Nezleden kurtulmak için

Nezleden Kurtulmak İçin Doktorların 8 Önerisi

Nezle, vücudumuza bulaşan bir çeşit virüsün yol açtığı genellikle 1 hafta içinde vücudumuzdan tamamen kaybolan bir çeşit hastalıktır. Nezlenin vücudumuzdan çıkması genellikle 1 hafta içinde kendi kendine gerçekleşse de nezleden kurtulmak için uygulanabilecek birkaç şey ile birlikte nezleden çok daha hızlı kurtulmak mümkün.

Nezleden kurtulmak için çeşitli ilaçlar olsa da en sağlıklısı, doğal yollarla nezleden kurtulmaktır. Nezle olduktan sonra uygulayabileceğiniz bazı küçük şeyler ile birlikte nezleden hızlıca kurtulmanız mümkündür.

Nezle olduğunuzda sürekli ılık, çok kaynar olmayan sıvılar içerek mukusun serbest kalmasına yardımcı olabilirsin. Böylece burun akıntısı, öksürük, hapşırık ve buna benzer şeyler büyük oranda hafifler. Özellikle öksürüğü hafiflettiğinizde, nezlenin kendi kendine geçmesi de hızlanır. Nezleyi geçirmek için uygulayabileceğiniz en basit yol, sürekli ılık sıvı tüketmektir.

Çoğu zaman kahve, hasta kişilere önerilmez fakat kahvenin, nezle olduğunuz dönemlerde sizi yatıştırıcı ve enerji verici özelliği vardır. En fazla 2 fincan olmak kaydıyla kahve içebilirsiniz. Böylece hem sıcaklığı sayesinde boğazınız rahatlar hem de işlerinizi yapabilmek için daha kuvvetli hissedersiniz.

Boğazınızı rahatlatması açısından ılık çaylar içebilirsin. Özellikle boğazınızı rahatlatmaya yararıyla bilinen papatya çayı ve midenizi destekleyen nane çaylarını tüketebilirsiniz. Bitki çayınızı içmeden önce içine limon ya da bal ilave ederek, çok daha yatıştırıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bitki çayını içerken çok abartmamakla birlikte en az 2 fincan ılık bitki çayı içmenizin büyük yararı olacaktır.

Oku:   Hangi içki içmeli? Nerede ve Ne Zaman 2019

Nezle olduğunuz döneminizde bir çorba yapanınız varsa çok şanslısınız. Çünkü sıcak çorba, boğazınızın yatışmasına, hastalığınızın en kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Hafif sıcak bir tavuk çorbasının o güzel tadıyla birlikte sıcaklığı sayesinde hastalığınız en hızlı şekilde iyileşecektir.

Nezleden kurtulmak için boğazınızı sıcak tutmak, en önemli adımlardan birisidir. Bunu dikkate alarak her zaman yanınızda boğazınızı sıcak tutabilecek bir şeyler bulundurun.

2. Nezleden Kurtulmak İçin Burnunuzu Temizleyin

Nezleden kurtulmak için burnunuzu temizleyin
Nezleden kurtulmak için burnunuzu temizleyin

Nezle olduğunuz dönemlerde burnunuz tıkanır ve nefes almakta zorlanırsınız. Bununla birlikte bir diğer yandan burnunuz akmaya devam eder. Nezleyi geçirmek için çok ciddi bir faydası olmamakla birlikte burnunuzu açmak, nefes almanızı rahatlatmak için burnunuzu tuz solüsyonu ile temizleyebilirsiniz.

Tuz ve su karışımını bir pamuğa yedirin ve burnunuz ile çok az çekin. Tuz, burnunuzu hızlı bir şekilde çözerek nefes almanıza yardımcı olacak. Bu yöntem biraz acılı olacağı için özellikle küçük çocuklarda doktor bilgisi haricinde kullanmamanız gerektiğini unutmayın

Aynı zamanda eczanelerden hazır olarak satılan burun açıcılardan satıl alarak kullanabilirsiniz. Böylece işinizi riske atmaz ve çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz.


3. Nezleden Kurtulmak İçin Gargara Yap

Doğal gargara ile hastalıklardan kurtul

Nezle nasıl geçer diye sorulduğunda verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi gargaradır. Ilık bir suyun içerisinde erittiğiniz kaya tuzuyla birlikte hazırladığınız gargarayı yapın. Boğazınızdaki mikropları öldürerek boğaz ağrınızı azaltacak, aynı zamanda öksürüğünüzü de büyük ölçüde dindirecektir.

2 saatte bir, hazırladığınız sıvıyı ağzınıza alıp birkaç dakika gargara yapıp tükürün.

4. Nezleden Kurtulmak İçin Bolca Su İç

Su içerek nezleden kurtulun
Su içerek nezleden kurtulun

5. Doğal Virüs Öldürücü Bal Ye

Bal yiyerek nezleden kurtulun
Bal yiyerek nezleden kurtulun

Bal, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzdaki virüsleri hızlıca öldürür. Nezleden kurtulmak için ilaçlara başvurmadan önce birkaç kaşık bal yemeyi deneyebilirsin. Her derde deva olarak bilinen bal, bu konuda da birçok ilacın veremediği başarılı sonucu veriyor.

Balı tek başına yemek de çok lezzetli olsa da istersen ılık bir süte ekleyerek de tüketebilirsiniz. Ballı sütün, boğaz hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıkta yatıştırıcı özelliği biliniyor.

6. Nane Çayında Şifayı Ara

Nane çayı

Nane, içeriğindeki mentol sayesinde harika bir balgam sökücüdür. Bu dönemde içeceğiniz sıcak nane çayı, hem boğazınızı yatıştıracak, hem de öksürüğünüzü azaltacaktır. Aynı zamanda mukusu incelterek balgam sökücü özelliğini konuşturacaktır.

Eğer boğaz ağrısı çekiyorsanız da nane çayı içebilirsiniz. Nane çayınızı biraz bal ile karıştırarak yavaş yavaş içtiğinizde boğaz ağrılarınızı da büyük ölçüde azaltacaktır. Boğaz ağrısıyla başa çıkmanın en iyi yolunun boğazınızı sürekli olarak ılık tutmanız gerektiğini unutmayın.

7. Nezleden Kurtulmak İçin Bolca Dinlen

Bolca Dinlenin
Bolca Dinlenin

Nezle olduğunuzda ayakta kalmak zaten çok zor bir iş. Bununla birlikte kendinizi ayakta tutmaya çalışarak işkence etmek yerine güzel bir uyku çekin. Bu tür hastalıklarda beslenmeniz, kendinizi sıcak tutmanız kadar iyi dinlenmeniz de önemlidir.

Eğer mümkünse bolca uyuyun. Uyuduğunuzda bedeniniz, kendine bakmak konusunda tam performansla çalışır. Bu sayede iyileşme hızınız kat ve kat artar. Nezle olduğunuz dönemlerde 8 ile 10 saat arası bir uyku aldığınızdan emin olun. Daha az uyumamaya çalışın. Bu dönemde bedeninizin dinlenmeye ve uykudaki çalışmalarına ihtiyacı olduğunu hatırlayın.

8. Hastalık Başa Çıkılmaz Bir Haldeyse Hekime Başvur

Nezleden kurtulmak için doktor
Nezleden kurtulmak için doktor

Eğer nezle olduysanız bir doktora gittiğinizde doktorun da size önereceği yöntemler bunlarla aynıdır. Fakat iyileşmekte zorluk çekiyorsanız destekleyici bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuznezleyi geçirmek için çeşitli ilaçlar kullanmanızı isteyebilir.

Oku:   Viski Nasıl İçilir? Viskiyi İçerken Bu 5 Hatayı Yapma!

Bununla birlikte nezleden kurtulmak için, diğer tüm hastalıklardaki gibi kendinizi stresten uzaklaştırmalısınız. Hasta olduğunuzda vücudunuz dinlenmeye ihtiyaç duyar. Fazla gürültülü, yorucu ortamlarda iyileşme süreniz kat ve kat artacaktır. Nezleden kurtulmak için kendinize, kısa süreliğine de olsa bir meditasyon ortamı yaratın.


Nezleniz geçene kadarki sürede 1 hafta kadar dinlenin. Kafanıza hiçbir şey takmamaya çalışın ve eğlenceli dizi, filmler izleyerek kafanızı dağıtın. Böylece hem nezle döneminizi en keyifli şekilde atlatabilirsiniz hem de stresten uzaklaştığınız için çok daha hızlı iyileşirsiniz.

Nezleden kurtulmak için,Nezle nasıl geçer,nezleyi geçirmek için


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir