sağlıklı Mıdır? Şarap Gerçekten Kalbe İyi Gelir Mi?

Eğer meyve aromalarından ve tatlı kokteyllerden hoşlanıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Hoşlanmıyorsanız dahi bu kokteyli içtikten sonra fikrinizin değişeceğini düşünüyorum. 

-şarap dışında favori içkiniz nedir?
+negroni kokteylini çok severim. vermut, cin ve campari’den yapılan bol buzlu, portakal dilimli bir kokteyldir. sipariş etmeden önce hangi vermuttan yaptıklarına bakarım. dünyanın en iyi kokteyli bence..
3 michelin yıldızlı the fat duck’un başsömeliyesi isa bal ile yapılan bir söyleşiden

Bu yazıda sizlere Negroni nasıl hazırlanır? Negroninin hikayesi, ve bu kokteyl için bir kaç öneride bulunacağız.

Negroni kokteylini yapmak için on the rocks bardağına cin, martini, campari ve buzu koyduktan sonra bar kaşığı ile yavaşça karıştırın. Ardından ise bir parça portakal kabuğunu kesip, kokteylin içine sıkarak yerleştirin. 

101988_campari-bitter_700
Campari
ml
Martini Rosso
ml
Cin
ml
Portakal
Slice

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir